Rowan Williams

Kısaca: Rowan Douglas Williams (d. 14 Haziran 1950, Swansea, Galler), 104üncü ve mevcut Canterbury Başpiskoposu. İngiltere Kilisesi'nin en kıdemli din adamı, dünyadaki Anglikan toplumunun sembolik lideridir. ...devamı ☟

Rowan Douglas Williams (d. 14 Haziran 1950, Swansea, Galler), 104üncü ve mevcut Canterbury Başpiskoposu. İngiltere Kilisesi'nin en kıdemli din adamı, dünyadaki Anglikan toplumunun sembolik lideridir.

Biyografi

Williams Swansea'de, Gallerce konuşan bir ailede dünyaya geldi. Dynevor Okulu, Christ's Koleji, Cambridge Üniversitesi ve Wadham Koleji'nden mezun oldu. Teoloji alanında doktorasını, Oxford Üniversitesi'nde yaptı. Cambridge de dahil olmak üzere, çeşitli okullarda öğretim görevlisi olarak çalıştı. 104ncü Canterbury Başpiskoposu olarak görevi, 27 Şubat 2003'te George Carey'dan devraldı.

Tartışmalı ifadeleri

Rowan Williams, dönem dönem yaptığı açıklamalar ile şimşekleri üzerine çekti.

"Üç Müneccim Kral" ile ilgili ifadeleri

2007 Noel'inden önce yaptığı bir açıklamada İsa'yı doğumunda ziyaret eden Üç Müneccim öyküsünün efsane olduğunu ileri sürdü. Bu konudaki tek kaynağın Matta İncili olduğunu, onun da sadece birkaç küçük referans içerdiğini, onların da oldukça bulanık olduğunu belirtti. Üç Müneccim'in sayılarının üç olduğunun ya da gerçekten var olup olmadığının bile bilinemeyeceğini belirtti.

"Şeriat" tartışmaları

7 Şubat 2008'de, Tapınak Vakfı'nın (İngilizce: Temple Foundation) 400ncü kuruluş yıldönümü kutlamalarında yaptığı konuşma ile yine kendisini tartışmaların odağında buldu. Bu konuşmasında, farklı toplulukların sahip olabileceği "kültürel, dini ve medeni bağlılıklarının çakışması" sorununu gündeme getirdi. Teolojinin, "yasaların doğası" ile ilgili tartışmalarda -her ne kadar günümüz kültürü dışarıda bırakmak için çok çaba sarfetse de- söz sahibi olabileceği argümanını ortaya attı. Günümüzün "baskın insan hakları felsefesinin" "vicdani red" özgürlüğünü tanımakta isteksiz davrandığını belirtti. Bu konuşmasındaki sözleri, İslami şeriat yasalarının İngiliz yasalarına dahil edilmesinin kaçınılmaz olduğu olarak yorumlandı ve İngiliz medyasında "şeriat istediği" eleştirileri ile bombardımana tutuldu. Anglikan toplumunun da eleştirdiği Williams'ın istifası istendi. Bu iddiaları yanıtlayan Williams, konuşmasının hiçbir yerinde paralel adalet sistemi arzuladığını gösteren bir ifade olmadığı vurguladı.

Ayrıca bakınızDipnotlar

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Rowan Williams Resimleri