Felemenkçe

Felemenkçe Hint-Avrupa dil ailesinin Cermen dilleri grubundan dil. Hollandaca ve Flamanca gibi lehçeleri vardır, bunlar özellikle yazılı dilde birbirine oldukça yakındır.

Felemenkçe Hollanda`nın ve Belçika`nın kuzey kısmını oluşturan Flaman bölgesinin resmi dili.

Belçika`da konuşulan lehçesine Flamanca, Hollanda`da konuşulan lehçesine Hollandaca denir. Hollandaca, Almanca`nın Plattdeutsch lehçesine ve Friz diline yakındır.

Felemenkçe, Belçika devleti içinde Fransızca`nın baskısına karşı mücadele vererek geçen tarihi içinde özgün bir gelenek, edebiyat ve kendi içinde lehçeler oluşturmuş, ancak Belçika`nın federal devlet yapısına bürünmesi ile Hollandaca ile ortak noktalarını tekrar keşfetmiştir. Flamanlar günümüzde yerel şivelerini konuştukları zaman "Felemenkçe konuşuyorum" ("Ik spreek Vlaams"), standartlaştırılmış eğitim, bilim ve yönetim dilini kullandıkları zaman "Hollandaca konuşuyorum" ("Ik spreek Nederlands)" derler. Yine de, aksan farkları, kullandıkları bazı kelimeler ve söyleyiş tarzlarından ötürü bir Hollandalı muhatabının bir Flaman olduğunu hemen anlayabilir.

Felemenkçe, Hollanda sömürgesi olan ülkelerde (Aziz Martin, Surinam, Aruba, Guyana, Hollanda Antilleri, Virgin Adaları) de konuşulmaktadır. Geçmişte en büyük Hollanda sömürgesi olan Endonezya`da yaygınlığını sürdürmekte olup, yerel diller üzerinde büyük tesiri olmuştur.

Fransa`nın kuzeybatısındaki Nord ilinde, özellikle Dunkerque komününde de konuşulur.

17. yüzyıldan itibaren Güney Afrika`ya göçmüş olan Hollanda asıllı Buğrlar(nl:Boer-Çiftci), Hollandaca`nın coğrafi kopukluk nedeniyle farklılaşmış bir lehçesi olan Afrikaans konuşmaktadır.

Dünyada yaklaşık 24 milyon insanın ana dil olarak Felemenkçe konuştuğu tahmin edilmektedir.fact

Ana dili Felemenkçe olanlar, dillerinin İngilizce, Almanca ve Belçika`da Fransızca ile müşterek noktalarını kullanarak bu dilleri öğrenmeye yatkındır.fact

Bazı önemli soru cümleleriLinklerAvrupa Birliği`nin resmi dilleri

dil-taslak

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

Felemenkçe

Türkçe Felemenkçe kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Dutch, West Germanic language spoken in the Netherlands

Felemenkçe

felemenk dili, hollandaca, flamanca.

Felemenkçe

Türkçe Felemenkçe kelimesinin Fransızca karşılığı.
hollandais [le]

Felemenkçe

Türkçe Felemenkçe kelimesinin Almanca karşılığı.
holländisch

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Felemenkçe
Felemenkçe