--}}

Friends (dizi)

Friends (Türkiye'deki adı: Sıkı Dostlar), David Crane and Marta Kauffman tarafından yaratılan 1994-2004 yılları arasında yayınlanan bir ABD komedi dizisi. Manhattan, New York'ta yaşayan altı arkadaşı konu eder.

Friends (Türkçe adı: Sıkı dostlar), 1994-2004 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri`nde çekilen ve dünyanın birçok ülkesinde yayınlanarak popüler olan TV komedi dizisidir.

Konusu

New York`ta yaşayan 20`li yaşların sonları ila 30`lu yaşların başlarındaki üçü kadın, üçü erkek, altı kişilik bir arkadaş grubunun yaşamları ile ilgilidir

OyuncularKarakterler

Rachel Green: Monica`nın eski arkadaşı. Zengin bir ailenin şımartılmış kızı olan Rachel, düğün gününde nişanlısının kendisini aldatmış olduğunu öğrenerek düğünden kaçar ve baba evini de terkeder. Eski arkadaşı Monica ve arkadaşları ile karşılaşınca ev arkadaşı arayan Monica`nın evine yerleşir. Önceleri arkadaş grubunun müdavimi oldukları Central Perk adındaki kafede garsonluk yapar, sonradan ise moda sektörüne girerek orada bir kariyer oluşturur. Dizinin ilerleyen bölümlerinde Ross ile uzun süreli, Joey ile kısa süreli bir ilişkisi olur. Ross`tan Emma adında bir çocuğu olur.

Monica Geller: Ross`un kızkardeşi, Rachel`in eski arkadaşı, Phoebe ile eski ev arkadaşı. Mesleği aşçılıktır. Obsesif, temizlik meraklısı ve iddialı, yenilgiden hoşlanmayan bir kişiliği vardır. Eskiden obeziteden muzdarip iken sonradan zayıflamıştır. Ailesi tarafından genellikle Ross kadar sevilmemektedir. Ufak çaplı lokantalarda başlayan kariyeri sonunda lüks bir lokantanın baş şefliğine kadar gider. İlerki bölümlerde Chandler ile evlenirler.

Phoebe Buffay: Monica`nın eski ev arkadaşı. Masözlük ve müzisyenlikle uğraşır. Ergenlik çağında sokakta yaşamıştır. Çeşitli batıl inançlara ve ruhlar alemi ile ilgili görüşlere sahiptir. Çocuk ruhludur; değişik, nev-i şahsına münhasır bir karakteri vardır. Hayvansever ve vejeteryendir, ayrıca zincir mağazalara ve büyük şirketlere antipati duyar. Farklı ve komik sözlere sahip şarkılar yazmakta olan Phoebe`nin bu şarkılarından en çok sevileni olanı "Smelly Cat" (Kokan kedi) bir kedi kumu reklamına jenerik müziği olmuştur. Kardeşinin eşi için taşıyıcı annelik yapmış, üçüz doğurmuştur.

Joey Tribbiani: Chandler`in ev arkadaşı. Mesleği aktörlüktür. Genellikle ufak tefek oyunculuk işleri almasına rağmen en uzun soluklu işi bir pembe dizide oynadığı doktor rolüdür. Yemeğe ve kadınlara düşkündür. Fazla zeki ve entellektüel sayılmaz. Sevecen karakteri ile arkadaşları arasında sevilir. Çapkınlık maceralarında kullandığı "How u doin`" repliği ile de tanınır. Rachel ile de kısa süren bir ilişkisi olmuştur.

Chandler Bing: Ross`un üniversiteden oda arkadaşı, Joey`nin ev arkadaşı. Maaşlı çalışan bir şirket elemanıdır, çalıştığı işin ne olduğu pek açık değildir, en yakın arkadaşları dahi bilmez. Sık sık yaptığı soğuk esprileri ile bilinir. Küçük yaşta anne ve babası ayrılmıştır, sebebi babasının eşcinsel olmasıdır. Bu olay Chandler`da bir travma yaratmıştır, ailesinin boşanma kararını açıkladıkları Şükran Günü`nden bu yüzden nefret etmektedir ve eşcinsel zannedilmekten ölesiye korkmaktadır, lakin sık sık da öyle zannedilir. İleriki bölümlerde Monica ile evlenmiştir.

Ross Geller: Monica`nın ağabeyi, Chandler`ın üniversiteden oda arkadaşı. Paleontologdur, önceden bir müzede çalışırken ardından üniversitede öğretim üyesi olmuştur. Arkadaş grubunun entellektüel karakteri olan Ross, bu konudaki aşırı gayreti ve özellikle dinozorlara olan sevgisi ve bu konuda sürekli konuşabilmesi yüzünden bazen arkadaşları ile uyum sorunu yaşar. Aşk hayatı pek iyi gitmez. İlk evlendiği eşi, Carol, lezbiyenliği seçip kendisinden boşanır ve Ross`un diğer ilişkileri de hep kötü biter. ailesinin favori çocuğu olması kardeşi Monica`yı üzmektedir. Rachel ile uzun süreli, çok inişli çıkışlı bir ilişkisi olmuştur ve Emma adında bir kızları vardır.

Mekanlar

  • Monica ve Rachel`in (sonradan Monica ve Chandler`in) dairesi.
  • Joey ve Chandler`in (sonradan Joey`in) dairesi.
  • Central Perk adlı kafe. Grubun uğrak yeri


Zaman zaman Ross`un ve Phoebe`nin daireleri ile karakterlerin iş yerleri de mekan olarak kullanılır.

Türkiye`deki yayını

1990`larda bazı sezonları "Sıkı Dostlar" adıyla Show TV ve ATV kanallarında gösterilmiştir. Uzun bir süre boyunca Digitürk platformuna bağlı ComedyMax kanalında yayınlanmıştır. Yakında, yine Digitürk platformuna bağlı olan MyMax adlı kanalda tekrar gösterime girecektir.

Friends Friends

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Friends (dizi)
Friends (dizi)