Uzay Yolu: Orijinal Seri

Uzay Yolu: Orijinal Seri, 15 Eylül, 18 Eylül, 1960, 1964, 1966, 1967, 1968, 1969, 20 Eylül, 2 Ekim
{{tv-bilgi kutusu | show_name = Uzay Yolu(Orijinal Seri) | image = | caption = Uzay Yolu`nun açılış logosu | format = Bilim kurgu | camera = | picture_format = | audio_format = | runtime = bölüm başına 60 dakika | creator = Gene Roddenberry SA| developer = | executive_producer = | starring = William ShatnerLeonard NimoyDeForest Kelley | narrated = | opentheme = | endtheme = | country = ABD | network = NBC | first_run = | first_aired = 8 Eylül, 1966 | last_aired = 2 Ekim, 1969 | num_episodes = 79 | website = http://www.startrek.com | imdb_id = 0060028 | tv_com_id = 633 }} Uzay Yolu, Gene Roddenberry tarafından yaratılmış, 18 Eylül 1966`dan 3 haziran 1969`a kadar yayınlanmıştır. 80 bölüm hazırlanmış bulardan 79 gösterilmiştir. Üç sezon kadar kısa süren bir yayın hayatından sonra sendikasyon`a geçmiş ve orada kendine geniş bir hayran kitlesi edinmiştir. Programın başarısı kendisinden sonra beş seriye ve on televizyon filmine olanak vermiştir. Guinness Rekorlar Kitabı tarafından en çok yan ürünü olan program olarak listelenmektedir. Program resmi olarak sadece Uzay Yolu olarak isimlendirilmiş olsa da kendisinden sonra gelen diğer ürünlerle karıştırılmaması için Uzay Yolu: Original Seri (bazen kısace TOS ya da ST:TOS) olarak adlandırılmıştır.

23. yüzyılda geçen Uzay Yolu Kaptan James T. Kirk ve 2. kaptan Mr. Spock tarafından kumanda edilen yıldız gemisi Atılgan ve mürettabatının maceralarını anlatır. İki ilk bölümThe Cage yapılan ilk bölümdü fakat daha sonra Paramount beğenmeyince ikinci bir "ilk" bölüm (pilot) yapıldı. (The Cage ve Where No Man Has Gone Before) hariç - her bölümün başında Kaptan Kirk`ün sözleri geminin amacını anlatır.

``, the final frontier. These are the voyages of the starship ````. Its five-year mission: to explore strange new worlds, to seek out new life and new civilizations, to boldly go .``


``Uzay, son sınır. Bunlar yıldız gemisi Atılgan`ın seyahatleridir. Beş yıllık görevi: yeni tuhaf dünyaları keşfetmek, yeni hayat ve yeni uygarlıklar aramak, daha önce hiçbir insanın gitmediği yerlere cesurca gitmektir.``


``Uzay Yolu`` 1966`da NBC`de gösterime girdiği zaman başarılı değildi. Reytingler düşük reklam gelirleri ise yetersizdi. İkinci sezonda iptal tehlikesi baş gösterdi fakat sadık hayranlarının mektup kampanyası sayesinde bir üçüncü sezona hak kazandı. Buna rağmen NBC ``Uzay Yolunu kimsenin seyretmediği bir gün ve saat olan Cuma 22:00`e koydu ve en sonunda dizi üçüncü sezonu sonunda yayından kaldırıldı.

Yayın Tarihçesi

``Uzay Yolu`` orijinal olarak NBC televizyon ağında yayılnadı. Tüm saatler standart doğu saati`dir.

Yaratılışı

thumb|right|250px|Orijinal Yıldız Gemisi ``Atılgan`` Büyük bir bilim kurgu hayranı olan 1960 yılında Gene Roddenberry galaksiyi keşfetmeye adanmış büyük bir uzay gemisinde geçen bir bilim kurgu dizisi olan ``Uzay Yolu``nu önerdi. Roddenberry`e ilham kaynağı olan eserler arasında A. E. van Vogt`un ``Space Beagle`ı ()``, Eric Frank Russell`ın ``Maraton`` hikayeleri ve 1956 bilim kurgu filmi ``Yasak Gezegen ()`` sayılabilir. Bununla birlikte Roddenberry o zamanlar televizyonda oldukça popüler olan western yazma konusunda derin bir tecrübeye sahipti ve şovu NBC`ye " (wagon train: dört tekerlekli yük arabası)to the stars."[1] olarak pazarladı.

