Sildavya

Kısaca: Sildavya, Hergí©`nin Tenten serisinin belirli kitaplarında konu edilen hayali bir Balkan ülkesidir. Konuşulan dil Sildavyaca`dır. ...devamı ☟

Sildavya
Sildavya

Sildavya, Hergí©`nin Tenten serisinin belirli kitaplarında konu edilen hayali bir Balkan ülkesidir. Konuşulan dil Sildavyaca`dır.

Genel BakışSildavya aynı zamanda ``Siyah Pelikan Krallığı`` olarak da bilinir. (Bu ülke aynı zamanda bir Slav ülkesi olarak gizlenmiş Belçika olarak da tanımlanır. Sildavyalılar soda içmekten zevk alırlar, bu da Tenten`in yol arkadaşlarından biri olan viski sever Kaptan Haddock`un pek hoşuna gitmez.

Sildavya`nın yeri

Büyük ihtimalle Kuzey Slovenya civarındaki Celje bölgesindeki bir alanı kaplamaktadır; bazıları ise Vojdovina bölgesinde düşünürler.

Sildavya`nın kırsal kesiminin resmedilme şekline bakılırsa ülkenin daha çok Balkan Yarımadası`nın güneyinde olması gerekir. Çevre kurak ve verimsiz olarak gösterilmiştir, bu da Montenegro, Arnavutluk, Makedonya ve hatta Bulgaristan`a benzemektedir. Köyler kiliselerden çok camiler göstermektedir (yine de bunlar, Córdoba`daki Mezquita katedrali gibi, eski Türk-yapımı gözüken camilerden çevrilmiş kiliseler olabilirler, çünkü kraliyet sarayı Hıristiyan gözükmektedir). Türklerin ve pelikan kelimesinin bahsi bu hayali ülkenin daha güneyde de olabileceğini işaret etmektedir. ``Hedef Ay`` kitabında sayfa 61`deki bir panel Sildavya ay roketinin Danube`nin kuzeyinden kalktığını göstermektedir.

Tarih

  • Sildavya halkının geçmişi belirsizdir.
  • Modern Sildavya kabile reisi ``Hveghi`` Türk fatihlerini kovup Muskar adını aldığı gün 1127`de kurulmuştur.
  • Bordurya ülkeyi 1195`te ele geçirmiş, 1275`te I. Ottokar onları ülkeden kovmuştur.
  • Kral IV. Ottokar Sildavya`nın yöneticisinin asayı koruması gerektiğini, yoksa yetkisini kaybedeceğini buyurmuştur.
  • Bu gelenek 1939`a kadar bile hükmünü sürdürmüştür.
  • 1939`da Sildavya, Kral XII. Muskar`a karşı yapılan bir girişimle neredeyse komşusu Bordurya tarafından kuşatılacaktı. Bu olay 1938`de Avusturya`daki Anschluss olayına çok benzemektedir (fakat sonuç aynı değildir). Tenten durumun düzeltilmesine katkıda bulunmuştur.
  • 1950lerde Sildavya Sbrodj bölgesinde gizli ama başarılı bir uzay programı gerçekleştirmiştir.


Sildavya dili

``Tintin Ketje de Bruxelles`` kitabında (Casterman, 2004 ISBN 2-203-01716-3), Daniel Justens ve Alain Prí©aux, Sildavya dilinin nasıl Brüksel`in işçi (şimdilerde popüler) bölgesi olan Marolles şivesi olan ``Marols`` veya ``Marollienden aldığını belgelemiştir. Hergí©`nin büyükannesinden öğrendiği Marols, Fransızca kökenli pek çok kelimenin yanısıra İspanyol Engizisyonu sırasında (1500 civarı) Alçak ülkeler`in işgaline dayanan bir İspanyol etkisinin de bulunduğu bir Flemenk lehçesidir.

Kaynaklar

Sildavya`yı içeren Tenten hikayeleri:


La Unión adlı İspanyol bir grubun bu hayali ülke hakkında ``Syldavia`` adlı bir şarkısı bulunmaktadır.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Sildavya Resimleri