Osman Bey

Osman Bey (1258 - 1326) Osmanlı Devleti'nin kurucusu. 1258'de, Söğüt'te doğdu. Babası Ertuğrul Gazi, annesi Hayme Hatun'dur.

Osman Bey kaç yaşında?

Osman Bey öldüğünde, 68 yaşındaydı.
Osman Bey, günü, bir Perşembe günü doğdu. Yaşasaydı 69. yaşına basacağı bir sonraki doğum gününe, bugünden itibaren 76 gün vardı.
Osman Bey'in burcu Oğlak burcuydu.
Hayır, Osman Bey 01/01/1970 tarihinde öldü.

Osman Bey hakkında bilgiler

<b>Osman Gazi</b>

İmparatorluğun Kurucusu
Osman Gazi İmparatorluğun Kurucusu
Sultan Osman Gazi (1284-1326) yılları arasında Osmanlı Devleti'ni idare etti. Babası Ertuğrul Gazi'nin vefatından sonra, gözüpek ve mertligi, ahlakı ve meziyetleri ile aşiret, kavim ve kabileye baş olacak liderlik vasfına sahip olduğu için bu göreve getirildi. Cesareti ve kahramanlıgı yüzünden ona Kara Osman Bey" lakabı takılmıştı. "Oğuzname"de kahramanlara Karaların karası diye atıfta bulunulur.

Ata binmekte ve her türlü silahı kullanmakta çok üstündü. DevIet işlerini daima dikkatle planlar ve hiçbir şeyi tesadüfe bırakmazdı. Bu da O'nun daima başarılı olmasını saglardı.

Çok çömertti, sofrasına hiç ayırım yapmadan, çevresindeki herkesi davet ederdi.

Osman Gazi uzun boylu idi. Yassı gögüslü, boynu uzundu. Kolları dizlerine kadar gelirdi. Davudi sesi vardı. Açık sözlü idi. İkna edici konuşurdu ve sevimli idi. Kalın kaşlıydı. Koyu ela gözIeri vardı. Koç burunlu, yuvarlak yüzü ve seyrek bir sakalı vardı. Bıyıkları bahadırane idi. Dişleri iri, pes sesi arslanınkini andırırdı. Peygamberin sahabelerininki gibi beyaz çatma kumaştan burma sarık takardı. Kaftanının yakası boldu Kıyafetlerini giydiğinin ertesi günü yoksullara verirdi. 1 Akçe'lik ilk vergiyi koydugu kaynaklarda kayıtlıdır.

Osman Bey'in HayatıOsman Bey, 1258 yılında Söğüt'te doğdu.

Batı Anadolu’da Söğüt Ovası ile Domaniç Yaylasında yaşayan Kayı Aşiretinin Beyi Ertuğrul'un oğlu olan Osman Gazi, 1258 yılında Söğüt’te doğmuştur. 1281 yılında 23 yaşında iken Kayı Boyu'ndan Ömer Bey'in kızı Mal Hatun ile evlendi. Bu evlilikten daha sonra Osmanlı Devleti'nin başına geçecek olan Orhan Gazi doğdu.

Daha sonra Şeyh Edebali'nın kızı Bala Hatun ile evlendi. Bu evlilikten de Alaeddin Bey dünyaya geldi. 1281 yılında babası Ertuğrul’u kaybeden Osman Gazi, babasının vefatından sonra Osman Kayı Aşiretine Bey olmuştur. Osman Gazi’nin ilk fethettiği kale, İnegöl yakınlarındaki Kulaca Hisardır. Buranın fethi üzerine çok memnun olan Anadolu Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Mesud Osman Gazi'ye Bey unvanı vermiştir. Osman Gazi'nin yükselişinden rahatsız olan ve tehlikeyi önceden sezen Bilecik tekfuru, Yarhisar tekfurunun kızı ile evlendireceği oğlunun düğününe Osman Gazi’yi de çağırarak ona pusu kurup öldürmeyi amaçlamıştır. Fakat Osman Gazi’nin dostu olan ve Bilecik tekfuru ile aralarından düşmanlık bulunan Harmankayası tekfuru bu tuzağı Osman Gazi’ye haber vererek tuzağa düşmesini engellemiştir. Askerleriye önceden hazırlıklı olarak Bilecik'e gelen ve Bileciği de fethettiği topraklar arasına katan Osman Gazi, fetihi oyun içinde oyun diye adlandırmıştır. Harp sonunda Bilecik tekfuru öldürülmüş, Yarhisar tekfurunun kızı olan gelin ise Türklerin eline geçerek Osman Gazi’nin oğlu Orhan Bey’le evlenmiştir. 1299 yılında Osman Gazi, Anadolu’nun diğer Türk hanedanları arasında istiklalini ilan ederek, Osmanlı Devleti’ni kurmuştur. Bu tarihten sonra 27 yıl daha yaşayan ve İzmit, Adranos, Kestel, İmralı, Akhisar, Lefke, Tekfurpınarı, Yenikale, Yanıkcahisar, Mudanya, Karamürsel, Bursa gibi bölgeleri de topraklarına katarak, Osmanlı Devleti’nin büyümesine zemin hazırlayan Osman Gazi, 1326 yılında vefat etmiştir.