Gene Roddenberry 1964 yılında ``Desilu`` adında bağımsız bir TV firmasıyla üç yıllık bir geliştirme kontratı imzaladı.Roddenberry`nin orijinal konseptinde kahraman "S.S. Yorktown" kaptanı Robert April`di. Daha sonra bu karakter Kaptan Christopher Pike oldu. İlk pilot "The Cage" Pike`ı canlandıran aktör ile çekildi.

Amerika`da birçok yerde ırkçılığın köklü olduğu bir zamanda Roddenberry ırk ayrımcılığının ve seksizm`in olmadığı bir 23. yüzyıl hayal ederek çok-ırklı ve farklı cinsiyetlerden oluşan bir mürettabat yarattı. Bunun yanında yarı-insan yarı-volkan Spock gibi uzaylı ırklardan karakterler`de ekledi ve bunları hepsini Birleşmiş Gezegenler Federasyonu altında topladı.

Diğer yenilikçi ``Uzay Yolu`` buluşları ise yapım sorunlarını karşılamak içindi. Işıktan hızlı warp sürücüsü bilim kurgu için yeni değildi ama anlartımda Atılgan`ın uzayda çabucak seyahat etmesini sağladı. Mürettabat`ın bir yerden bir yere ışınlanmasını sağlayan madde taşıyıcı, karakterleri gemiden gezegene, gezegende gemiye çabuçak taşımak içindi. Her bölüm için bir uzay mekiğinin iniş kalkış sahneleri çok pahalıya mal olmaktaydı.

``Uzay Yolu`` ilk olarak CBS televizyonuna önerildi. Fakat CBS o zamanlar tercihini başka bir bilim kurgu dizisi olan Lost in Space`ten yana kullandı. Daha sonra ``Uzay Yolu`` ilk önce bri pilot bölüme izin veren ve sonra geri çeviren NBC`ye önerildi. (NBC yöneticileri daha sonra şovun fazla entellektüel olduğunu dile getirdiler.) Fakat NBC hiç alışılmamış bir şey yaparak yeni bir pilot bölüm çekilmesine izin verdi; "". Orijinal karakterlerden sadece Spock ve orijinal oyunculardan sadece Leonard Nimoy ve Majel Barrett kalmıştı. İlk pilot`ta çekilen çekimlerin çoğu daha sonradan iki parçalık ""`de kullanıldı.

İkinci pilot bölümde ana karakterler Kaptan Kirk (William Shatner), baş mühendis kıdemli yüzbaşı Scott(James Doohan), yüzbaşı Sulu(George Takei) takdim edildiler. Sadece bu bölümde Sulu`nun ünvanı geminin fizikçisi iken daha sonra dümenci olarak değiştirildi. Geminin baş doktoru ve kaptanın sırdaşı Dr. McCoy ve katip Janice Rand ve haberleşme subayı teğmen Uhura daha sonraki bölümlerde diziye dahil oldular. Roddenberry`nin her ikiside son derece akıllı ve profesyonel asyalı Sulu ve zenci Uhura`yı eklemesi o zamanlar hemen hemen hepsi beyaz, olmayanların ise steriotipler olduğu bir zaman için çok cesurca bir karardı.

