Norton 360

Kısaca: Norton 360, Symantec tarafından geliştirilen, bir "hepsi bir arada" güvenlik paketi olarak pazarlanmaktadır. Paket, kişisel bir güvenlik duvarı, sahteciliğe karşı koruma ve kötü amaçlı yazılımları tespit edip temizleme yeteneğini içerir. Bu paketi Norton Internet Security'den ayıran, dosya yedeklemesi ve PC bakımını içermesidir. ...devamı ☟

Norton 360
Norton 360

Norton 360, Symantec tarafından geliştirilen, bir "hepsi bir arada" güvenlik paketi olarak pazarlanmaktadır. Paket, kişisel bir güvenlik duvarı, sahteciliğe karşı koruma ve kötü amaçlı yazılımları tespit edip temizleme yeteneğini içerir. Bu paketi Norton Internet Security'den ayıran, dosya yedeklemesi ve PC bakımını içermesidir. Paketin bir kutu kopyası, OEM yazılımı olarak bilgisayarlarda önyüklüdür veya bir karşıdan yükleme olarak dağıtılır. Ek işlevler, ebeveyn denetimleri ve istenmeyen e-posta filtrelemesi dahil, Symantec tarafından geliştirilmiş eklentiler olarak da mevcuttur. Paket, Microsoft Security Essentials ve McAfee Toplam Koruma paketiyle yarışmaktadır. Norton 360, Windows XP'nin 32 bit sürümleri ve

Windows Vista

'nın 32 bit veya 64 bit sürümleriyle uyumludur. Windows 7 desteği de eklenmiştir. Sürüm geçmişi

Genesis Projesi

Symantec, Genesis Projesi'ni 7 Şubat 2006 tarihinde duyurdu. Genesis, antivirüs yetenekleri ve bir güvenlik duvarıyla birlikte dosya yedekleme ve PC bakımı araçlarını toplamasıyla Symantec'in diğer tüketici güvenliği ürünlerinden farklı olacaktı. Şifre çalma koruması ve gerçek zamanlı sezgisel yöntemler de planlandı.

Windows Vista

uyumluluğu, Genesisin önemli bir yönü idi. Genesisin Eylül ayında piyasaya sürülmesi belirtilmişti. Microsoft, Mayıs 2005'te, 2006 yılında çıkmasını belirttiği, benzer işlevlerle bir güvenlik paketini, Windows Live OneCare'ı duyurdu. Genesis, 31 Mayıs 2006 tarihinde Norton 360 diye değiştirilmiştir. Onun özellik dizisinin dosya yedekleme, PC bakımı, phishing koruması ve gerçek zamanlı sezgisel yöntemlerle — Norton Internet Security'nin işlevlerinin aynısına sahip olacağı — doğrulanmıştı. 2006 yazı için halka açık bir beta testi planlanmıştı. Son sürüm tarihi 2006 sonunda belirlendi. McAfee, aynı gün Norton 360 ve OneCare gibi benzer işlevlerle gelen bir güvenlik paketini, Falcon'u duyurdu. Ancak bu tarihler ertelendi. 2006 yazında OneCare başlatıldığında Falcon, halka açık beta testine girdi. Birçoğu Microsoft'un antivirüs yazılımı, OneCare'a bir tepki olarak Norton 360'ı gösterdi. Ancak OneCare'ın piyasaya çıkmasıyla, bazı Symantec rakiplerinin gerisinde kalmış göründü. "Biz her nedense pazarda yanlış bir izlenim bıraktık ki Microsoft'un Windows Live OneCare'ı var, McAfee'nin Falcon'u var ve Symantec'in hiçbir şeyi olmadığını" belirten, Symantec'in başkan yardımcısı Mark Bregman, yakında çıkacak olan Norton 360'ı, OneCare ile birlikte tamamlamanın amaçlanmadığını iddia etti. Windows XP ile uyumlu ilk halka açık beta, Kasım 2006'da teslim edilmiştir. Daha sonradan, 20 Aralık 2006 tarihinde

Windows Vista

RTM uyumluluğu ilave eden ikinci bir halka açık beta yayınlanmıştı. Daha sonra, Şubat 2007 içinde perakendicilere dağıtımı başladı, Symantec yazılımını 100.000 insan denedi.

