kedi

Kedi (Felis sylvestris catus), kedigiller (Felidae) familyasından avcı, memeli, evcil, etçil bir hayvandır. İnsanlar, kedilerin arkadaşlığına ve onların haşarat, yılan ve akrep avlayabilme kabiliyetine önem vermektedir. Kediler en az 9.500 yıldır insanlarla birlikte yaşamaktadır.

KEDI (türkçe) anlamı
1. yaşı küçük.
2. olanakları
3. gücü sınırlı
4. parası az.
5. kedigillerden
6. köpekdişleri iyi gelişmiş
7. kasları çevik ve kuvvetli evcil ya da yabanıl
8. küçük
memeli hayvan (felis domesticus).
KEDI (türkçe) anlamı
9. Kedigillerden
10. köpek dişleri iyi gelişmiş
11. kasları çevik ve kuvvetli evcil veya yabani
12. küçük memeli hayvan (Felis domesticus):
13. Evcil kedi. Ankara kedisi. Van kedisi.-
14. Atasözü
15. deyim ve birleşik fiiller
16. kedi ciğere bakar gibi bakmak (veya süzmek veya seyretmek)
17. kedi gibi
18. kedi gibi dört ayak üzerine düşmek
19. kedi ile harara (veya çuvala) girmek
20. kedi ile köpek gibi
21. kedinin boynuna ciğer asılmaz
22. kedi olalı bir fare tuttu
23. kedi (veya eti) ne
24. budu ne?
25. kedi yavrusunu yerken sıçana benzetir
26. kediye peynir (veya ciğer) ısmarlamak
27. kedi yetişemediği (veya uzanamadığı) ciğere pis (veya murdar) dermiş
KEDI (türkçe) ingilizcesi
1. [Kedi] adj. feline
2. n. cat
3. pussycat
4. pussy
5. puss
KEDI (türkçe) fransızcası
1. chat [le]
KEDI (türkçe) almancası
1. n. Katze
2. Mieze
3. Miezekatze

Kedi hakkında bilgilerKedi
Kedi
Kedi, Kedigiller familyasından, evcil ve yabanileri olan etçil bir memeli. İlk defa Mısırlılar tarafından evcilleştirildiği sanılmaktadır. Çok yaygın olan kısa tüylü ev kedisi (Felis catus) büyük bir ihtimalle Asyalı step yaban kedisi ile Avrupalı orman yaban kedisi karışımı olan Afrika kedisinin bir soyudur. Hindistan ev kedilerinin çoğunun Asyalı step kedisinin saf soyu olduğu sanılmaktadır. Otuzun üzerinde evcil kedi soyu vardır.

Yaşadığı yerler: Madagaskar hariç, Eski ve Yeni Dünya kıtalarında evcil ve yabani olarak. Özellikleri: Etçil bir memeli. Ön ayakları beş, arka ayakları dört parmaklıdır. Pençelerini içeri çekebilme özelliğine sahiptir. Sıçrayıcı, tırmanıcı ve yüzücüdür. Ömrü: 20-22 yıl. Çeşitleri: Avrupa yaban kedisi (Felis silvetris), Afrika yaban kedisi (Felis chaus), Manx kedisi, Pers kedisi, Van kedisi, Siyam kedisi en ünlülarıdır.Manx Kedisi
Manx Kedisi
Kediler hoş görünüşlü, yuvarlak başlı, sivri kulaklı, uzun bıyıklı hayvanlardır. Bıyıklarının dipleri sinirlere bağlıdır. Dokunma duyusu görevi yaparlar. Ön ayakları beş, arka ayakları dört parmaklı olup, kancalı tırnaklarını içeri çekebilirler. Tırnaklarını ağaçlara sürterek bilerler. Hassas işitme ve görme duyuları vardır. İnsan kulağının duyamadığı yüksek frekanslı ses titreşimlerini kaydederek çok hafif sesleri duyarlar. Genellikle gece avlanırlar. Avcılıkta en büyük özellikleri sabır, temkin ve sürattir. Fare avında yalnız kulak duyuları yardımı ile avlanırlar. Gözleri en ufak ışıktan bile yararlanabilecek özelliktedir. Tam karanlıkta kediler de göremez. Işığa karşı son derece hassas olan gözleri güçlü ışığı kıran bir iris diyaframı sayesinde korunurlar. Aşırı ışıkta göz bebekleri ince dikey bir çizgi halini alır. Karanlıkta bu diyafram (perde) iyice açılarak göz bebekleri yuvarlaklaşır ve böylece en zayıf ışığı bile algılar. Gece avlanan diğer hayvanların gözlerinde olduğu gibi kedilerin gözlerinde de, ağ tabakasının gerisindeki “tapetelum” denen bir hücre tabakası bulunur. Bu kısım kedi gözünün gece parlamasını sağlar.Beyaz tüylü, mavi gözlü kedi
Beyaz tüylü, mavi gözlü kedi
Kedilerin beyninde renkli görmeyi sağlayan özel sinir hücreleri bulunmadığı için çevreyi siyah-beyaz gördükleri zannediliyordu. Ancak son deneyler, kedilerin beyinlerinin diğer bölümleri ile belirli bir düzeyde renk ayrımı yapabildiklerini gösterdi.