Roddenberry`nin personelleri arasında sanat yönetmeni Matt Jeffries vardı. Katkıları daha sonra bütün Federasyon gemilerinin yapımında kullanılan Jeffries Tüpleri ile onurlandırıldı. Jeffries`in tabak ve silindir dizaynı daha sonra üretilen neredeyse bütün Federasyon gemileri için standart oluşturdu. Jeffries aynı zamanda Atılgan`ın köprü dizaynı da gerçekleştirdi. İkinci Dünya Savaşı`nda ki tecrübesini ve bir havacı olmasını kullanarak ergonomik bir köprü dizayn etti. Kostüm tasarımcısı William Ware Theiss Atılgan mürettabatının üniformalarını ve misafir aktrislerin çarpıcı kıyafetlerini yarattı. Wah Chang, açılır kapanır haberleşme aygıtı, algılıyan, kaydeden, hesaplayan küçük bilgisayar trikoder ve faser silahlarını yaptı. Daha sonra Gorn ve diğer yaratıkları yaratacaktı.

Dizi televizyon izleyicilerini daha sonra alışılmış hale gelen bilim kurgu terimleri ile tanıştırdı; Warp sürücüsü, ışınlanma, kablosuz el aletleri ve tarayıcılar, enerji silahları, masaüstü bilgisayar terminalleri, lazer ameliyat, uzay gemisi görünmezlik aletleri, ve bilgisayar ses sentezi. Bu terimlerinin bazılarının bazı örnekleri varsa da daha önce hiçbir zaman tek bir sunumda bir araya gelmediler ve teleziyon için kesinlikle yeniydiler. Geminin otomatik kapıları bile 1966 için bir yenilikti.

Karakterizasyon

``Uzay Yolu`` çoğunluğu hiç bilinmeyen oyuncularını birer ünlü yaptı. Kelley birçok sinema ve Tv filminde görünmesine rağmen sadece küçük rollerde yer almıştı. Shatner ve Nimoy`un sinema ve tv tecrübeleri vardı ama hiç biri pek bilinen kişiler değillerdi. Bölümler yayınlandıktan sonra oyuncuların büyük kısmı kendilerini hep aynı tür rollerde buldular.

Üç ana karakter Kirk, Spock ve McCoy`du. Kirk tutkulu ve sıklıkla agresifdir. Spock son derece mantıklı, McCoy ise alaycı ama her zaman merhametlidir. Bir çok hikaye bu üç karakterin çatışmasına tanık olur. Kirk çok zor bir karar vermek zorundadır, Spock olayın mantıklı ama bazende hissiz yolu savunurken McCoy (ya da Kirk`ün taktığı isimle "Bones""Bones" (short for "sawbones," a traditional pejorative nickname for doctors) ise en az zarar verecek olan yolda ısrar eder. McCoy ve Spock birbirlerine olan gerçek bağlılık ve saygılarını maskeleyen bir ağız dalaşı içindedirler, bu devamlı tartışmaları izleyiciler tarafından çok popüler olmuştur. Spock karakteri sivri kulakları ve kaşları ile şeytani bir görüntü yansıtıp izleyicileri rahatsız edebileceği gerekçesi ile ilk olarak Tv ağının yöneticileri tarafından red edilmişti. Hatta ağ, diğer iştiraklerine göndereceği promosyon materyelleri üzerinde Spock`ın kulakların "yumuşatmıştı". Ama Spock kaldı ve şovun hatta Tv tarihinin en popüler karakterlerinden biri haline geldi, tıpkı kabına sığmaz taşra doktoru Hatta şovla ilişkili kimsenin tahmin bile etmediği bir şekilde Spock bir tür seks sembolü haline geldi.TvGuide dergisinin tüm zamanların en bilinen 50 televizyon karakteri arasındadır.

Seri soğuk savaş zamanında yaratıldığı için bölümlerin konuları da bunu yansıtmaktadırlar. Orijinal seride Federasyon`un Klingon ve Romulan`lar gibi bir soğuk savaş durumunda olduğu uygarlıklarla karşılaşmaları da yansıtılmıştır.

