Sal

Sal deniz ya da nehirde su üzerinde kalmak ya da hareket etmek üzere tahta ya da tomrukların birbirine eklenmesiyle oluşturulan düz taşıt. En basit tekne/kayık tasarımıdır ve gövdesiz yalın olmasıyla karakterize edilir. ...

SAL (inglizce) türkçe anlamı
1. i. tuz [kim.]
2. kimyasal tuz
SAL (türkçe) anlamı
3. Birçok kalın direk yan yana bağlanarak yapılan
4. düz ve korkuluksuz deniz veya ırmak taşıtı:Dalgaları ufukları örten bir denizde
5. küçük bir sal parçası üstünde bir boraya mı tutulduk?- Y. K. Karaosmanoğlu. Tabut.
6. 2. anlamı tuz
7. i
8. 3. anlamı sal.
SAL (türkçe) anlamı
9. kalın direklerin yan yana bağlanmasıyla yapılan
10. düz ve korkuluksuz deniz ya da ırmak taşıtı.salacak
11. teneşir.tabut.
1. n. male first namen. Sal
2. male first namen. salt
3. sodium chloride
4. common crystalline mineral
5. table salt
6. sauce
7. raciness
wit,
SAL (türkçe) ingilizcesi
8. [Sal]n. male first namen. Sal
9. male first namen. salt
10. sodium chloride
11. common crystalline mineral
12. table salt
13. sauce
14. raciness
wit,
Sal (fransızca) ingilizcesi
15. n. Sal
16. male first name,

Sal İngilizce anlamı ve tanımı

Sal anlamları
    (noun) Salt.(noun) An East Indian timber tree (Shorea robusta)
17. much used for building purposes. It is of a light brown color
18. close-grained
19. heavy
20. and durable.
Sal tanım:
Kelime: sal
21. Söyleniş: 'sal
22. İşlev: noun
23. Kökeni: Middle English
24. from Latin -- more at SALT
25. : SALT
26.
SAL (türkçe) fransızcası
1. radeau [le]
2. traille [la]
SAL (türkçe) almancası
1. Floß
Sal (ingilizce) italyancası
1. s. nome proprio maschile
Sal (ingilizce) ispanyolcası
1. s. Sal
2. nombre propio masculino
Sal (ingilizce) portekizcesi
1. s. Sal
2. nome próprio masculino
Sal (ingilizce) flemenkcesi
1. zn. sal
2. mannelijke voornaam
3. jongensnaam

Sal hakkında detaylı bilgi

Sal deniz ya da nehirde su üzerinde kalmak ya da hareket etmek üzere tahta ya da tomrukların birbirine eklenmesiyle oluşturulan düz taşıt. En basit tekne/kayık tasarımıdır ve gövdesiz yalın olmasıyla karakterize edilir. Geleneksel sallar tahta ya da tomruk veya kamıştan yapılırken, çağdaş sallar için daha çok duba ya da polistilen bloklar kullanılır. Şişme sallar (özellikle de rafting denilen sal sporunda) çok katmanlı dayanıklı kauçuk malzemeden yapılır. Dicle nehrinde taşımacılıkta kullanılan sallara kelek adı verilir. Norveçli bilim adamı Thor Heyerdahl ve beş arkadaşının 1947'de Güney Amerika'nın batı kıyılarından Tahiti'nin doğusundaki adalara yaptıkları yolculukta Kon-Tiki adlı salı kullanmışlardır. == Adlandırma == Çalışmalarını etimoloji konularına yoğunlaştıran dilci Hasan Eren'e göre Türkçe sal kelimesi Orta Türkçe döneminden beri kullanılır ve diğer Türk dillerinde de görülür: Türkmence sāl, Kırgızca, Kazakça, Karakalpakça, Nogayca, Tatarca, Altayca, Televütçe, Şorca, Tuvaca sal, Başkurtça hal (Genel Türkçe s- ön sesi Başkurtçada h- sesine dönüşür), Yakutça āl (Genel Türkçe s- ön sesi Yakutçada kaybolur), Çuvaşça sulǎ (сулă). Moğolcada da sal olarak bulunur. Macarcada Türkçeden geçme eski bir alıntı olarak sál biçiminde görülür. Türkçeden Farsçaya da sāl biçiminde geçmiştir. Diğer bazı dillerde de Türk dillerinden geçme alıntı olarak görülür: Bulgarca сал, Dağ Maricesi шал şal.