Çok uzaklara götürülüp bırakılan bir kedinin tekrar eski yerine dönebilme özelliği tam manasıyla açıklanamamıştır. İyi tırmanır, sıçrar ve gerektiğinde yüzer. Balık avlayan kediler de vardır. Yüksek yerlerden düşerken ters dönerek dört ayağı üzerine gelme refleksi çok güçlüdür. Bazan yaralandığı da olur. Son derece temizliğe riayet eder, pisliğini örterek gizler.

Yaban kedileri dağlık veya ormanlık bölgelerde yaşar. Yuvalarını kayalar arasında, ağaç gövdesi oyuklarında veya çalılıklar arasında yaparlar. Gece avlanırlar. Kuş ve kemirgenlerle beslenirler. Asya ve Avrupa ormanlarında yaşayan “Avrupa yaban kedisi” oldukça vahşi ve güçlüdür. Uzunluğu kuyruğu ile beraber 45-90 cm, ağırlığı 6-8 kg kadardır. Rengi boz, kalın postu çizgili ve kulakları geniştir. Kuyruğu süpürgemsi ve siyah halkalıdır. Ağaçların üzerine tırmanarak kuş yavrularını yuvalarından, tavşan ve dağ keçisi gibi bazı hayvanların yavrularını kapar. Türkiye’de bol miktarda bulunur. Yılda bir defa 3-5 yavru yapar. Yalnız kalmış evcil kedilerin yabanileşerek vahşi renklere büründüğü ve boylarının arttığı görülmüştür.

Kedi sevildiğinde kendine has bir şekilde mırıldar. Pençe altları yastıklı olduğundan avına sessizce yaklaşarak üzerine sıçrar. Erginleşme devreleri çeşitli ırklarda 4-10 ay arasında değişir. 22 yıl kadar yaşarlar. Çiftleşmeleri genellikle aralık sonundan mart sonuna kadar sürer. Bu esnada sesleri ile bütün bir mahalleyi rahatsız ederler.

Hamilelik süreleri 56-68 gün arasında değişir. evciller yılda iki defa çiftleşir. Her defasında 4-6 yavru yaparlar. Doğan yavrular kör, sağır ve hemen hemen çıplaktır. Dokuzuncu gün gözleri açılır. İki ay kadar sütle beslenirler. 10 ayda erginleşirler. Erkek kedilerin zaman zaman yavruları kaçırıp, yedikleri olur. Sırasına göre bazan kedi de yırtıcıdır.Eski Mısır'dan kalma bir kedi heykeli, Louvre Müzesi
Eski Mısır'dan kalma bir kedi heykeli, Louvre Müzesi
Eski Mısırlılarda kedi kutsal sayılır, öldüğünde mumyalanarak özel mezarlıklara gömülürdü. Amerikalılar kedi ırklarını çaprazlayarak yeni ırklar elde etmeyi, bir çeşit spor haline getirdiler. Günümüzde Alman evlerinde 3, 5 milyon, Amerika’da 18 milyon, İngiltere’de ise 6 milyon kedi beslenmektedir. Ortaçağda Avrupa’da büyük kedi katliamları yapıldı. Papazlar kedileri, cadıların ortağı ve şeytanın sığınağı ilan ettiler. Binlerce kedinin derileri yüzülerek diri diri yakıldı. Rönesanstan sonra Avrupa’da tekrar kedi sevgisi yerleşmeye başladı.