Bölümler

} Yazma bakımından ``Uzay Yolu`` Harlan Ellison, Theodore Sturgeon zamanın önde gelen diğer bilim kurgu yazarlarını kullanan ilk TV dizilerinden biri olması ile dikkate değerdir. Serinin senaryo editörü Dorothy C. Fontana`da (orjinalde Gene Roddenberry`nin sekreteri idi) ``Uzay Yolunun başarısında can alıcı bir role sahiptir. Senaryoların çoğunu düzeltmiş bir sürü de bölüm yazmıştır. Zamanın bütün yazarlarının (özellikle de bilim kurgu alanında) erkek olmasından dolayı ciddiye alınmayacağından korkan Roddenberry`nin önerisi ile ismi D.C. Fontana olarak geçmektedir.

Seriler birçok kayda değer tema ile uğraşmıştır. Tartışmalı bir şekilde söylenebilir ki, en önemlileri seksizm, ırkçılık, milliyetçilik ve küresel savaş gibi 1960lar ABD`sinin olaylarını irdelemedisidir. Roddenberry bu konuları irdelemek için birçok yıl gelecekte geçen bir yıldız gemisi alegorisi kullanmıştır. Uzay Yolu ırklar arası bir öpücük ( adlı bölümde) içeren ilk TV programıydı. Roddenberry bu gibi görüntülerin sansürlenmesinden olayların büyük zihinsel güçlere sahip yabancının dayatması olarak tasvir edilmesiyle kurtuluyordu.

En meşhur bölümlerden biri Harlan Ellison tarafından yazılmış olan ve hem Hugo Ödülü`nü ``(Hugo Award)`` hem de Yazarlar Loncası Ödülü`nü ``(Writers Guild Award)`` almış olan ""`dır. O zamanlar bilinmeyen bir Joan Collins`in misafir oyuncu olarak katıldığı bölüm zamanda yolculuk ve geleceği değiştirme konsepti üstüne kuruludur. Bu konsept daha sonraları Yokedici ``(The Terminator)``(filmin bitiş yazıları Ellison`un çalışmalarını sonuna kadar onaylamaktadırlar) ve Geleceğe Dönüş (Back to the future) gibi filmlerde kullanıldı.

"", "", ve "" güç algılanan anti-dinsel temalar içermektedirler. "" ve "" ise daha belirgin dinsel ve vatansever temalara sahiptir. Filmlerin ve senaryoların toptan sansürlenmesine varacak derecede şirketlerin işlere karışması 1960`larda sık görülen bir olaydı ve Uzay Yolu bu oynamalardan payını aldı. Birçok senaryo NBC`nin sansürlemelerinden sonra yeniden gözden geçirilmek zorundaydı. Seriler hakkında ki bir kitaba göre "" bölümündeki tuz canavarının açık ağzı aslında açık-ağız öpüşmeleri sansürleme alışkanlığı olan ağ`ın sansürcüsü ile ilgili bir şakaydı.

``Orijinal Seri`` aynı zamanda Spock ve McCoy`un sivri ama dostça atışmaları gibi espri anlayışı ile de kayda değerdir. "", "" and "" bölümleri komedi olarak yazılıp sahnelendiler. Söylentilere göre küskün yazar/yapımcı Gene L. Coon tarafından yazılan üçüncü sezon bölümü "" şovun tam bir parodisidir. Uzay Yolu mizahı ``Eve Dönüşün istisnası ile diğer seri ve filmlerde daha baskındır.

Serinin tüm 79 bölümü CBS Paramount Televizyon`u tarafından dijital olarak yenilenmektedir.[2]

Uzay Yolu HatıralarıLeonard Nimoy 1983`te Uzay Yolu III: Han`ın intikamı filmi ile beraber Orijinal Seri`de çalışırkenki hatıralarını Volkan sinir çimdiği (Vulcan nerve pinch) ve Volkan el selamı gibi şeylerin nasıl ortaya çıktığını anlattığı bir saatlik özel bir promosyon filmine sunuculuk etti. Bazı yerlerde bu seriye dahil edilerek 80. bölüm olarak verilebilmektedir.[3]

