Frankfurt Am Main

Frankfurt am Main (anlamı: "Main üzerindeki Frankfurt"), Main nehri kıyısında kurulmuş olan, 690.000'den fazla nüfusuyla Hessen eyaletinin en büyük, Berlin, Hamburg, Münih ve Köln'den sonra Almanya'nın beşinci büyük şehridir. Ortaçağ'dan beri Frankfurt, Almanya'nın en önemli kent merkezlerinden biri olmuştur.

Frankfurt (am Main) (Türkçeleştirilmiş:``Frankfurt Mayn nehri kıyısında``) metropolü Almanya`nın finans ve kültür merkezidir. Doğu Almanya`da bir Frankurt daha olduğundan burası Main`deki Frankfurt (Frankfurt am Main) olarak belirtilir.

CoğrafyaŞehir aşağı Main nehrininin her iki yakası ile Taunus`un güneyinde, orta Almanya`nın güney batısında en önemli ekonomi merkezidir. Şehrin güneyinde en önemli şehir ormanları vardır. En yüksek noktası Berger tepesinde kurulu Seckbach semtidir (212 m deniz seviyesi). Şehir Basel`den Yukarı Ren düzlüğüne kadar yayılmış Ren nehri havzasının en kuzeyindeki noktada kurulmuştur. Kuzeyinde ünlü Kronberg ile Königstein derebeylik kentleri, batısında Hessen eyaletinin başkenti Wiesbaden ve Ren-Falz eyaletinin başkenti Mainz, güneyinde ise üniversite şehri Darmstadt vardır. Hessen eyaletenin en büyük şehiridir.

Gökdelenleri (Skyliners) bu kentin özelliklerinden biridir. Avrupa`nın en yüksek gökdelenleri buradadır.

EkonomiLiverpool üniversitesinin araştırmasına göre Avrupa`nın en zengin ve varlıklı kentidir.

Her 1000 kent sakinine 922 iş yeri düşmekle Almanya`nın en yoğun iş bölgesidir! Dünya sıralamasında ekonomik yönden en iyi yaşanabilir kentler sıralamasında 5. dir.

Frankfurt am Main ve Ren-Main havzasında büyük sanayi kuruluşları mevcuttur. Özellikle kimya ve ilaç sanayisi başı çekmektedir. Otomotiv sanayisine çalışan başlı başına isim yapmış şirketlerle, mühendislik ve şirket danışmanlık firmaları bulunur. Bilişim şirketleride Frankfurt`un merkezi ve mükemmel ulaşım imkanlarından yararlanmak için buradadırlar.

Şehrin hizmet dalındaki şirketlerin yanında büyük bankalar vardır. Bankalar şehri olarak bilinen kent, Almanya ve Avrupa çapında faaliyette bulunan finans şirketlerinin Avrupa merkezi olarak seçilmiştir. Burada Avrupa Merkez Bankası da bulunmaktadır. Frankfurt havaalanı yönetim şirketi (FraPort AG) en büyük işverendir. Hızlı tren ICE nin Köln şehrine bağlantısı bulunmaktadır. Bu tren hattı yanında dev yük tren garı yanında nehir limanına da sahiptir.

En ünlü firmalar arasında Deutsche Bank, Opel, Aventis (Hoechst ile Rhone-Poulenc`nin birleşimi ile oluşmuştur. Şu anda Sanofi ile Aventis birleştiği için şirket Sanofi-Aventis olarak adlandırılmaktadır), Fraport AG vs. bulunurlar.

Toplum651 583 nüfusu ile Almanya`nın beşinci büyük kentidir.

Kentin ekonomi, finans ve kültür merkezi olması, ve ulaşımın mükemmelliği sonucu bu şehirde yaşayan ve çalışan dünyanın her ülkesininden bir vatandaşı burdadır. Hessen eyaletinde yaşayan yabancıları temsil eden bütün konsolosluklar ve özellikle T.C. konsolosluğuda burdadır. Almanya`nın en fazla yabancı nüfus yapısına sahip kentlerden biridir. Türklerin en fazla yaşadıları şehirden biridir.

Yahudi nüfusu ile bilinen şehir 2. dünya savaşında bu musevi nüfusun toplama kamplarına sürgünü ve arkasından yok edilmesi sonucu büyük kayıplar (11.000 üzerinde) verdi. Savaş sonuna 160 kişi ile ulaşan musevi toplumu bugün gine hatırı sayılır sayıya ulaştı.

Şehirde yarım milyon yaşarken komşu bölgelerden, banliyölerinden gelen çalışanlar yüzünden bu sayı mesai saatlerinde bir milyonu geçmektedir.

PolitikaAnakent yanında banliyö semtlerin kendi belediyeleri vardır. Anakent belediye başkanı bayan Petra Roth (CDU) dur. Kent şu an Yeşiller (Birlik 90/Yeşiller)`le Hıristiyan demokrat CDU koalisyonu ile yönetilmektedir.

UlaşımAlmanya`nın ünlü otobanları A3 ve A5 in keşiştiği Frankfurt otoban kavşağı yanında, hızlı tren, metro ve omnibüs imkanları düzenli ve mükemmeldir. Avrupa`nın en büyük havaalanlarından birine sahipdir ve yılda milyonlarca yolcunun uğrak yeridir. 2002 yılında bitirilen ICE hızlı tren hattı ile iki ekonomi merkezi Frankfurt ve Köln arasında 200 km/h üstünde seyahat etme imkanı vardır.

Nehir nakliyatı ile Frankfurt şehri yukarı Ruhr havzasının ekonomik bölgesine ve daha ileride Hollanda`ya bağlantılıdır. Main-Tuna kanalı ilede güneydogu Avrupa ile irtibatı vardır. Batı limanının değişimi ile burada ikamet ve büro alanları oluştu.

Kardeş Şehirler

Dış bağlantı  • http://maps.google.com/maps?f=q&hl=de&q=frankfurt+am+main&ie=UTF8&om=1&ll=50.119698,8.684349&spn=0.11601,0.272598&z=12&iwloc=addr Şehir planı


Almanya-Hessen

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

Frankfurt am Main

Almanca Frankfurt am Main kelimelerinin İngilizce karşılığı.
npr. prankfurt on the main

Frankfurt am Main

Almanca Frankfurt am Main kelimelerinin Fransızca karşılığı.
n. francfort-sur-le-main (m)

Frankfurt am Main

Almanca Frankfurt am Main kelimelerinin İspanyolca karşılığı.
npr. francfort del meno (m)

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Frankfurt Am Main
Frankfurt am Main