Bugün birçok evcil kedi ırkı beslenmektedir. Bir gözü sarı, diğeri mavi olan beyaz tüylü Ankara kedisi, Pers kedisi, Manx Adasının kuyruksuz Manx kedisi, ipek gibi uzun tüylü İran veya öbür adıyla Van kedisi, Habeşistan kedisi en çok bilinenleridir. Ankara ve Pers kedisinin Pallas kedi soyundan olduğu sanılmaktadır. Bu kedi soyu gayet güçlü ve uzun tüylüdür. Sibirya, Tibet ve Moğolistan’da yabani olarak yaşar. Siyam kedisi kısa tüylü ve mavi gözlüdür. Gençken bembeyazdır. Olgunlaştıkça sarımtrak kahverengi bir renge bürünür. Yüzü, kulakları ayakları ve kuyruğu koyu kahverengi olur.

Kedilerin özellikleri

2, 5 ile 12 kilo arasında ağırlığa ve dişilerde 50 cm. Erkeklerde 70 cm ye varan ebatlardadır. Çok çeşitli renklere sahip olabilmekle beraber genetik olarak çok farklı ve orijinal renklere de sahip olanları mevcuttur. Kedigiller familyasının genel karakterisitik özelliklerini taşımaktadırlar.Ortalama kedi ömrü 14 yıldır. Ancak kediler iyi bir beslenme ile 20 yıla kadar yaşayabilirler. İskelet kedilerinin, 7 boyunla ilgili omurun, (İnsanlar, 12 sahip) neredeyse bütün memeliler, 13 thoracic omurunu beğendiği var, (İnsanlar, 5 sahip) 7 bele ait omur, 3 din kurallarıyla ilgili omur, (İnsanlar, onların bipedal duruşundan dolayı 5 sahip) memelilerin çoğunu beğenir, ve, Man kedilerinin dışında, 22 veya 23 kuyruk sokumuyla ilgili omur (İnsanlar, 5'e 3 sahip, iç bir kuyruk sokumuna eritti). Bele ait ekstra, ve thoracic omurları, kedinin arttırılan belkemiğine ait hareketliliği ve esnekliği için sayar, insanlarla kıyasladı. Kuyruk sokumuyla ilgili omurlar, kuyruğu oluşturur, çabuk hareketler esnasında vücuda bir denge olarak kedi tarafından kullandı. Kedilerin hem de, kendisine onların, onların başlarına uyabildiği herhangi bir boşluk boyunca onların vücudunu geçmesi için onlara izin verebilen çekimser köprücükkemiği kemikleri var. [1] Ağız kedileri yüksek ölçüde, avın öldürmesi için dişler ve etin yırtması uzmanlaştı. Premolar ve ilk öğütücü diş bir arada, verimli bir şekilde bir makas gibi eti kırkmak iş gören ağzın her kenarında carnassial çiftini oluşturur. Bu, canidste mevcut olurken, yüksek ölçüde kedigillerin üyelerinde geliştirilir. Kedinin dilinin, tam olarak omurgalar, veya tomurları var, bir gövdeden eti tutmak ve yırtmak için faydalı. Bu tomurlar, hem de onların tımar etmesinde yardım eden keratini içeren küçük geri-kaplama çengelleridir. Öyle onların sözlü yapısı tarafından kolaylaştırdı, kedileri, türlü seslendirmeleri kullanır, ve iletişim için vücut lisanından yazar, miyavlamak, mırlamak, tıslamak, homurdanmak, gıcırdamak, cıvıldamak, tıklamak, ve hırıldamayı kapsamak. Her kulakta otuz-iki bireysel kasın, yönlü duymanın bir biçimi için izin verdiği kulaklar: bir kedi, bağımsız olarak diğerinden her kulağa hareket edebilir. Bu hareketlilikten dolayı, bir kedi, bir yönde onun vücuduna hareket edebilir, ve başka bir yönde onun kulaklarını işaret edebilir. Kedilerin çoğunun, yukarı doğru işaret ediyor olan düz kulakları var. Köpeklerden farklı, kapak-kulaklı cinsler, aşırı derecede nadirdir (İskoç kıvrımları, bir böyle müstesna mutasyondur.) Ne zaman kızgın, veya korkuttu, bir kedi, onun kulaklarını arkada koyacak, homurdanma veya tıslamaya eşlik etmek, onun, yaptığı görünür. Kediler hem de, onların, oynuyor olduğu zaman, veya bir sesi dinlemenin, onların arkasından geliyor olduğu zaman onların kulaklarını döndürür. Kedilerin kulaklarının açısı, onların havasına önemli bir ipucudur.Evcil bir kedi
Evcil bir kedi
