H

Hh Türk Alfabesinin onuncu harfidir. Türkçe`deki H harfi, yöreden yöreye telâffuz farklılıkları gösterir. Batıdan doğuya gidildikçe, alışılagelmiş ``H`` sesi, boğazın daha derininden gelen, yada daha hırıltılı bir sese dönüşür.

Hh Türk Alfabesinin onuncu harfidir. Türkçe`deki H harfi, yöreden yöreye telaffuz farklılıkları gösterir. Batıdan doğuya gidildikçe, alışılagelmiş ``H`` sesi, boğazın daha derininden gelen, yada daha hırıltılı bir sese dönüşür. Yunanca`daki Χχ, Almanca`daki ch ve Arapçadaki Ø® bu sese örnektir. Türkiye`nin tüm komşularında durum böyleyken (Ermenice, Azerice ve Gürcüce`de dahil) Türkiye ``H`` sesinin böyle kullanıldığı dar bir coğrafyadır. ``H`` harfi, İngilizce, İspanyolca gibi dillerde de Türkçe`deki gibi sesletilir.

Diğer anlamları

h

İngilizce h kelimesinin İspanyolca karşılığı.
[h] s. hache (octava letra del abecedario inglés) s. hidrógeno, gas inoloro e incoloro (el más ligero de los elementos conocidos)

h

İngilizce h kelimesinin Fransızca karşılığı.
[h] n. h, huitième lettre de l'alphabet français (ou anglais) n. H, hydrogène, corps simple gazeux qui entre dans la composition de l'eau

h

İngilizce h kelimesinin Almanca karşılığı.
[h] n. H, 8 Buchstabe im Alphabet; 7 Ton der Tonleiter; h- Abkürzung für Hekto; h - Abkürzung für Stunde; h - Zeichen für das Plancksche Wirkungsquantum n. H, Wasserstoff, farb- und geruchloses Gas (Chemie)

h

İngilizce h kelimesinin İtalyanca karşılığı.
[h] s. h, H, ottava lettera dell'alfabeto inglese s. H, simbolo dell'idrogeno, gas incolore e inodore, il più leggero degli elementi conosciuti (chim.)

h

İngilizce h kelimesinin Portekizce karşılığı.
[h] s. hagá (a oitava letra do alfabeto) s. hidrogênio (Química)

h

kıs. hidrojen

h

Fransızca h kelimesinin İngilizce karşılığı.
(f) n. h, eighth letter of the English alphabet

h

Almanca h kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. eighth letter of the English alphabet

h

Türkçe h kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. eighth letter of the English alphabet n. colorless odorless gas (lightest of the known elements) n. h, eighth letter of the English alphabet

h

İngilizce h kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
[h] zn. h (8ste letter van het alfabet)

h

[h] n. eighth letter of the English alphabet n. colorless odorless gas (lightest of the known elements) n. h, eighth letter of the English alphabet

h

türk abecesinin onuncu harfi. "he" adı verilen bu harf sesbilim bakımından gırtlak ünsüzlerinin ötümsüzüdür. nota imlerini harfle gösterme yönteminde "si" sesini gösterir. hidrojen'in simgesi.

h

Almanca h kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. si (m) abbr. heure

h

Almanca h kelimesinin İtalyanca karşılığı.
n. si {mus.} (m)

h

Almanca h kelimesinin Türkçe karşılığı.
i. Si notası (n)

h

Türkçe h kelimesinin Almanca karşılığı.
H, h , H, h

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.