--}}

El Greco

El Greco (okunuşu: el greko, Yunan, asıl adı: Δομήνικος Θεοτοκόπουλος, Domenikos Teotokopulos) (d. 1541 - ö.

El Greco (okunuşu: el greko, ``Yunan``, asıl adı: Δομήνικος Θεοτοκόπουλος, ``Domenikos Teotokopulos``) (d. 1541 - ö. 7 Nisan 1614) İspanyol Rönesansı dönemi ressam, heykeltraş ve mimarı.

O tarihlerde Venedik idaresinde olan Girit`te doğdu. Bizans sanatı üslubunda eğitim gördü. 26 yaşında Venedik`e, 1570`te Roma`ya gitti ve rönesans üslubunda da resim eğitimi aldı. Roma`da bir atölye açtı ve maniyerizm etkisinde çalışmalar yaptı. 1577`de Toledo, İspanya`ya yerleşti. Burada en önemli eserlerini gerçekleştirdi ve 1614`te vefat etti.

El Greco`nun dramatik ve dışavurumcu üslubu çağdaşlarınca tam olarak anlaşılamadı ve ancak 20. yy`da tam olarak takdir edildi. Sanatçı, dışavurumculuğun ve kübizmin öncüsü olarak kabul edilir. Kişiliği ve eserleri Rainer Maria Rilke ve Nikos Kazancakis gibi edebiyatçılara ilham kaynağı olmuştur. El Greco genel resim akımlarından bağımsız, şahsına özgü bir sanatçı olarak yorumlansa da, resimlerindeki uzun figürler ve tuhaf renk seçimi, batı resmiyle Bizans resminin bir bileşimi olarak kabul edilir.

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

El Greco
El Greco