Bacak kedileri, köpekler gibi, digitigradestir. Onlar, dosdoğru onların ayak parmaklarında yürür, görünür bacağın daha aşağı parçasını yapıyor olan onların ayaklarının kemikleriyle. Kediler, yetenekli çok kesinlikle yürümektendir, çünkü bütün kedigillerin üyeleri gibi onlar dosdoğru, kaydeder; Odur, onlar, (Neredeyse) dosdoğru uygun forepawın baskısında her arkadaki pençeyi yerleştirir, gürültü ve görünür yolları en aza indirmek. Bu hem de, onların, kabaca araziyi yönettiği zaman onların arkadaki pençeleri için emin sağlam yeri sağlar. Pençeler, aile Felidae'nin neredeyse bütün üyelerini beğenir, kedilerin, uzatılabilir pençeleri var. Onların normali, gevşemiş konumunda pençeler, deriyle kılıfa koyulur, ve ayak parmağı yastıklarının etrafında kürk. Bu, yerle temastan giyinmeyi engelleyerek pençeleri tam olarak tutar, ve avın sessiz avlamasına izin verir. Ön ayaklarda pençeler, arkadaki ayaklarda tipik olarak onlardan hilebazdır. [2] kediler gönüllü olarak, biri veya daha çok pençede onların pençelerini uzatabilir. Onlar, avlamak veya kendinden-savunma, tırmanma, "Yoğurma"'da onların pençelerini uzatabilir, veya yumuşak yüzeylerde fazla çekiş için (Süslü yatak örtüleri, kalın kilimler, vb.). Hem üst hem de pençenin altına bastırarak dikkatli şekilde onun pençelerini uzatmak için yardımcı bir kediyi yapmak için hem de mümkündür. Eğilen pençeler, yaraya sebep olabilen halı veya kalın yapıda dolanabilir, eğer kedi, kendini özgür bırakamazsa. Kedilerin çoğunun, onların ön pençelerinde beş pençe, ve onların arka pençelerinde dört veya beşi var. Eski bir mutasyondan dolayı, yine de, hizmetçi ve yabani kediler, polydactylyism, (Özel olarak Birleşik Devletler'in doğu Kanada kıyısı ve kuzeyde doğu kıyısında)a eğilimlidir, ve altı veya yedi ayak parmağına sahip olabilir. Beşinci ön pençe (Dewclaw), diğer pençelere proximaldır. Daha çok proximally, "Parmak" bir altıncı olmakta gözüken bir dışarı çıkma vardır. Ön pençelerin bu özel özelliği, üzerinde bileklerin içinde, bilek yastıktır, hem de büyük kediler ve köpeklerin pençelerinde buldu. Onun, normal yürüyüşte hiçbir görevi yok, ama kullanılan anti-kayan bir alet olmak için düşünülür, atlamak olurken.Van Kedisi
Van Kedisi
Deri kedileri, sahip olur, birazcık gevşekçe, soyar; Bu, bir dövüşte bir yırtıcı veya başka bir kediye dönmek ve karşılaması için onlara izin verir, onun, onlarda bir kavraması olduğu zaman hatta. Bu, hem de veterinerlikle ilgili maksatlar için bir avantajdır, onun, şırınga etmeleri basitleştirdiği gibi. Aslında [3], böbrek başarısızlığıyla kedilerin yaşamları bazen, deri altında olarak akışkan maddenin büyük ciltlerinin düzenli şırınga etmesi ile yıllar boyunca uzatılabilir, hangi servisler dialysise bir alternatif olarak. [4] [5] boynun arkasında özel olarak gevşek deri, berduş olarak bilinendir, ve kendisi ile bir anne kedisinin, onları taşıması için onun yavru kedilerini sıkıca tuttuğu alandır. Sonuç olarak, kediler, orada olduğu sıkıca tutulan olduğu zaman sakin ve pasif olmaya yönelir. Bu davranış hem de, erişkinliğe uzatır, o, bir erkeğin, onu hareketsiz bırakması için berduş tarafından dişiyi kapacak olduğu zaman, binerken, ve onu çiftleşen sürecin, yer aldığı gibi kaçmaktan engellemenin olurken. [6] bu teknik, yardımcı olmayan bir kediye davranmak veya hareket etmeyi denemenin olduğu zaman faydalı olabilir. Yine de, erişkin bir kedinin, bir yavru kediden daha ağır olduğundan beri, bir evcil hayvan kedisi asla, berduş tarafından taşınmamalıydı, ama onun yerine sağrı ve arkadaki bacaklarda, ve göğüs ve ön pençelerde onun ağırlığını desteklenmiş yapmalıydı. (Büyük kısım, küçük bir çocuğu beğenir) bir kedi çoğunlukla, onun başıyla yatacak, ve ön, bir kişinin omuzunun üzerinde pençeleyecek, ve onun geri bacakları ve sağrısı, kişinin kolunun altında destekledi.

