Daddy Yankee

Kısaca: Ramón "Raymond" Luis Ayala Rodríguez (d. 3 Şubat 1977) Porto Riko'lu söz yazarı ve Yapımcı. ...devamı ☟

Ramón "Raymond" Luis Ayala Rodríguez (d. 3 Şubat 1977) Porto Riko'lu söz yazarı ve Yapımcı. Biografi "Daddy Yankee" olarak da bilinen Porto Rikolu Reggaeton müzisyeni bir kez Latin Grammy Award ödülünü kazandı. Ayala küçük yaşlarından itibaren müziğe ilgi duymaktaydı ve Puerto Riko'nun en önemli şehirlerinden San Juanda dünyaya geldi. Çeşitli sanatçıların tarz içinde dersleri aldıktan sonra, bir üretim Playero 37 başlıklı ilk kayıt bağımsız bir kariyer geliştirdi. Daha sonra birçok albüm yaptı. İlk solo albümü No Mercy oldu. Ardından, Nicky Jam ile bir ikili oluşturdu ve ardından El Cartel ve El Cartel II bültenleri ile solo kariyerine devam etti. Bu ona bir reggaeton türün birçok kişiye öncü olmak için yol açtı. Daddy Yankee, bir müzisyen olarak görev yaptığı işin dışında, bir oyuncu ve yapımcı olarak da çalıştı. Kariyeri boyunca, genellikle kişisel yaşamı hakkında konuşmaktan kaçındı, fakat pek çok kez eşine ve çocuklarına bağlı olduğunu dile getirdi. == Müzikal kariyeri İlk yılları Ayala; San Juan, Porto Riko'da doğdu ve babası ve annesinin bazı akrabaları da dahil olmak üzere ailesi çeşitli müzisyenlerdendir ve onlardan etkilenmiştir. Çoçukluk yıllarında sürekli olarak şarkı sözleri yazmıştır. Ayala'nın hedeflerinden biri Beyzbol Liginde oynamaktı. Fakat onyedi yaşındayken 2 kurşunla yaralanması nedeniyle bu hevesi bir hayalden öteye geçememiştir. Bu olaydan itibaren yeraltı rap organizasyonuyla ilgilendi. Kariyerinin başlarında o tarzını taklit etmeye çalıştı. O tarz içinde, DJ Playero, DJ Nelson ve DJ Goldy dahil olmak üzere diğer sanatçıları taklit etmek için, onların tarzı eşyalar alarak özgün bir tarz geliştirmeye çalıştı.

Bağımsız yapımları

Daddy Yankee, ilk albümü No Mercy'i henüz on sekiz yaşındayken piyasa sürdü. Daddy Yankee'nin bu albümü pek fazla beğenilmedi. Ama albüm çıkarmaya devam etmişti. Bruno Barreto filmi için bir Sountrack Albümü çıkardı. 2000 yılından itibaren, Ayala solo kariyerine daha çok yoğunlaşmak için, stüdyo albüm dışında albüm çıkardı. El Cartel albümünde, mixtape stil unsurları yer aldı. 2002 yılında El Cangri piyasaya çıktı ve ABD'de rağbet gördü.

2004–2005

Ayala'nın bir sonraki albümü olan Barrio Fino, Luny Tunes tarafından üretildi ve 2004 yılı Temmuz ayında El Cartel Records ve VI Music tarafından yayınlandı. Bu reggaeton, toplumda en çok beklenen albüm oldu. Ayala gençliğinden itibaren Reggaetonun yanı sıra Salsa'yı da sevmiştir. Sonra bir Single çıkardı. AdıMelao ve bu single Andy Montañez ile yapıldı. Albüm onun en eksiksizi olarak nitelendirildi ve onunla birlikte Reggaeton ve İngilizce konuşan pazara diğer türlerin kombinasyonları tanıtmak amacındaydı.Barrio FinoDominik Cumhuriyeti, Ekvator, Meksika, Panama, Honduras de dahil olmak üzere çok sayıda ülkede performanslar ile uluslararası bir tur takip etti , İspanya, Kolombiya, Arjantin, Venezuela ve Amerika Birleşik Devletleri.Albüm, Amerika Birleşik Devletlerinde tek başına 500.000 kopya sattı.2005 yılında Ayala, onu en tanınmış reggaeton sanatçının yapacak müzik endüstrisinin içinde birçok uluslararası ödül kazandı.Barrio Fino 28 Nisan 2005 yılında yılın reggaeton albümünü ödülüne layık görüldü.Albüm Latin Amerika, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa boyunca Japonya'da da sertifikalı altın ulaşan yükseldi.Albümün başarısı nedeniyle, Ayala radyo istasyonları dahil olmak üzere soda şirketler ile promosyon sözleşmeleri aldı.Gasolina Şarkısı sekiz ödüle adaydı ve tam yedisini topladı.Ayala da ödül töreni sırasında canlı bir sunum yaptı."Gasolina" Latin Grammy ve MTV Video Müzik Ödülleri'nde aday gösterildi.Gasolina Single'ı artık birçok reggaetonunun çıkacağının habercisiydi.Ayala Pepsi ile 20milyon $a kontrat imzaladı.Bu dönemde Daddy Yankee ve Don Omar Yayın tarafında rekabete sokulmaya çalışıldı ama onlar çokkez redetti ve çok sıkı arkadaşlardır.Öyleki King of the Kings albümünde beraber çalışmışlardır. El Cartel: The Big Boss Interscope tarafından 5 Haziran 2007 tarihinde yayımlanmıştır.Daddy Yankee bu albümde Reggaetonun yanı sıra Hip-Hopta kullanmıştır.

2006–Günümüz

30 Nisan 2006'da Time Magazine dergisi Barrio Finoyu 2 milyondan fazla kopya sattığını söyledi ve tarafından seçilen 100 etkili kişiden biri ilan edildi. Güzel Yıldız Fergie ile düet yapmıştır. == Albümleri == * 1992: El Cartel * 1995: No Mercy Baby (1999) * 2001: El Cartel 2 * 2002: El Cangri.com * 2003: Los Homerun-es * 2004: Barrio Fino * 2005: Ahora le Toca al Cangri! Live * 2005: Barrio Fino En Directo * 2007: The Big Boss * 2008: Talento de Barrio * 2010: Mundial * 2012: Prestige

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.