Karakterler

Düzenli karakterler

bgcolor="#CCCCCC" align="center"
Resim >| Rol || Rütbe || Oyuncu || Posizyon
| James T. Kirk || Kaptan || William Shatner || Yıldız gemisi Atılgan`ın kaptanı ve kumanda subayı.
| Spock || Yarbay || Leonard Nimoy || Bilim subayı ve ikinci kaptan; mürettabatın biolojik ebeveyni insan olmayan tek üyesi ve Kirk`ün en iyi arkadaşı.
| Leonard McCoy || Kıdemli yüzbaşı || DeForest Kelley || Baş Tıp subayı, kaptanın sırdaşı ve Spock`tan sonraki en yakın arkadaşı.
| Montgomery Scott || Kıdemli Yüzbaşı || James Doohan || Baş Mühendis, komuta zincirinde üçüncü (kaptan tarafından genelde "Scotty" olarak hitap edilir).
| Uhura || Teğmen || Nichelle Nichols || Haberleşme subayı düzenli kadrodaki tek dişi subay.
>| Hikaru Sulu || Teğmen || George Takei || Dümenci (karakter ikinci pilot bölümde geminin fizikçisi olarak göründü).
| Pavel Chekov || Asteğmen || Walter Koenig || Rotacı. Düzenli kadroya ikinci sezon dahil oldu.
| Janice Rand || Katip || Grace Lee Whitney || Kaptanın katibesi.(Sadece 1.sezon)
| Christine Chapel || Hemşire || Majel Barrett || Baş hemşire, Dr. McCoy`un asistanı.


Yarı Düzenli Karakterler

 • Taşıyıcı Şefi Kyle (John Winston).
 • Teğmen Galloway (David L. Ross), orijinal seri`ninöldürülmüş tek tekrarlanan karakterdir.
 • Mr. Leslie (Eddie Paskey).
 • Kevin Riley (Bruce Hyde), "" ve "" göründü.
 • Dr. M`Benga (Booker Bradshaw), "", ve "".


Bunlara ek seri, görünmesinden hemen sonra ölen ya da yaralanan karakterler(bu karakter genelde "kırmızı yelek" giyen güvenlik subaylarıdır) içermesi ile ünlüdür. Bu hikaye kurgusu o kadar yaygındır ki tek amacı şiddetli bir şekilde ölerek ana karakterleri tehlikeli bir durumun beklefiğini göstermek olan sıradan karakterleri anlatan ``"kırmızı yelek"`` terimine ilham vermiştir.

Karakterlerinin sonraki serilerde ki kısa rolleri

Orijinal Seri`yi takip eden Yeni Nesil, yaklaşık olarak 100 sene sonra geçmektedir. Bu seri ilerledikçe ve diğer serilerde orijinal seri karakterleri kısa rollerle diğer seri ve filmlerde yer almışlardır.

 • Artık bir Volkan elçisi olan Spock Federasyon ile barışcıl ilişkiler kurmak ve Volkan toplumu ile birleşmeyi sağlamak üzere gizlice Romulan İmparatorluğu bulunmaktadır.("Unification, I ve II").
 • 137 yaşında bir amiral olan Leonard "Bones" McCoy, Atılgan-D ilk yolcuğuna çıkmadan gemiyi inceler. ("Encounter at Farpoint")
 • Kaptanlığa terfi etmiş olan Scotty, Atılgan-D tarafında kurtarılmadan önce taşıyıcı tamponunda 70 yıl mahsur kalmıştır. Daha sonra Picard ona bir mekik verir ("Relics").
 • Uzay Yolu: Keşfedilmemiş Ülke`de USS Excelsior`ın kaptanı olan Sulu Uzay Yolu: Voyager`ın "Flashback" bölümünde tekrar gözükür.
 • Spock`ın babası Sarek elçilik görevine yüz yıl kadar daha devam eder. "Unification" bölümleri sırasında Volkan`da inzivaya çekilir.
 • Kang, Koloth ve Kor "Day of the Dove", "The Trouble with Tribbles" ve "Errand of Mercy"`de gözüken üç Klingon İmparatorluğa 24. yüzyıla kadar hizmet ederler. Uzay Yolu: Derin Uzay Dokuz "Blood Oath" bölümünde gözüktüler. Kang ve Koloth öldü. Kor ise daha sonra Dominion savaşından öldü. Kang`ın genç bir şekli Voyager`da göründü (Flashback).
 • Atılgan-B`nin ilk yolculuğunda kaybolan James T. Kirk daha sonra başka bir düzlemde Jean Luc Picard ile karşılaştı.