Kedi hisleri, avlamak için alıştırılır. Kediler yüksek ölçüde, duymaya ilerledi, görme yeteneği, tat, ve alıcılara dokunur, kediyi memelilerin arasında aşırı derecede hassas yapmak. ihtiyaç duydu kedilerin gece görüşü, gündüz ışığında onların görüşünün, alt olmasına rağmen insanlara üsttür. [7] kedi gözlerinin, mavi tipik olarak eksikliğin olduğu olan bir tapetum lucidum ve kedi gözleri var, melanin, ve bu yüzden kırmızı-göz etkisini gösterebilir (Garip-gözlü kediyi gör). İnsanlar ve kedilerin, ölçeğin alçak sonunda duymanın benzer bir sahası var, ama kediler, çok daha yüksek-kurulan sesleri duyabilir, yukarıya, bir insanın sahasının yukarısında 1.6 oktav, ve bir köpeğin sahasının yukarısında hatta bir oktav olan 64 kHze. [8] kokunun evcil bir kedinin hissi, bir insanınki olarak on dört zamanın civarında öyle kuvvetlidir. Erken bir kedi atasında bir mutasyon yüzünden [9], tatlılığı tatmak için zorunlu iki genin biri, kedi ailesi tarafından kaybolmuş olabilir. Sefer ve duyuyla yardım etmesi için [10], kedilerin, onların vücudunun (Favoriler) üzerinde hareketli vibrissaenin düzineleri var, özellikle onların yüzü.İkiz kediler
İkiz kediler
Kediler, hayvanların çoğundan daha çok uyuyarak enerjiyi korur, özellikle onların, daha yaşlı büyüdüğü gibi. Uykunun günlük süresi, değişir, genellikle 12 — 16 saat, 13'le — 14 yaşam, ortalamadır. Bazı kediler, bir 24 saat döneminde 20 saat kadar uyuyabilir. Terim kedi şekerlemesi, kedinin yeteneğine kısa bir dönem boyunca (Hafifçe) uykuya dalmak için başvurur, ve İngilizce sözlüğüne girdi — ötede eğen birisi, birkaç dakika, "Bir kedi şekerlemesini almak" olmak için dendiği için. Onların gün gece arası doğası yüzünden, kedileri, çoğunlukla artırılan faaliyetin bir dönemi ve akşam ve erken sabah esnasında neşeye girmek için bilinmiştir, "Akşam, craziestir", "Gece, craziestir", "On bir kahvaltısı", veya bazıları tarafından "Deli yarım-saat"e unvan verdi. bir kedinin mizacı, cins ve kamulaştırmaya güvenmeyi değişebilir. Doğulu vücut tipleriyle kediler, tiner olmaya yönelir, ve daha çok fiilin aktif hali, bir cobby vücut tipine sahip olan kediler, daha ağır olmaya yönelirken, ve daha az fiilin aktif hali. Bir kedinin normal vücut sıcaklığı, 38 ve 39 ° C'in arasında (101 ve 102.2 ° F). bir kedi, ateşli (Hyperthermic) düşünülür, eğer onun, (103 ° F) 39.5 ° C'in bir sıcaklığı varsa, veya daha büyükse, veya hypothermic, eğer 37.5 ° C'den daha azsa (100 ° F). Mukayese için, insanların, yaklaşık olarak 36.8 ° C'in normal bir sıcaklığı var (98.6 ° F). Evcil bir kedinin normal kalp oranı, dakika başına 140'tan 220 vuruşa dizer, ve büyük ölçüde bağlı üzerinde heyecanlı kedinin nasıl olduğudur. Bir kedi için hareketsiz, ortalama kalp oranı genellikle, 150 ve 180 bpmin arasındadır, etrafta iki kez bir insanın olan (80 bpm al). [11] Günlük biliminde yayımlanan 2007 bir çalışma, bütün ev kedilerinin, 10, 000 yıl önce dolaylarında kendinden-evcilleştirme çöl yaban kedileri Felis silvestris lybicasının bir grubundan alçalmış olduğunu gösterir, Yakındoğu'da. [12] evcilleştirilen kedi ve onun en yakın vahşi atası, beraberce 38 kromozoma sahip olan diploid organizmalarıdır, kendisinde 200 çocuğa geçebilen kalıtsal kusurun üzerinde, tanınan, insana birçok homologous, doğuştan hatalardır. Özel metabolik kusurlar, bu kedigillerden olan hastalıkların birçoğunun temelini oluşturmak tanındı. Sorumlu olan birkaç gen vardır, saç rengi, tanıdığı için. Onların birleşmesi, farklı phenotypese verir. Özellikler, saç uzunluğu, kuyruk eksikliğini beğenir, veya çok kısa bir kuyruğun varlığı (Köpek kedisi) hem de, tek alleles tarafından kararlaştırılır, ve polygenes tarafından değiştirilir. Kedi Genome projesi, ABD'de Genomic laboratuvarı çeşitliliği ile ulusal kanser enstitü Frederick kanser araştırmasına kefil oldu, ve gelişme, Frederick, Maryland'da koyar, kedinin gelişmesinde insan için hayvansal bir model olarak kalıtsal hastalık, bulaşıcı hastalık, genome gelişimi, aile Felidae'nin içinde karşılaştırmalı araştırma inisiyatifleri, ve adli potansiyeli odaklar. Bütün kedigillerin üyeleri, büyük kediler dahil, tatlılığı tatmaktan onları engelleyebilen kalıtsal bir anormal şeyi var, kendisine onların ilgisizliği için muhtemel bir faktör veya meyveler, küçük yumuşak meyvelerin kaçınması, ve diğer şekerli yiyecekler olan [13].