Kulacahisar ve Karacahisar'ı alınca Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Mesud I. Osman'ı ödüllendirdi. 1299 yılında İnegöl'ü alması Osmanlı Devleti'nin kuruluşu olarak kabul edilir. 1302 yılında, ilk kez Bizans İmparatorluğu ordusuyla Koyunhisar Savaşı yapıldı. Bu savaşı Osmanlılar kazandı. Yapılan savaşlardan sonra 1315 yılında Bursa'yı kuşattı

Savaş sırasında hastalandı. 1324 yılında, devlet işlerini oğlu I. Orhan'a bıraktı. Ancak padişahlığı fiilen devam etti. 1326 yılında nikris hastalığı yüzünden, hayatını kaybetti.

Osman Gazi, babası Ertuğrul Gazi'den yaklaşık 4.800 km² olarak devraldığı Osmanlı toprağını oğlu Orhan Gazi'ye 16.000 km² olarak devretmiştir.

Yeniliklerİlk Osmanlı Parası 1324'de Osman Gazi tarafından bastırıldı. Bu para bakırdan oluşuyordu. Adı sikke idi.

Ailesi

Eşleri  1. Malhun Hatun - Kayı Boyu'ndan Ömer Bey'in kızı, Orhan Gazi'nin annesi.
  2. Bala Hatun - Şeyh Edebali'nin kızı, Şehzade Alaeddin'in annesi.


Erkek çocukları  1. Orhan Bey
  2. Pazarlı Bey
  3. Çoban Bey
  4. Hamid Bey
  5. Alaeddin Bey
  6. Melik Bey
  7. Savcı Bey


Kız çocukları  1. Fatma Hatun


Önceki: Ertuğrul Gazi 1227-1281Osmanlı Sülalesi Osman I 1281-1326Sonraki: Orhan Gazi 1326-1359
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Tanburi Büyük Osman Bey

Tanburî Büyük Osman Bey, 1816 yılında İstanbul'da doğdu. Tanburî Numan Ağa'nın torunu, Zeki Mehmed Ağa'nın oğludur. Henüz sekiz yaşında iken Enderûn'a alındı.

Allah Cezanı Versin Osman Bey

''Allah Cezanı Versin Osman Bey'', Atıf Yılmaz'ın yönettiği 1961 yapımı Türk filmidir. Filmin senaryosu Vedat Türkali'ye aittir.

Rıfat Osman Bey

Tosyavizade Dr. Rıfat Osman Bey (d. 18 Şubat 1874 İstanbul – ö. 10 Mayıs 1933), Türk radyolog, tarih yazarı, ressam, mimar, fotoğrafçı.

Kara Yülük Osman Bey

Kara Yülük Osman Bey (d. 1350-55? - ö. 30 Ağustos 1435, Erzurum), Akkoyunlular Hanedanı'nın kurucusu Türkmen beyi (1402-35). Akkoyunlu aşiret reisi Kutlu Bey'in oğlu, Uzun Hasan'ın büyükbabasıdır.

Refik Osman Top

Refik Osman Top, (1897 - 1957, İstanbul) Türk futbol tarihinin ilk futbolcularından.

Osman Gazi

Osman Gazi (1258 - 1326) Osmanlı Devleti'nin kurucusu olan Osman Gazi, 1258'de, Söğüt'te doğdu. Babası Ertuğrul Gazi, annesi Hayme Hatun'dur.