Dakika, 1 saatin 1/60'ına ve 60 saniyeye eşit olan zaman birimidir.Aynı zamanda 1 derecenin 1/60'ını da simgeler. Kısaca dak'tır.

DAKIKA (türkçe) anlamı
1. (C.: Dakaik) Zaman mikyası olarak bir saatin bölündüğü altmış parçadan beheri. Altmış saniyelik zaman.
2. İnce fikir
3. mülâhaza
4. nükte
5. Daire dereceleriyle başka ölçülerde her derecenin bölündüğü parçalar ki bunlar da saniyelere ayrılırlar.
DAKIKA (türkçe) anlamı
6. bir saatlik zamanın altmışta biri.bir derecenin altmışta biri.
DAKIKA (türkçe) ingilizcesi
1. n. minute,
DAKIKA (türkçe) fransızcası
1. minute [la]
DAKIKA (türkçe) almancası
1. n. Minute

Dakika hakkında bilgiler

Dakika, 1 saatin 1/60'ına ve 60 saniyeye eşit olan zaman birimidir.

Aynı zamanda 1 derecenin 1/60'ını da simgeler. Kısaca dak'tır. Açısal olarak " ' " işareti ile gösterilir.

Şarkı Sözleri

Silahsiz Kuvvet tarafından söylenen dakika adlı şarkının sözleri.


mista brown]
yo yo my name is mista brown. i'm here to rap music in istanbul's one second section. the ilness rap posse keep in the real. hiphop music forever.

[sahtiyan]
yo ramak kaldı derken akan kankanı oturt sandalyeye tanı bir dakikada seni mi görcem damarlarında endam gözünü açtığın anda popoladı bahtı sabah kaldı kaba koyucu namüsait rapi boğazında düğümlenen bir dakkada. danışıklı dövüşler süzmeden insanı bir dakkada emekli eder. madamı çevir adamı sır tank arabasına koy sıkıştır kafanı. sahtiyanı ... burjuvaşizmi yarattığı gurur koruycuları tekelci sermyeyi sigara sandı, bütün kozlar bir dakkada elinden kaydı.

[ceza]
bir dakikalık doyumsuz aşka benzemekte rap, cepte kalanı harcamaksa sosyetik bir kaçış mı sandın acaba söyle? işte bizde böyle varsa harca, bir dakika sanki kısır döngü kanca. istanbul boğazından geçtim her insan gibi sıradayım artık, ölümü beklerken boş durmadım boş durmadım rap yaptım, can yaktım, çakmaktım, şeffatım, haşlandım ve başlattım bu rap benden sorulan dakikalar geçtikçe, sonumuz aydınlandıkça, yeraltı güneşi batmadıkça, durdukça, soludukça, atmosfer bizim oldukça geçmez bu bir dakika kuvvet mira olmadıkça kuvvet mira olmadıkça.

[mic check]
bilinir ki pirin hassası devdir ki hücre olan tepeden yerin yüzüne tokmağını pek durandır ki korktuğumdur düşündüğümde. irkildiğim hayal gibidir ki karşı geleni titretir turfayı hoş bilen amcalar aklın gerisinde kara plan yapan akıllı beyinsizlerdir. kaleminden sana ulaşan ki mc'dir kuvvet mira kalem harb okulundan öfkeyi bileyendir, reşitlikle kandırılan 35 lik yönetmen 5 yaşındaki bebe misali akla gebedir. şu mekanı ... adam asılla eştir.

[sahtiyan]
dakka birin göz bebeğinden yansıyan organizma sahtiyan foto finish le çöl aşan şeytan canlı barikat katliyamı görev tamam. bir dakka içinde rapte melankoli sahtiyan vuracaksın kafanı duvara yanan ağlar yanan karanlıkta hak durumunda. para hırsı tarafından çekilen perdeler gözleri yoktu, tornacıdan çıkmaz hale geldi duygular. gün batımında ağlayan yosmalar cenazelerde alkış tutmak moda şuç ve ceza mübahtır muamelesine göre bakanda. at abinin kıllı göğsüne bir dakka içinde geldi küçük kardeşinin üstüne.

[ceza]
bir dakikada ölünebilir, bir dakikada ölünebilinir, bir dakikalık bir iş görülebilir, bir sürü mahluk düzülebilir, bir sürü insan üzülebilir, birçok insana gülünebilir, bir varmış bir yok olabilir, birden bire bir sel gelebilir, bir ani rüzgar esebilir, bir kere vursan geri gelebilir, bir kere daha vur ters düşebilir, bir kişi sırtından vurabilir, bir eksi bir sıfır edebilir, bir yerine bir gelemeyebilir, bir birdir bu da böyle bilinir, bir eksik var acaba o nedir?

[mic check]
karabasana meraba orada dokuza beş kala sorgulaşma kendini zan altına almana altmış saniye hakimken saniselik ruhuna bir vaazde raazda. tetikleşen ki kulağına meşru fiillere kurban giden hükmü mühürlenen zaat-ı muhterem kabahatin özrü etrafında korkak akrep misali tehlikede. rapten gelen hesabın cellat misali ensende kaçsanda kalsan da cevabı koy cebe. ... ... ... ...

[mista brown]
kuvvet mira rapstickz rap music bosphorus underground dj mic check, ceza a.k.a. fatalrhymer and sahtiyan peace.

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Seninle Bir Dakika

Seninle Bir Dakika, Eurovision Şarkı Yarışması'na 1975 yılında ilk kez katılan Türkiye'nin yarışma parçasıdır.

Ferdi Özbeğen'le 45 Dakika

Ferdi Özbeğen'le 45 Dakika, Ferdi Özbeğen'in 1977 yılında Atlas Plak tarafından yayımlanan, ilk albümü.

On Bir Dakika

Onbir Dakika (Onze Minutos) Paulo Coelho tarafından yazılmış Maria adında genç bir hayat kadınının başından geçen olayları konu alan bir romandır.

Sürekli Aydınlık İçin Bir Dakika Karanlık Eylemi

Sürekli Aydınlık İçin Bir Dakika Karanlık Eylemi, 1 Şubat 1997`de Avukat Ergin Cinmen ve Sürekli Aydınlık İçin Yurttaş Girişimi öncülüğünde başlatılan sivil itaatsizlik eylemidir.

Yay-dakika

Yay-dakika veya dakika yayı (İngilizce ``arcminute``, ``MOA``) açı ölçüm birimi olup derecenin 1/60`ına eşittir. Derece de dairenin 1/360`ı olarak tanımlandığından, 1 yay-dakika ayrıca dairenin 1/21600`üne eşittir, veya (π/10800) radyan.

İki Dakika

EŞY şarkısı

İlk Üç Dakika

İlk Üç Dakika, University of Teksas profesörlerinden nobel ödül sahibi Steven Weinberg `in kitabıdır.