BeslenmeSiyam Kedisi
Siyam Kedisi
Kediler, böcekler, kuşlar gibi küçük avda besler, ve kemirgenler. Özgür-beslenen olan yabani kediler, veya ev kedileri, tek bir günde 16 küçük yemeğe 8'in hakkında tüketir. Buna rağmen, erişkin kediler, bir günde bir defa beslenmeye adapte edebilir. [14] kediler, sınıflandırılır, etçil hayvanlar da, öyle mecbur eder, çünkü onların fizyolojisi, etin verimli işleme tabi tutmasına doğru donatılır, ve bitki meselesini sindirmek için verimli süreçlerden eksik olur. Kedi, (Gerekli organik bir asit) onun kendisininkini taurineye üretemez, ve, ette içerildiği gibi, kedi, kurtulması için eti yemelidir (Taurine ve kedileri gör). Benzer şekilde öyle onun dişleriyle, bir kedinin sindirimle ilgili risalesi, et yemesine uyması için bitmiş zaman uzmanlaşıldı, bağırsağın o parçalarına uzunlukta sadece kısaltmış olmak hayvansal etten proteinler ve yağları kırmak için en iyi uygun. bu özellik sertçe, uygun şekilde sindirmesi için kedinin yeteneğini sınırlar, metabolizma için kullanır, ve bitki-türetilen besinleri içine çeker, kesin yağlı asitlere ek olarak. Örneğin, taurine, bitkilerde seyrektir, ama etlerde bol. Kedilerde göz sağlığı için anahtar bir amino sulfonic asitidir. Taurine eksikliği, bir halin, macular yozlaşmasını kedinin ağtabakasının yavaşça, düştüğü yer olarak çağırdığına sebep olabilir, sonunda sebep olan ters çevrilemez körlük.

