hadise

Hadise Açıkgöz ya da kısaca Hadise (d. 22 Ekim 1985, Mol, Belçika), Belçika'da yaşayan Türk şarkıcı ve televizyon sunucusu. Belçika'da düzenlenen Pop Idol yarışması ile tanınan ve sonrasında yayınladığı albümlerle dikkat çeken sanatçı, 16 Mayıs 2009 tarihinde Düm Tek Tek adlı şarkıyla Türkiye'yi temsil ettiği Eurovision Şarkı Yarışması'nda dördüncü oldu.

HADISE (türkçe) anlamı
Olay:
Bir gece evvelki hadiseyi unutmak mümkün müydü?- P. Safa.
HADISE (türkçe) anlamı
1. (Hadise Açıkgöz)1985 doğumlu Türk asıllı Belçikalı pop müziği şarkıcısı
HADISE (türkçe) ingilizcesi
1. [Hadise]n. tradition
2. n. event
3. incident
4. happening
HADISE (türkçe) almancası
1. n. Ereignis

hadise kaç yaşında?

hadise 32 yaşında.
hadise, günü, bir Salı günü doğdu. 33. yaşına basacağı bir sonraki doğum gününe, bugünden itibaren 274 gün var.
Hadise'nin burcu Terazi.
Evet, hadise yaşıyor.

Hadise hakkında detaylı bilgiHadise Açıkgöz
Hadise Açıkgöz
Hadise (tam adıyla Hadise Açıkgöz) Türk asılı Belçika`lı şarkıcı.

Hadise, 22 Ekim 1985 günü Anvers yakınlarındaki Mol kasabasında Sivas'lı bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. Ailesi Sivas'ın Yıldızeli ilçesidendir. Babası Babası Sivas Yıldızeli 44 nüfuslu Fındıcak "Lezgi" köyünden, annesi Sivas merkeze bağlı 84 nüfuslu Yavu "Avar" köyünden gelen Dağıstanlı bir ailedir. Yapımcılar ve dinleyiciler tarafından ilk olarak, bir Belçika televizyon kanalında, Türkiye'de "Pop Star"ın bir benzeri olan, "Pop Idol" isimli yarışmasında 2003 yılında farkedildi. Yarışmayı birincilikle bitirmemiş olmasına rağmen, albüm çıkarması için yapımcılardan teklifler aldı.

Hadise`nin ilk single`ı ``Sweat`` (Terle - 1 Kasım 2004) çıktı ve single`ın hit olmasıyla müzik kanallarında klipleri sık sık gösterilmeye başlandı.

Hadise, ikinci single`ı ``Stir Me Up`` (Kışkırt Beni - 6 Mayıs 2005) tüm Avrupa`da farkedildi ve çıkış parçası "Stir me up", pek çok Summer Hits albümüne girdi.

Üçüncü single`ının adı olan ``Milk Chocolate Girl`` (Sütlü Çikolata Kız - 9 Ekim 2005), daha sonra Hadise`nin lakabı haline geldi. Dördüncü single`ı ``Ain`t No Love Lost`` (13 Ocak 2006) albümündeki ``Ain`t No Love Lost`` adlı şarkının ``Burdayım`` adıyla Türkçe bir versiyonu oluşturuldu.

Hadise`nin beşinci single`ı ``Bad Boy`` (Kötü Çocuk - 4 Ağustos 2006), yazın piyasaya sürüldü ve diğer albümler gibi o da dinleyici kitlesinden olumlu tepkiler aldı.Hadise - Sweat Albümü'nün kapağı
Hadise - Sweat Albümü'nün kapağı
Hadise, Türkiye'de Nisan 2006'dan beri Runltd. menejerlik şirketi ve Süheyl Atay ile çalışmaktadır. Türkiye'deki ilk konserini ise, İzmir Loop Kulübü'nde aynı tarihlerde verdi. 2006 senesinde sık sık Türkiye'ye gelen Hadise başta Beyaz Show olmak üzere pek çok program ve etkinliklerde yer aldı. Bu arada hayranı olduğu Tarkan'la sahneye çıkma fırsatı da yakaladı. Maxim, Esquire, Tempo ve Aktüel dergilerine kapak oldu.

Hadise, 3 Ekim 2007'de tarihinde yeni tekli çalışması olan A Good Kiss'i piyasaya çıkardı ve klibini İstanbul'da çekti. 2008 yaz dönemine yeni bir albüm ile girmeye hazırlanan Hadise, Bodrum'da Halikarnas Disko'da verdiği bir konserle 2008 yaz sezonunun açılışını yapan şarkıcı oldu. Serdar Ortaç'ın 2008 yazında piyasaya çıkan Nefes albümünde yer alan Düşman adlı şarkıda Ortaç'la düet yaptı. Yeni albümünün My Body adlı şarkısına çektiği klipte yer alan, Hadise ve bir kaza mankeni arasındaki sevişme sahneleri medyada özel ilgi konusu oldu.

Sözleri Sezen Aksu'ya ait olan Deli Oğlan şarkısının klibini ise, klip çekilmiş olmasına rağmen, klibinde birlikte oynadığı Sertan Tan ile klip görüntülerinin medyaya reklam amaçlı sızdırılması nedeniyle, onun görüntülerini klibinden çıkararak yeniden düzenleme kararı aldı.

Eurovision 2009

Her ne kadar, arkadaşı Kate Ryan'ın Eurovision 2006'da yarı finalde elenmesinden sonra, Hadise, Eurovision'a katılmayı hiç bir zaman düşünmeyeceğini belirtmiş olsa da, Rusya'nın Moskova kentinde düzenlenecek olan Eurovision 2009'a Türkiye adına katılması için teklif götüreceği adaylar arasında Şebnem Ferah ile birlikte adı geçmekteydi. Hadise, Eurovision'da vatandaşı olduğu Belçika adına yarışacağı konuşulduğu sıralarda Belçika'yı reddetmiş ve Türkiye'deki yetkili kurum TRT'nin davetini kabul ederek Türkiye adına Eurovision'da yarışmayı kabul etmiştir.

