Berber

Berber, erkek saçı kesen; sakal ve bıyık tıraşı yapan meslek erbâbı. Günümüzde pek çok berber saç boyama ve fön çekimi gibi işlemleri de gerçekleştirmektedir.

Berber

right|thumb|

Berber, saç sakal, bıyık tıraş`ı yapan anlamına gelir.

Tarih

right|thumb|18.yüzyıl Osmanlı berber önlüğü 15. yüzyıldan önce herkes karşılıklı olarak birbirlerine berberlik yaparlardı. Daha sonra berberler ortaya çıktı. O zamanlarda berberler sadece saç sakal kesimi değil, sünnet, hacamat, diş çıkarmacılık, sülükçülük, kellik ve uyuz, bit tedavisi ve halk hekimliği de yapıyorlardı.

Sakal tıraşı, modernleşme öncesinde müslüman dini inancı çerçevesinde hadiste “``bıyıkları kısaltın, sakalları uzatın``” emriyle fıtrattan görülüp haram, mekruh sayılır, erkekler sakallarını uzatırlar, sakal duası yaparlardı.Osmanlı padişahları içinde Yavuz Sultan Selim dışında bütün padişahlar sakallıydı.

Evliya Çelebi`ye göre ise, Hz. İbrahim`e kadar sakal tıraşı yoktu, Hz. İbrahim Kabe`de Hacdan sonra saç sakal kesimini başlattı. Hz. Muhammed`in sakal-ı şerifini kesen Selmanı Farisi olduğu için berber dükkanlarında “``Her seher besmele ile açılır dükkanımız, Selmanı Farisidir pirimiz üstadımız``” yazan bir levha vardır. Cumhuriyetten önce berberlere Perükar deniliyordu. Osmanlı berberleri seyyardı, kahvede, sokakta tıraş ederler, evlere servis yaparlardı. Sabun, leğen, ustura temel araçlarıydı. Gitgide berberler dükkan açtı. Modern zamanlarda, sakal tıraşı medenilik göstergesi oldu ilk dönemlerde, ve sakal tıraşı olmayana kamusal ve medeni gözle bakılmadı.

Modernleşme

thumb|right|150px|Bükreş`te berber dükkanı yaklaşık 1842 yılı.Bu resim berber dükkanlarının sosyal teması da sağladğını ifade eder

Berber dükkanlarında tıraş aletleri ve bir koltukla başlayan eşya, tezgahlar, başyastıklı dönerkoltuklar, tırnak printeri, kurutma makinelerine kadar genişledi. Erkek ve kadın berberleri açıldı, kuaförlük eğitim okullarında çekirdekten yetişme yanında berberlik eğitimi verildi. Saç kesim modelleri bir zaman Amerikan, Avrupa, Acem, Alaburus diye adlandırıldı.

Yakınçağa kadar erkekler ve kadınlar saçlarını uzatırlardı. 16. yyda Peruk modası yayıldı. Jilet 1901`de keşfedilmeden önce ustura kullanılıyordu.Ustura, ustura masatı denilen bir tahta gön kayışında keskinleştirilirdi.1950`lerde elektrikli tıraş makinesi çıkınca berberde sakal tıraşı azaldı. Geleneksel güvey tıraşı, sinekkaydı tıraş, keçisakal, topsakal denilen adetler çıktı.

HijyenBerberler egzama, siğil, mantar, nezle, grip şeklinde bulaşıcı hastalıklardan korunmak için hijyenik çalışmak zorundaydılar. Özellikle tıraş aletlerinin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi, havluların değiştirilmesi veya yıkanması, tıraş önlüklerinin değiştirilmesi şarttı. Her tıraştan sonra berber ellerini yıkar, müşteriye temiz önlük ve havlu çıkarırdı.

İş AletleriBerberin iş aletleri; Su, su ısıtıcısı, sabun, fırça, tarak, makas, kolonya, şampuan, saç kurutma makinesi, manuel saç kesme makinesi, elektrikli saç kesme makinesi, krem, dönerkoltuk, lavabo, ayna, jilet, kantaşı, iş önlüğü, müşteri önlüğü ve kulak temizleme makinesidir.

Perma, boyama, meş, röfle, ondüle, permanant, manikür, pedikür, moser, mizample gibi hizmetlerde berber dükkanlarında çoğunlukla yapılmaktadır.

meslek-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

Berber

s. berberilerle ilgili i. Berberi, Berberi dili

Berber

uğraşı saç, sakal kesmek, tıraş etmek olan kimse. bu işin yapıldığı dükkân.

Berber

Almanca Berber kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. member of any of a number of peoples living in northern Africa; any of the languages spoken by the Berbers

Berber

Türkçe Berber kelimesinin İngilizce karşılığı.
[Berber] n. member of any of a number of peoples living in northern Africa; any of the languages spoken by the Berbers n. Berber, member of a group of North African tribes; languages of the Berbers n. Berber, member of any of a number of peoples living in northern Africa

Berber

Flemenkçe Berber kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Berber, member of any of a number of peoples living in northern Africa

Berber

[Berber] n. member of any of a number of peoples living in northern Africa; any of the languages spoken by the Berbers n. Berber, member of a group of North African tribes; languages of the Berbers n. Berber, member of any of a number of peoples living in northern Africa

Berber

İngilizce Berber kelimesinin İspanyolca karşılığı.
[Berber] s. bereber, miembro de cualquiera de los pueblos que habitan en el norte de África; cualquiera de las lenguas habladas por los bereberes

Berber

İngilizce Berber kelimesinin Fransızca karşılığı.
[Berber] n. Berbère, membre d'un des peuples vivnat en Afrique du Nord; langue du groupe sémitique d'une grande diversité dialectale parlée par les Berbères

Berber

İngilizce Berber kelimesinin Almanca karşılığı.
[Berber] n. Berber, Angehöriger einer nordafrikanischen Völkergruppe; Sprache von dieser Völkergruppe gesprochen


İlgili konuları ara

Yanıtlar