Bir ev MouseDespite'yi kedinin et-yön verilen fizyolojiye yerken bir kedi, hala otun küçük miktarlarıyla onun etçil diyetine ilave yapmak için bir kedi için tamamen ortaktır, bırakır, fundalar, houseplants, veya diğer bitki meselesi. Bir teori, bu davranış yardım kedilerinin, kustuğunu akla getirir, eğer onların sindirimi, dağıtılırsa; Başka bir tane, onun, lifi tanıştırdığı veya diyete mineralleri izlediğidir. Bu bağlamda, uyarı, kedi sahipleri için tavsiye edilir çünkü biraz houseplants, kedilere zararlıdır. Örneğin, Paskalya zambağının yaprakları, sürekli sebep olabilir, ve kedilere yaşam-tehdit etme böbrek zararı, ve Philodendron, kedilere hem de zehirlidir. Kedi meraklılarının birliğinin, bitkilerin dolu bir listesi kedilere zararlı var.

Kedinin Tarihçesi

Kökeni Mısır uygarlığına ve Kuzey Afrika coğrafyasına dayanmaktadır. Yaygın rivayete göre evcilleşme süreci tarım toplumunun gelişimi ile birlikte hızlanmıştır. Bugün genetik anlamda geçmişi eski çağlara dayanan evcil kedi cinsi 2 taneyle sınırlıdır. Bunlar Mısır Mau'su ve Habeş cinsi kedilerdir.

İlgili başlıklar

Van Kedisi

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi Vikipedi

Şarkı Sözleri

Pilli Bebek tarafından _ albümünde söylenen kedi adlı şarkının sözleri.


dinle beni küçük kedim
bakışların kararmadan
tırnakların körelmeden
ve hiç bir zaman denemeden
anlayamazsın
anlayamazsın

benim sevgimi almadan
şarabımdan tatmadan
hüzünlenip dalmadan
ve hiç bir zaman yaşamadan
anlayamazsın
anlayamazsın

gülümsemen olmadan
ve sana dokunmadan
gözlerine bakmadan
anlayamazdım
anlayamazdım

ellerini uzatmadan
gözlerime bakmadan
yeni ateşler yakmadan
ve içinde yanmadan
anlayamazsın
anlayamazsın

gülümsemen olmadan
ve sana dokunmadan
gözlerine bakmadan
anlayamazdım
anlayamazdım


Nalan tarafından söylenen kedi adlı şarkının sözleri.


bu sabah daha bir erken uyandım
eşyalarını topladım
sana ait ne varsa herşeyi
çatıdaki bavula sakladım
bir de resimleri/nalan mangal yaparken
görmeliydin beni o an
sanki hiç yaşanmamış gibi
zevkten ölebilirdim her an
oh bir rahatladım ki
zaten hiç yokmuşsun ki
kuş gibi yüreğim
üzerimden öyle bir yük atmışsın ki
allah razı olsun senden
kurtardın ya beni kendimden
senin gibi sokak kedilerini
ben bulurum canım her yerden

Candan Ercetin tarafından söylenen kedi adlı şarkının sözleri.

ben özlemedim ki seni
kedi özledi
çağır onu gelsin diye
bana kedi söyledi
çok severmişsin onu
doyamaz öpermişsin
sarılıp uyurmuşsun
nasıl özlemesin ki seni
o da çok severmiş hani
derdinde yanındaymış
sevincinde o da mutlu
sen özlemedin mi onu
ben istemedim gitmeni
kedi istedi
sonra pişmanım diye
bana kendi söyledi
sen bilirsin bu kedi
karşılıksız sevdi seni
belki de her kedi gibi biraz bencildi
sende itiraf et hadi
suç biraz da senindi
dayanamıyorum de hadi
çok özlemesin bu kedi

Cemiyette Pişiyorum tarafından söylenen kedi adlı şarkının sözleri.

kedi sever misin et kafa?al onu yastığın altına.isıtırım seni, sonsuza kadar
sürecek bu macera.hep,hep,hep,hep inan bana uğurlu sayı yedi'dir.
inan bana, acı bir kedidir. acı sever misin et kafa?al onu yastığın altına.acıtırım seni,
sonsuza kadar sürecek bu macera.senden beter oldum.çok şarkı unuttum.
çekildim kenara,çömelip oturdum.hazır değilim ben.bilmem ki ne desem?
sıkılmaktan korkup kendine gelmeyen birine benzeyen,birine benzesem.
hazır değilim ben.bilmem ki ne desem? kedidir,kedidir!

Cahit Karakaş tarafından söylenen kedi adlı şarkının sözleri.

bir dokun bin ah işit
seninle böyle aşkımız
bağlıyken yürekten
kedilere inat sağdığım

öyle diyorsan öylede olsun
bu yürek barklarınla dolsun
yeter ki sen benim için üzülme
gençliğim solsun

kulun oldum kölen oldum
kapına paspas sevgilim
anlayamadın kavrayamadın
senin için neler çekmiştim..