Hadise ve Eurovision Türkiye ekibi çalışmalara başlamış ve en favori üç şarkı arasında seçim yapılması karar alınmış ve sonunda "Crazy for You (Düm Tek Tek)" adlı şarkı Eurovision'da Hadise'nin söyleceği şarkı olmuştur. Şarkı 2008'i 2009 yılına bağlayan Yılbaşı gecesinde TRT'de yayınlanmış ve izleyicilerin beğenisine sunulmuştur. Moskova'da düzenlenen Eurovision 2009'a 13 Mayıs'taki yarı final elemelerine katılan Hadise sahneye 9. sırada çıkmış ve SMS ile yapılan oylamalarda ilk sırayı almış ve bir ilki gerçekleştirerek yarı final elemelerinde ilkkez Türkiye adına yarışan bir ismin yarı final elemelerini geçen ilk kişi olmuştur. Sahneye kırmızı bir yelek ve derin yırtık kesimli kırmızı bir pantolon ile çıkmıştır. 16 Mayıs 2009 tarihinde final gecesinede aynı elbiseyi giymiş ve sahnede kendisine ikisi vokal olmak üzere 4 kişi eşlik etmiştir. Final günü yapılan oylamada Türkiye'yi "Düm Tek Tek" adlı şarkısıyla temsil eden Hadise, ülkelerden aldığı oylar neticesinde 177 oy ile 4. sırada yarışmayı tamamlamıştır.

Christina Aguilera, Brandy ve Beyonce gibi isimleri örnek aldığını belirten Hadise, müziğinde etkilendiği sanatçılar arasında Prince, Janet Jackson, Tina Turner, Alicia Keys, Toni Braxton, Jamiroquai ve U2'yu saymaktadır. Şarkılarında klasik müzik, rock, soul ve dünya müziklerini harmanlamaya çalıştığını belirtmektedir.

Hadise, müzikal kariyerinin yanı sıra akıcı bir şekilde Flemenkçe, Fransızca, Almanca, Türkçe ve İngilizce konuşabiliyor ve Hasselt`te Marketing alanında ihtisas yapıyor. Tüm boş zamanlarında müzikle ilgilenen Hadise, genellikle söz yazıyor, müzik besteliyor, stüdyo kayıtları ve konserler arasında koşturuyor. Bunların yanında spor yapmayı, arkadaşlarıyla takılmayı ve iki kız kardeşi, erkek kardeşi ve annesiyle zaman geçirmeyi de seviyor.Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki hadise maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Bir Hadise Var

Bir Hadise Var, Nazan Öncel'in 23 Aralık 1992 tarihinde çıkardığı ikinci stüdyo albümüdür.

Fast Life (Hadise Albümü)

Fast Life (Türkçe: Hızlı hayat), Belçikalı-Türk sanatçı Hadise'nin üçüncü stüdyo albümü.

Hadise (albüm)

''Hadise'', Hadise'nin 6 Haziran 2008'de yayınlanan kendi adıyla aynı ismi taşıyan ikinci albümüdür. Albümün aslında "On High Heels" olması planlanmış, daha sonra ise "Hadise" olmasına karar verilmiştir.

Hadise Diskografisi

Hadise'nin diskografisi. Hadise kariyerinde 3 solo albüm yayınlanmıştır.

Fast Life (Hadise şarkısı)

Fast Life" Belçika doğumlu Türk şarkıcı Hadise'nin aynı adlı üçüncü stüdyo albümünden çıkan ikinci single.

Hadise şarkıları

Belçika doğumlu Türk R&B ve pop şarkıcısı Hadise, günümüze kadar beş stüdyo albümü kaydetti ve çeşitli şarkıcılar ile işbirliği projeleri içinde bulundu. 2003'te, Idol yarışmalarının Belçika ayağı olan Idool 2003'e katıldı.

Hadise şarkıları Listesi

A "Deli Oğlan" şarkısı, "A Good Kiss" şarkısının Türkçeye uyarlanmış hâlidir.

Superman (Hadise şarkısı)

Superman, Hadise'ın Aşk Kaç Beden Giyer? albümünün ilk teklisidir. Klibi ilk kez Hadise'nin resmi Facebook ve Youtube sayfalarında 11 Nisan 2011 tarihinde gösterime girdi.

Kahraman (Hadise şarkısı)

Kahraman" Belçika doğumlu Türk şarkıcı Hadisenin aynı adlı dördüncü stüdyo albümünde yer alan bir şarkı. Sinan Akçıl tarafından yazılıp bestelenmiştir. Klibi, albümünün ikinci klibidir. Şenol Korkmaz yönetmenliğinde çekilerek 2010 yılında yayımlanmıştır. ...

Happening

Happening, teyatral doğası olup senaryo dahilinde olmadan, doğaçlama yoluyla yapılan bir çeşit sanatsal etkinliktir. Terim olarak ilk defa Allan Kaprow`un "6 Bölümlük 18 Happening" ``(18 Happenings in 6 Parts)`` isimli eserinde kullanılmış ve yaygınlaşmıştır. Slayt ...

Olay

1- Genel olarak, ortaya çıkan, olup biten şey ya da durum; dikkati çeken ya da çekebilecek olan her türlü oluşum. Bir değişme ortaya koymakla birlikte, zaman içinde uzun süre boyunca devam et­meyen hal olarak olay, bir şeyin niteliklerin­de, sıfatlarında, bağıntılarında söz ...