Dış bağlantılar

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Sal maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Alcacer Do Sal

Alcácer do Sal belediyesi, Portekiz'in Alentejo bölgesine bağlı Alentejo Litoral altbölgesinin belediyelerinden biridir. MÖ 1000 yıllarında Fenikeliler tarafından kurulmuş olan Alcácer do Sal şehri Avrupa'nın en eski şehirlerinden birisidir.

Alcácer Do Sal

Alcácer do Sal belediyesi, Portekiz'in Alentejo bölgesine bağlı Alentejo Litoral altbölgesinin belediyelerinden biridir. MÖ 1000 yıllarında Fenikeliler tarafından kurulmuş olan Alcácer do Sal şehri Avrupa'nın en eski şehirlerinden birisidir.

Cabezón De La Sal

Cabezón de la Sal, İspanya`nın onyedi özerk bölgesinden, ülkenin kuzey sahilinde Kantabria Denizi olarak da anılan Atlas Okyanusu`nun Fransa ile İspanya arasındaki bölümüne kıyısı bulunan, Kantabria otonom bölgesine bağlı belediye. Cabezón de la Sal belediyesinin nüfusu 2002 ...

Carregal Do Sal

Carregal do Sal belediyesi, Portekiz'in Centro bölgesine bağlı Dão-Lafões altbölgesinin belediyelerinden biridir.

Sal Tessio

Mario Puzonun Baba adlı romanının hayali kahramanıdır.Sal Tessio, Baba Vito Corleone nin yakın dostudur ve tanışıklıkları çok eskiye dayanmaktadır.Ailenin yükselişinde önemli bir yere sahiptir.Ailenin güvenliğinden sorumludur.Baba ölünce ailenin yok olacağını zannedip, Emilo ...

Sal Yaylası

Sal, Rize ilinin, Çamlıhemşin ilçesine bağlı yayla durumundadır.

Sal Maroni

Salvatore Vincent "The Boss" Maroni, DC Comics şirketinin piyasaya sürdüğü kurgusal bir karakterdir. İlk olarak Detective Comics'in 66. sayısında görülmüştür. Batman Forever filminde Dennis Paladino, Kara Şövalye filminde Eric Roberts tarafından canlandırılmıştır.

Gréta Salóme Stefánsdóttir

Greta Salóme Stefánsdóttir (11 Kasım 1986, Reykjavik), İzlandalı şarkıcı. 2012 Eurovision Şarkı Yarışması'nda İzlanda'yı Jónsi ile birlikte "Never Forget" adlı şarkısıyla temsil etmiştir. Ancak 20. olabilmiştir.

Salé

Salé (Berberice: Sla / ⵙ ⵍ ⴰ, Arapça: سلا; Berberice ASLA, "kaya" anlamına gelir), Bou Regreg nehrinin (akışına göre) sağ kıyısında, kuzey-batı Fas'ta bir şehir, başkent Rabat'ın tam karşısında (Rabat nehrin sol yakasında bulunur) ve Rabat için bir banliyö kasabası ...

Rabat-Salé-Zemmour-Zaer

Rabat-Salé-Zemmour-Zaer (), Fas'ın bir bölgesidir. Bölgenin merkezi Fas'ın başkenti Rabat'tır.

Ramazan Sal

Ramazan Sal (d. 27 Haziran 1985, Samsun), Türk futbolcu. 1. Lig ekiplerinden Ankaraspor'da Önlibero mevkiinde oynamaktadır.

Said Salâhaddin Cihanoğlu

1895'te İstanbul'da doğdu. Uğraştığı spor dallarının çokluğu ve Türkiye'de öncüsü olmakta tanındı. Fenerbahçe Kulübünde spor ve yöneticilik yaptı.

Salwit

Sollwitt (Danca: Solved, Frizce: Salwit), Almanya'nın kuzeyinde Schleswig-Holstein eyâletinde, Nordfriesland iline bağlı yerleşim yeri. 10.95 km2 yüzölçüme sahiptir.

Vâsal

Feodalizm ya da derebeylik, başta Ortaçağ Avrupası olmak üzere tarihin birçok evresinde rastlanan toplumsal, siyasal ve ekonomik örgütleniş biçimidir. Feodalizm kelimesi, Latince feodum (tımar) ile taşınabilir değerli mal anlamına gelen Latin kökenli bir kelimeden türetilmiştir.