Babil

Bugün Irak sınırları içinde, Bağdat'ın 100 km kadar guneyinde kalan, şehirde yaşanıldığı donemlerde ortasindan Fırat nehrinin gectigi, bulunan yazi tabletlerinden sehrin milatdan once 275 yilinda terkedildiginin sanildigi, halen firat'in dogusunda kalan bolumlerde kalintilarin oldugu, eski sehir.

BABIL (fransızca) türkçe anlamı
1. [le] gevezelik
2. (çocuk) dillilik
3. cıvıltı
BABIL (türkçe) ingilizcesi
1. [Babil Governorate]n. prattle
2. babblen. Babylon
Babel,
Babil (fransızca) ingilizcesi
3. (m) n. prattle
4. babble
BABIL (türkçe) almancası
1. adj. babylonischnpr. Babylon
Babil (fransızca) italyancası
1. (enfant) ciancia (f)
2. chiacchiera (f)
Babil (fransızca) ispanyolcası
1. (enfant) balbuceo (m)
Babil (fransızca) portekizcesi
1. (enfant) tagarelice (f)
2. blablablá (m)
Babil (fransızca) flemenkcesi
1. (enfant) kinderpraat (m)
2. geklets (n)

Babil hakkında bilgiler

Babil (Babylonia), Mezopotamya'da, adını aldığı Babil kenti etrafında kurulmuş eski bir imparatorluktur. Bugün Irak sınırları içinde, Bağdat'ın 100 km kadar guneyinde kalan, şehirde yaşanıldığı donemlerde ortasindan Fırat Nehrinin gectigi, bulunan yazi tabletlerinden sehrin milatdan once 275 yilinda terkedildiginin sanıldığı, halen Fırat'in dogusunda kalan bolumlerde kalıntıların oldugu, eski sehir. Babil'in merkezi bugünkü Irak'ın El Hilla kasabası üzerinde yer almaktadır. Kuzey Babil Devleti ise, Şırnak ilinin İdil ilçesi güneyinde Babil köyünde kurulmuştur.

Batıda bilinen adı Babylon, Akadcadaki Babilu kelimesinin Yunanca varyantıdır. Kuran-ı Kerim'de şehrin ismi Babil olarak geçer.

İlk zamanlarda, yerleştiği yer Yeni-Babil İmparatorluğu M.Ö. 612. Eski Ahitte ismi Babel şeklindedir. Tercümesi popular etymologyde anlam olarak "kargaşa" demektir. "Ve Yahova "Bunların hepsi tek kavim" dedi. Konuştukları dil aynı, giriştikleri işi yarıda bırakacağa benzemiyorlar. Gelin de toprağa inelim, dillerini ayıralım şunların; birbirlerini anlayamaz olsunlar." Ve ademoğulları kentlerini kuramadılar. Oraya Babil dendi. Babil, yani karışıklık." (Tevrat; Bu Ülke, 75.)

Akadca bāb-ilunun anlamı "Allah'ın Kapısı"demektir, tercümesi Sümerce Kadingirra. Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Babil'in Asma Bahçeleri oradaydı.

Akadlar ve Sümerler'in toprakları üzerinde kurulmuş Babil, Sümerler'in Uruk kentinde başlangıçta sarayda hizmetçi olan Akad kökenli Kral Sargon'un, M.Ö. 23. yüzyılda sarayda iktidarı ele geçirmesi ile ortaya çıkmıştır. En ünlü kralları Hammurabi'dir.

Zamanla imparatorluğun kuzey topraklarında yaşayan Akadlar, imparatorluğun son dönemlerine kadar kendi kültürlerini koruyabilirken, sami kökenli olmayan Sümerler tarih sahnesinden silinmişlerdir.

Ayrıca Bakınız

Babilliler Babil Krallıkları Babil ve Asur uygarlıkları Babil'in Asma Bahçeleri Babilliler Hammurabi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Babil'in Asma Bahçeleri

Babil'in Asma Bahçeleri, MÖ 605'den itibaren 43 yıl hüküm süren Babil Kralı II. Nebukadnezar tarafından yapılmıştır. Daha zayıf bir rivayete göre ise MÖ 810 yılından itibaren 5 yıl hüküm süren Asur Kraliçesi Semiramis tarafından yapılmıştır.

Babil'in Asma Bahçeleri (ek)

Babil’in, üzerinde arabalarla dolaşılan, yüksek surlarına bakabiliyordum, sonra AlpheikZeus’a, asma bahçlere ve devasa Helios heykeline, azametle göğe uzanan bir yapı olan piramitlere ve Mausolos’un muazzam mezarına...

Babil Krallıkları

Babil Krallıkları ön Asya bölgesi Dicle ve Fırat nehirleri arasındaki verimli sahalarda kurulan ve merkezi Babil olan krallıklar.I. Babil Devleti: M.

Babil Devleti

Babil (Babylonia), Mezopotamya'da, adını aldığı Babil kenti (32°32′11″N, 44°25′15″E) etrafında kurulmuş eski bir imparatorluktur. Babil'in merkezi bugünkü Irak'ın El Hilla kasabası üzerinde yer almaktadır. Kuzey Babil Devleti ise, Şırnak ilinin İdil ilçesi ...

Babil İmparatorluğu

BABİL KRALLIKLARI Alm. Babylonische Qönigriche, Fr. Voyaumez de Babylone, İng. Babylonian kingdoms. Ön Asya bölgesi Dicle ve Fırat nehirleri arasındaki verimli sahalarda kurulan ve merkezi Babil olan krallıklar.

Babil Ve Asur Uygarlıkları

Babil ve Asur uygarlıkları, bugünkü Irak’ta, Fırat ve Dicle ırmakları arasındaki bölgede 5.000 yıl önce kurulan en büyük kentlerden Babil ve Asur çevresinde yaratılan uygarlıklardır. Bu kentler, Babil ve Asur ülkelerinin de merkeziydi. Yazı başta olmak üzere burada pek çok ...

Babil, İdil

Şırnak ili İdil ilçesinde bir köy. Eski kuzey Babil Devleti'nin kurulduğu yer.

Babil (anlam Ayrımı)

Babil, Mezopotamya'da kurulmuş eski bir uygarlık.