Markus Wolf

Markus Johannes "Mischa" Wolf (19 Ocak 1923 – 9 Kasım 2006) Doğu Almanya Devlet Güvenlik Bakanlığının (MfS) dış istihbarat bölümünün (İstihbarat Merkez İdaresi) başıydı. 34 yıl boyunca MfS'nin iki numaralı adamıydı ki, bu Soğuk Savaşın büyük bir kısımını kapsar.

Markus Wolf

Markus Johannes "Mischa" Wolf (19 Ocak 19239 Kasım 2006) Doğu Almanya Devlet Güvenlik Bakanlığının (MfS) dış istihbarat bölümünün (İstihbarat Merkez İdaresi) başıydı. 34 yıl boyunca MfS'nin iki numaralı adamıydı ki, bu Soğuk Savaşın büyük bir kısımını kapsar.

Biyografi

Hechingen, Hohenzollern eyaleti'nde (şimdi ki Baden-Württemberg) doğan Wolf yazar ve hekim Friedrich Wolf'un oğlu ve yönetmen Konrad Wolf'un kardeşidir. Babası Almanya Komünist Partisi üyesidir. Adolf Hitler'in güç kazanmasıyla birlikte komünizme olan ilgileri ve yahudi soyundan geldikleri için İsviçre yoluyla Fransa ve oradanda Moskova'ya göç ettiler.

Sürgün yıllarında, ilk olarak Alman Karl Liebknecht Okuluna katıldı. Daha sonra bir Rus okuluna gitti. Moskova Havacılık Enstitüsü uçak mühendisliğine girdi. Alman saldırısından sonra Sovyetlerden Alma Ata'ya tahliye etti. Düşman hattının arkasında çalıştığı için Komitern'e katılmak hazırlığında olduğu söylentileri oluştu.

Savaşın bittikten sonra, Sovyetlerin işgal altında ki bir bölgesine radyo istasyonu kurması için; Walter Ulbricht'in de olduğu bir grupla Berlin'e gazeteci olarak yollandı. O başlıca Nazi liderlerine karşı Nürmberg Mahkemeleri'ni izleyen gazetecilerin arasındaydı.

1953'te, 30 yaşındayken, Güvenlik Bakanlığı içinde Dış İstihbarat Servisini kuran üyelerinin arasındaydı. Wolf; İstihbarat şefi olarak, casuslar aracılığıyla Batı Almanya'yı hem siyasal hem ekonomik çembere alarak hükümete girmekte büyük başarı yakaladı. En etkili olay, şansölye Willy Brandt'ın düşüşünü sağlayan Günter Guillaume'nin deşifre edilmesidir. Ele geçmezliği yüzünden Yüzü olmayan adam olarak ünlendi. Batı ajanlarının, Doğu Alman casus şefinin, İsveç'e bir ziyaret esnasında fotoğrafının çekildiği zamana kadar (1978) neye benzediğini bilmediği anlatıldı. Sonra Doğu Alman bir sığınmacı, Werner Stiller, Alman karşı istihbarata resimde ki adam olarak Wolf'u tanıdı. Bu, büyük ölçüde gerçek değildi, yine de, 1959'a kadar CIA'in içindeki gruplar Nürmberg duruşmaları katılımcıların fotoğraflarından kimliğini saptandı.

1986'da emekliye ayrılıp,ölen kardeşi Konrad ile 1930'da Moskova'da yetişmelerini anlatan bir hikaye yazdı. Troyka kitabı, doğu ve batı Almanya'da aynı günde çıktı. Wolf, Doğuda ki insanlar için, devam eden değişikliklerin bir simgesiydi, çünkü Mikhail Gorbaçov'un Glasnost ve Prestroyka politikalarını destekledi. Ondan sonra İstihbarat şefi, Werner Grossmann oldu.

Almanya birleşmeden önce, ülkeden kaçtı. Rusya ve Avusturya'dan politik sığınma talep etti. Almanya'ya döndüğünde Alman Polisi tarafından tutuklandı, fakat herşeyi inkar etti. Wolf, Birleşik Devletler'e iltica etmek için Merkezi Haberalma Teşkilatı'dan bir teklifi reddetmiş olduğunu iddia etti. 1993'te Düsseldorf Yüksek Eyalet Mahkemesi tarafından vatan hainliğiden suçlu bulunduğu ve altı yıl hapiscezasına mahkum edildi. } Bu mahkumiyet sonra, Federal Suçlular Mahkemesi tarafından kaldırıldı çünkü Wolf, Demokratik Almanya Cumhuriyeti'nin bağımsız bölgesinde savaşmıştı. 1997'de kanunsuz alıkoyma, zorlama, fiziksel işkenceden suçlu bulundu, iki yıl hapis cezasına çarptırıldı. Paul Gerhard Flämig'e karşı tanıklığı reddettiği için üç gün hapisine ek olarak verildi.

1950-1980 arası Batı ülkelerine 4000'e yakın ajan yerleştiren Markus, özellikle ajanlarını yakışıklı erkekler arasımdan seçmekte ve bunları devlet ofislerindeki sekreterlerin zaaflarından yararlanarak kullanmaktaydı; bu ajanlara "Romeo ajanlar" da denir. Hatıralarında; "Eğer casusluk tarihine geçecek olursam; bu casuslukta cinselliğin kullanını mükemmelleştirmekten olabilir." demiştir.

Marcus Wolf 9 Kasım 2006'da Berlin'de ki evinde uykusunda 83 yaşında öldü.

Bibliografi

*Wolf, Markus (with Anne McElvoy); Memoirs of a Spymaster; Pimlico; ISBN 0-7126-6655-9; (paperback 1997). Ayrıca Man without a face: the memoirs of a spymaster (Jonathan Cape, 1997) başlğı altında yayınlanmıştır.

Dış Bağlantılar

*http://www.dhm.de/lemo/html/biografien/WolfMarkus/ Biyografi-Almanca
  • http://www.cnn.com/SPECIALS/cold.war/experience/spies/interviews/wolf/ Cnn Soğuk Savaş ve Stasi
  • http://www.prisonplanet.com/articles/december2004/061204wolfhired.htm Suçlarıyla ilgili
  • http://www.nsf-journal.hr/issues/v1_n2/wolf.htm Güvenlik ve casusluk

    Kaynaklar

    * Vikipedi

Yanıtlar