--}}

South Park

South Park, 1997 yılından itibaren yayınlanmakta olan ABD yapımı animasyon komedi dizisi. Yaratıcıları Trey Parker ve Matt Stone'dur. ABD'de Comedy Central kanalında oynamaktadır.

South Park, 1997 yılından itibaren yayınlanmakta olan ABD yapımı animasyon komedi dizisi. Yaratıcıları Trey Parker ve Matt Stone'dur. ABD'de Comedy Central kanalında oynamaktadır.

Konusu

Colorado eyaletinin South Park adlı küçük kasabasında yaşayan dört kişilik bir çocuk grubu merkez alınarak anlatılan bir takım sürreel olayların da yer aldığı maceralardır. Dizide bol küfür kullanımı ve cinsel içerikli göndermeler vardır. Bu yüzden başlangıcında 18 yaş uyarısı vardır. Sosyal ve politik taşlamaların da çokça bulunduğu bir dizidir.

Dizi hakkındaAlışılmamış olan çizgi filmin yapım şeklidir. Figürler basık (2D) ve basit resmedilmişlerdir. Resimler sanki kağıttan bir araya getirilmiş gibidir.Aslında bu, ilk animasyonlarda Parker ve Stone'un çizme kabiliyetlerinin fazla olmamasından kaynaklanmış bir durumdu. Daha sonraki bölümlerde animasyonlar bilgisayarda, Software Power Animator ile oluşmaya başladı.Nihayetinde de Maya software kullanıldı. Animasyonlar ve detaylar zaman içinde belirgin bir şekilde gelişmesine rağmen, kağıt görünümünden bir şey kaybetmedi. Gerçekte var olan şahısların yüzleri, genelde bir foto ile animasyona eklenmiştir. Bu fotoğraflarda ağız canlandırılarak, tıpkı Monty Python'ın animasyonları gibi resmin içine monte edilmiştir. Bu minimalizasyonun da katkısıyla dizinin çok sayıda taraftarı bir başka deyişle tiryakisi vardır.

Karakterler

  • Stan Marsh: Grubun mantıklı ve zeki karakteri. Kyle ile yakın arkadaş.
  • Kyle Broflovski: Stan'in yakın arkadaşı. Mantıklı fakat daha saftır. Yahudi kökenlidir ve bu yüzden Cartman ile sık sık atışır.
  • Eric Cartman: Şişman ve aynı zamanda antipatik karakter. Agresif, mızıkçı ve ırkçıdır, Kyle'a kökeninden dolayı sürekli sataşır.
  • Kenny McCormick: Sürekli olarak anorağı ile dolaşan ve konuşmaları anlaşılmayan karakter. Fakir bir hayat sürmektedir. Dizinin bir cok bölümünde ölür.
  • Timmy:Spastik ve zihinsel özürlü bir çocuktur.Kelime dağarcığı çok azdır.Sadece bir kaç cümle söyleyebiliyor.Ve tekerlekli sandalyede yaşıyor.
  • Tweek:Nevrotik ve korkak birisi.Ailesinin kahve dükkanı olduğu için kahve bağımlısıdır.
  • Leopold "Butters" Stotch:Saf ve de South Park karakterleri arasında küfür etmeyen tek kahraman.Genelde kötü amacı olmayan bir karakterdir Butters.Ayrıca onun Doctor Doom kostümü vardır.
  • İke Broflovski: Kyle'ın kömür gözlü,dahi ve koca ağızlı Kanadalı evlatlık kardeşi.Çoğunluk onu South Park'ın en şirin karakteri olarak görür.
  • Craig:South Park'ın Cartman ve Kenny'den sonra en küfürbaz karakteri.Önüne gelene küfür eder.Ve her zaman küfür ettiğini inkar eder.


Türkiye'deki yayını

CNBC-e kanalında yayınlanmaktadır.

CNBC-E Kanalında gösterilen ve 18 yaş sınırlamasına rağmen çocuklar tarafından çekilen ilgisine rağmen dünyada geç saatlere kadar bekleyip izleyen büyük yaştaki kitlesi sessiz bir fan kulüp havasıyla hareket etmektedir.Birbirlerini arayıp uyandırıp izlemek için uyaran küçük topluluklar oluşmuştur..

Konusu

Vikipedi

Dış Bağlantılar

  • http://www.spturk.com South Park Türkçe Fan sitesi


Haritası

South Park koordinatları: 40.2926016, -79.9975916

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

South Park
South Park