Gary Alan Fine

Gary Alan Fine Amerikalı sosyolog ve yazardır. 11 Mayıs 1950 yılında New York`ta doğmuştur. Sembolik etkileşimcilik akımının önde gelenlerindendir. Araştırma alanlarından en önde gelenleri restoranlar, sanat anlayışı ve münazara gruplarıdır.

Hayatı

Yazar annesi Bernice Estelle Tanz ve babası Bernard David Fine`ın yanında Manhattan`da büyümüştür.

Öğrenimine Horace Mann Okulunda başlayan Fine daha sonra Pennsylvania Üniversitesinde psikoloji okumuştur. Eğitiminin bu safhasında Amerika`nın saygın topluluklarından Phi Beta Kappa bünyesinde bulunmuştur. Yazar daha sonra Harvard Üniversitesinde sosyal psikoloji konusunda doktora yapmıştır.

1976 yılında Minnesota Üniversitesi sosyoloji bölümünde yardımcı doçent olarak işe başlamıştır. Kariyerinin belirli zamanlarında değişik üniversitelerde misafir öğretim görevlisi olarak bulunmuştur. Bunlar 1980 yılında Indiana Üniversitesi, 1985 yılında Şikago Üniversitesi, 1986 yılında Bremen Üniversitesi ve 1988 yılında İzlanda Üniversitesidir. 1990 yılında Georgia Üniversitesi sosyoloji bölüm başkanı olmuş, görevini 1993 yılına kadar sürdürmüştür. Profesör olarak kaldığı Georgia Üniversitesinden 1997 yılında ayrılıp Northwestern Üniversitesine geçmiştir.

Kariyeri boyunca çoğu kurumda liderlik görevinde bulunmuştur. 1990 yılında Sembolik Etkileşim Araştırma Topluluğunun başkanlığını yapmıştır. 1994 ve 1995 arasında Stanford Üniversitesindeki Davranış Bilimleri İleri Araştırma Merkeziyle çalışmıştır. 2002 yılında Ortabatı Sosyoloji Topluluğu başkanlığına getirilmiştir. 2003 yılında Uppsala Üniversitesinde bulunan İsveç Sosyal Bilimler İleri Araştırma Topluluğuyla çalışmıştır.

2006 yılı itibariyle halen Northwestern`daki görevini sürdürmekte, New York`ta bulunan Russell Sage Vakfında misafir araştırmacı olarak çalışmaktadır.

Susan Hirsig Fine ile evli ve iki çocuk babasıdır.

Çalışma alanları

Restoranlar

Gary Alan Fine 1996 yılında işletmecilikten garsonluğa, bulaşıkçılıktan şefliğe restoran ve yiyecek kültürünü ele aldığı ``Kitchens: The Culture of Restaurant Work`` (Mutfaklar: Restorancılığın Kültürü) adlı kitabı kaleme almıştır. Kitabında müşterilerin hiçbir zaman fark etmediği, çoğu sosyal çevrelerce hor görülen aşçıları ve yemek endüstrisinde çalışanları incelemiştir. Mutfağın sosyolojisi konusunda değerli eserleri bulunan yazar aynı zamanda amatör bağlamda restoran değerlendirmesi de yapmaktadır. 2006 yılı itibariyle New York`tan yazdığı değerlendirmeleri kendi ağ güncesi Veal Cheeks`ten yayımlamaktadır.

Sanat

Sanat yazarın kişisel ve akademik ilgi alanlarını buluşturduğu başka bir konudur. ``Everyday Genius`` adlı kitabını hazırlarken Art Brut akımını takip eden çoğu sanatçıyla tanışmıştır. Çalışmaları süresince bu çevrede tanınan Henry Darger, Bill Traylor, Edgar Tolson, Thornton Dial, Lonnie Holley, Martin Ramirez, Sam Doyle ve Howard Finster gibi sanatçıları incelemiştir. Kendisi de Art Brut`nun bir seveni olan Fine, Georgia`da yaşadığı süre boyunca Atlanta`da bulunan Nexus Modern Sanatlar Merkezi ve High Sanat Müzesiyle ilgilenmiştir.

Münazaralar

Yazarın ``Gifted Tongues: High School Debate and Adolescent Culture`` Amerika`da hayli popüler olan okul münazaralarını anlatır. Fine kitabını hazırlarken Minnesota`daki okul münazara takımlarını gözlemlemiştir.

Diğer

Yazarın çocuk beyzbol liglerini gözlemlediği ``With The Boys`` kitabı 1988 yılında Amerikan Folklörü Topluluğu`nun Çocuk kültürü dalındaki Opie ödülüne layık görülmüştür. Yazar ayrıca mantar toplayıcıları, şehir efsaneleri, söylenti ve dedikoduların yayılması ve FRP oyuncuları hakkında çalışmalarda bulunmuştur.

İlgili maddelerDış bağlantılarKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.