Sürüm 1.0

Sürüm 1.0

, 26 Şubat 2007 tarihinde piyasaya sürülmüştür. Bu sürüm, sıfır gün virüsleri tespit etmek için SONAR'ı kullanan ilk Symantec ürünü idi. Gerektiği gibi hareket ederek, kötü amaçlı davranışdan dolayı uygulamaları izler. Yedekleme ve geri yükleme işlevselliği kullanıcıların dosyaları bir sabit disk, CD veya DVD'ye ya da çevrimiçi yedeklemesine izin verdi. PC bakımı araçları kullanıcıların web tarayıcısı geçmişi ve geçici dosyaları temizlemesine imkan verdi. Bir disk birleştiricisi PC bakımı araçlarının bir parçası olarak paketlenmiştir. Sahtecilik koruması, sahte sitelerden kullanıcıları uyararak Internet Explorer ile bütünleştirir. Windows XP'de, 300 megahertz bir işlemci, 256 megabayt RAM ve 300 MB boş sabit disk alanı gereklidir. Vista altında, 800 MHz bir işlemci, 512 MB RAM ve 300 MB boş sabit disk alanı gereklidir. Norton Internet Security 2007 ve phishing koruması ile ilgili olarak, Norton 360'ın düşük kaynak kullanımı eleştirileri celbetti. PC Magazine, sahte sitelere erişimi engellemede sahtecilik koruması özelliğini Internet Explorer 7 ve Firefox 2'den daha verimli buldu. Ancak yorumcular, gelişmiş kullanıcılar için manuel kontrolün eksikliğine dikkati çekti. CNET, Internet Explorer'dan diğer tarayıcılar için phishing korumasının bulunmadığını da kaydetti, örneğin Mozilla Firefox. geçerli postanın yüzde beşini yanlışlıkla engellediğini ve istenmeyen postanın yarısını engellediğini bulan PC Magazine,

Sürüm 1.0

'ın istenmeyen e-posta filtreleme eklentisini eleştirdi. CNET, kullanıcıları bildirilirken birisinin ağ veya kablosuz sinyalleri şifreleme yardımına davetsiz katılması gibi, kablosuz ağ araçlarının eksikliğini de vurguladı.

Sürüm 2.0

3 Mart 2008 tarihinde

Sürüm 2.0

piyasaya çıkmıştır. Yedekleme özelliği artık Blu-ray ve HD DVD disklere veri yazabiliyor. Norton 360'ın birden fazla kurulumu merkezi bir konuma göre yedekleme de yapabiliyor. Kullanıcı dosyaları çevrimiçi yedeklerken, Norton'u kullanarak bant genişliği miktarını kontrol edebilir. Kullanıcının, izinsiz girişleri ortadan kaldırmasına imkanı veren PC bakımı araçları, bir kayıt defteri temizleyicisi ile paketlenir. Firefox için sahtecilik koruması eklenmiştir. Phishing korumasına ilave olarak, web siteleri için oturum açma bilgilerini depolayan Norton Güvenli Kimlik'tir. Ağ haritası kullanıcılara, her bir bilgisayar hakkındaki temel profil bilgileri ve ağlı bilgisayarlardaki diğer Norton kurulumlarının durumunu görüntüleme imkanı sağlıyor. Sistem gereksinimleri sürüm 1.0 ile aynı kalıyor. PC Magazine, geçerli e-postanın yüzde 25 üzerinden istenmeyen e-posta olarak yersiz ve yanlış kimlik saptamasına karşın spam filtresini zayıf buldu. CNET sorunlarla karşılaştığında miras makinelere sürüm 2.0'ı kuruyor.

Sürüm 3.0

4 Mart 2009 tarihinde

Sürüm 3.0

piyasaya çıkmıştır. Bu sürüm Norton Internet Security 2009 ile aynı kod tabanını kullanıyor. Symantec, daha önceki sürümler için, özellikle Norton 360 için yeniden kod yazdı.