Bunların dışında resmi olmayan bir sürü roman ve hikayede seriler arasındaki karakterler zaman yolculuğu ya da benzer yöntemlerle bir araya geldiler.

DipnotlarKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

15 eylül 18 eylül 1960 1964 1966 1967 1968 1969 20 eylül 2 ekim
...

Okuma Önerileri

Spock
3 yıl önce

Spock veya Mr. Spock, Uzay Yolu: Orijinal Seri'in baş karakterlerinden biridir.

Spock, Cinsiyet, Erkek, Göz rengi, Kaptan Kirk, Tür, Uzay Yolu, Uzay Yolu: Orijinal Seri, Vulcan, Yıldız gemisi Atılgan, Yıldız Filosu
Uzay Yolu: Animasyon Seri
3 yıl önce

Uzay Yolu: Animasyon Seri, 12 Ekim, 1973, 1974, 8 Eylül, ABD, Animasyon, Bilim kurgu, Gene Roddenberry, NBC, Uzay Yolu
Uzay Yolu: Orijinal Seri
3 yıl önce

Uzay Yolu: Orijinal Seri, 15 Eylül, 18 Eylül, 1960, 1964, 1966, 1967, 1968, 1969, 20 Eylül, 2 Ekim
Uzay Yolu
3 yıl önce

Uzay Yolu (Özgün adı: Star Trek), Gene Roddenberry tarafından oluşturulanbilim kurgu televizyon dizisi, film ve roman serisi. 7 kez dizi (1'i yal

Uzay Yolu, 1966, 1969, 1973, 1987, 1994, 2006, 21 Ağustos, 24 Ağustos, 28 Eylül, 3 Haziran
James T. Kirk
3 yıl önce

James Tiberius Kirk (2233 - 2293/2371), kurgusal Uzay Yolu evreninde geçen Uzay Yolu: Orijinal Seri'nin ve onu temel alan filmlerin başrol oyuncusud

James T. Kirk, 1974, Cinsiyet, Dünya, Erkek, Galaktik Dörtlükler (Uzay Yolu), Göz rengi, Tür, Uzay Yolu, Uzay Yolu: Orijinal Seri, Yıldız Gemisi Atılgan
Kaptan Kirk
3 yıl önce

James Tiberius Kirk (2233 - 2293/2371), kurgusal Uzay Yolu evreninde geçen Uzay Yolu: Orijinal Seri'nin ve onu temel alan filmlerin başrol oyuncusud

James T. Kirk, 1974, Cinsiyet, Dünya, Erkek, Galaktik Dörtlükler (Uzay Yolu), Göz rengi, Tür, Uzay Yolu, Uzay Yolu: Orijinal Seri, Yıldız Gemisi Atılgan
Orijinal
3 yıl önce

Yıldız Gemisi Atılgan
1 yıl önce

USS Enterprise ya da türkçesi ile Atılgan, Uzay Yolu hayalî evrenindeki birkaç yıldız gemisine verilmiş isimdir. Özellikle bu gemilerden birk

Yıldız Gemisi Atılgan, 2003, Gemi önadları, Gene Roddenberry, Uzay Yolu, Uzay Yolu: Orijinal Seri, Uzay Yolu: Yeni Nesil, Yıldız gemisi, USS Enterprise (NCC-1701-B), Excelsior sınıfı yıldız gemisi, Star Trek: Generations
Intel 80186
3 yıl önce

Intel 80186 mikroişlemci ve mikrodenetleyici 1982 yılında tanıtıldı. Bu Intel 8086 ya dayanıyordu ve bunun gibi çoğaltılmış 16-bit harici

Kadılar Yokuşu
3 yıl önce

Kadılar Yokuşu, ,
...

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.