Sürüm 3.0

daha önce bağımsız bir hizmet olarak sunulan Norton Güvenli Web'i içermektedir. Güvenli Web, sahte ve kötü amaçlı hosting sitelerine erişim engellemesini, bir araç çubuğu olarak Firefox ve Internet Explorer ile bütünleştiriyor. Ask.com sayesinde kutuya yazılan arama sorgularını yönlendirme, bir arama kutusunu da bu araç çubuğu içermektedir. McAfee, Trend Micro ve diğer virüsten koruma yazılımı üreticileri tarafından spyware olarak sınıflandırılmış olan Ask.com araç çubuğu, araç çubuğuyla kod paylaşamaz. Symantec, arama işlevselliğinin eleştirilmesi sebebiyle Ask.com arama kutusunun, sürüm 3.0'ın gelecek sürümlerine gizlenmiş olacağını duyurdu. Dosyaları bir flash sürücüye yedekleme yeteneği bu sürümde tanıtıldı. Bir flash sürücüsünde depolanan dosyalar, Norton 360 kurulu olmayan başka bir bilgisayara kopyalanabiliyor. Norton kullanıcılara, yerel veya çevrimiçi olarak depolanmış yedekleme dosylarını tarama imkanı veren Windows Explorer'da, sanal bir sürücü de oluşturuyor. Kullanıcılar, sürükle ve bırak yöntemini kullanarak dosyaları tek tek geri yükleyebiliyor.

Sürüm 3.0

, dosyaların önceki sürümlerini tutmaz ve başka bir programla açılan dosyları atlar. Kullanıcılara, oturumu başlatmayı programlayan, kontrolü sağlayan bir başlangıç uygulama yöneticisi bu sürüme dahil edilmiştir. Uygulama yöneticisini tamamlayacak Norton, oturum açma süresine sahip programların tahmin edilen ya da gerçek sonuçlarını ölçebiliyor. PC Magazine, geçerli postanın yarısını spam olarak yanlış dosyalayan sürüm 3.0'ın zayıf spam filtresine dikkati çekti. PC Magazine, "çevrimiçi Norton programı"na atıfta bulunarak, kötü niyetli yazılımları bir bilgisayardan temizlemek için Malwarebytes' Anti-Malware shareware uygulamasını kullanan bir Symantec teknisyenli bir destek oturumunu da kaydetti. Tartışma, bir Symantec ürünü olarak programa yanıltıcı atıfta bulunan teknisyen olayı büyüttü.

Sürüm 4.0

Sürüm 4.0

, 17 Şubat 2010 tarihinde piyasaya çıkmıştır. Bu sürüm Norton Internet Security 2010'da bulunan birçok yeni güvenlik özelliğini katıyor. Bir grafiksel kullanıcı arayüzü değişikliği de sürüm 4'te önemli rol oynuyor. Belirgin renkler, Norton Internet Security'nin altın ve siyah mücevheriyle uyuşuyor.

Kaldırma Alış ==

Kaldırma

Norton Internet Security'nin (Windows sürümleri), gereksiz dosyaları ve kayıt defteri girdilerini bırakarak tamamen kaldırmaması eleştirilmektedir. 3.0'a göre önceki sürümler, Norton markalı yazılımı güncelleştiren ayrı bir LiveUpdate programı da kuruyor. Kullanıcı, hem Norton Internet Security hem de LiveUpdate bileşenini el ile kurmalıdır. Eğer Symantec dosya ve klasörlerle beraber artık kayıt defteri anahtarları ve değerlerini kaldırmak için Norton

Kaldırma

Aracı'nı dağıtsaydı, diğer Norton markalı ürünleri güncelleştirmeye yarayan LiveUpdate bileşeni kasten arkada bırakırdı.

Kaldırma

, kullanıcıları birçok deneme kopyası kurmasından alıkoymak için muhafaza edilen abonelik verisini kaldırmayacaktır.

Windows Hizmet Paketleri

Norton 360 sürüm 2.0 kurulduğunda kullanıcılar, Windows XP Service Pack 3 veya

Windows Vista

Service Pack 1'e yükseltme uyumsuzluklarıyla karşılaştı. Kullanıcılar fixcss.exe adlı bir araçla, çok sayıda geçersiz Windows Kayıt Defteri anahtar raporu eklenmektedir.

Windows Vista

Symantec'in Tüketici Ürün Yönetimi Başkan Yardımcısı Sarah Hicks,

Windows Vista

64 bit'in PatchGuard özelliğiyle ilgili endişesini dile getirdi. PatchGuard, Microsoft tarafından donanımla etkileşim içinde olan işletim sisteminin bir parçası, çekirdek bütünlüğü sağlamak için tasarlanmıştır. Rootkitler, temizlemeyi zorlaştıran bir işletim sisteminin çekirdeğinde gizlenebiliyor. Microsoft'un, kendi güvenlik ürünü Windows Live OneCare'ı yükseltirken güvenlik üreticilerini çekirdeği etkin bir biçimde korumasının önüne geçtiğini iddia eden McAfee'nin Avrupa Başkanı Mike Hicks; "Varsayımla saçma olan çekirdek çevresine bir duvar kurmak kararı ihlal edilemez." dedi. Hicks, Symantec'in OneCare'ın rekabetini önemsemediğini söyledi. Symantec sonra bir PatchGuard kahramanlığı edinmek üzere PatchGuard talimatlarıyla bir beyaz kitap detaylandırması bastı. Microsoft görüşmeler ve incelemeler sonrası, özel API talimatları oluşturarak güvenlik üreticilerine kernele erişim sağlamaya karar verdi.

Performans etkisi

== Özellikler == Norton 360 güvenlik paketi; adware, spyware, truva atları (trojan), malware, phishing (sahtecilik) ve virüslere karşı koruma özellikleri içerir. Ayrıca yazılımın diğer Symantec paketlerinden en önemli farkı, kullanıcının bilgisayarını en iyi şekilde kullanmasına yardımcı olan araçlar içermesidir. Yani Norton 360'ta kullanıcının, sabit diskinden nasıl en iyi biçimde performans sağlayacağına dair özellikler vardır. Ayrıca bu paketin diğer bir dikkat çeken yanı, yerel olarak yedekleme ve geri yüklemedir. Kullanıcı Norton 360'taki yedekleme ve geri yükleme özelliklerini etkinleştirdiğinde, yazılım otomatik olarak yedekleme ve geri yükleme işlemlerini, belirlenen ayarlar dahilinde gerçekleştirecektir. Ayrıca bu paketteki araçlarla sadece yerel yedekleme değil, standart olarak İnternet üzerinde 2 GB'lık yedekleme yapılabilir. Eğer kullanıcı, İnternet üzerinden daha fazla yedekleme gerçekleştirmek istiyorsa bu durumda, Symantec tarafından kullanıcıdan ücret talep edilmektedir. Norton 360'ın önemli ve belki de bir güvenlik paketi kullanıcısı için en gerekli özellik, kullanıcı arabiriminin diğer paketlere göre basit ve daha fazla kullanışlı olmasıdır. == Sistem Gereksinimleri == * İşletim Sistemi: Windows XP SP2 (32-bit) ve/veya

Windows Vista

(32-bit ve 64-bit) * İşlemci: 300 MHz veya daha yükseği * Bellek (RAM): 256 MB * Boş Sabit Disk Alanı: 300 MB Norton 360 phishing koruması için standart bir ağ tarayıcısı (Internet Explorer 6 veya daha üstü) ve çevrimiçi yedekleme için geniş bant İnternet bağlantısı gerektirir. == Ödüller Norton 360, ilgili teknik organizasyonlardan birbirini takip eden ödüller almıştır: * PC Magazine'in "Editors Choice" (Editör Seçimi) ödülüyle 4 1/2 yıldızları hükmen verildi. Dış bağlantılar == * Norton 360 * Norton Mağazası

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.