Cüneyt Tek tarafından söylenen kedi adlı şarkının sözleri.

selamsız sabahsız geçme biz eski aşığız
bitti deyip her şeyi nasıl yok sayacağız
varlığın inkârı bu yaşanmışlıkların
tamam, bitmiş olabilir de yok mu hiç vicdanın
allah�ım ümit ver kuluna sabır
anlamıyor çaresizliğim dünyadan ağır
kimsesiz bir kedi gibi kapındayım işte
al beni içeri terk ettiğin kalbe dön geri artık
kimsesiz bir kedi gibi kapındayım işte
al beni içeri terk ettiğin kalbe dön geri aşkım
selamsız sabahsız geçme biz eski aşığız
bitti deyip her şeyi nasıl yok sayacağız
varlığın inkârı bu yaşanmışlıkların
tamam, bitmiş olabilir de yok mu hiç vicdanın
allah�ım ümit ver kuluna sabır
anlamıyor çaresizliğim dünyadan ağır
kimsesiz bir kedi gibi kapındayım işte
al beni içeri terk ettiğin kalbe dön geri artık
kimsesiz bir kedi gibi kapındayım işte
al beni içeri terk ettiğin kalbe dön geri aşkım
kimsesiz bir kedi gibi kapındayım işte
al beni içeri terk ettiğin kalbe dön geri artık
kimsesiz bir kedi gibi kapındayım işte
al beni içeri terk ettiğin kalbe dön geri aşkım

Fybertest tarafından söylenen kedi adlı şarkının sözleri.

1.verse
--------
taktik epermesi tektek idol vede görmediğin onca botanik yapısı
seksen milyon altı bin beşyüz erkek elemesi ve bir caroline kadını
felsefe bellemeden gelir aklına kas kuvvetinle kalorin kasılır ( false... )
lakin bak bana bırakın dişilerin aforizmasını...

pek sevmem derinsel intikamı çünkü yok eder en bilindik anı
zaten embesil kül tablamın aklı katran akıtır ikinci ağzı ben
beklerim olgun eğlence bitsin akça barlarıma primci kalır
filozof olmak için alkol vermeyin o şizofrenlere fikirci lazım

apex yanlarından akan gözyaşı derdim adına düşen ölü göktaşıdır
kara göle pocahantas gibi darbe doğdu gözleri bana dört açılır
anlatmasam bile bir gün dinlersin 11 yıldır göt taşıdım sırtımda
sende koş geleceğine doğru bir gün hayallerine göm başını

neden en derin eklem bölgen dönmeden önder görülene kur yaparsın ki
zorlanınca bide yok satarsın, deli zamanlarıma göre bulmacamsın
katı kurallı beynine kavga sebebi benim analitik astım bachata dansı
bir günde doksan beş kere nispet sıçıpta üstüne kum kaparsın

nakarat2x
----------

(stoppable)

neam neam neam neam neam neam neam gibidi mic them meaov
neam neam neam neam neam neam neam gibidi mic them meaov
neam neam neam neam neam neam neam gibidi mic them meaov
neam neam neam neam neam neam neam gibidi mic them meaov

2.verse
--------
teybin rengine meylim, mail'imin eğilime deydin neyinim ?
beylerin eğlenir eğitime değdimi bilemeden elemine bey derebeylik
sizlerin aksine melankolik, iklimin ayarına keman komik
kaçıyo ve sende kaburgayı emarsonic aletine meyil eğle devam çok iyi

dur bak ilerde deli kediler adına kumpas, yapıyolar öteki tekini bulun ustan
ağzını toplamadan pusman gerek uslan mutlak adalete
göster etiketin yarısına kadarını, çözmen gerek adımını sekerekten
öznel eserde sermesem sepete, görsel direktif aklanan çetele

belimde dört anaconda tutarken elinde taramalı kar uzi'n mi var ?
akşamların ahına göre davran, kurgu zırvaları lucid rüya
egomla beraber okyanus yarışı vede bin kere mi ne yüzdük burdan
şimdi hakedileni başarıya götürmen adına gerek hedefi düzgün durman

hadi bunları geçtim geviş getir ve tek ezbere yaptığın ev işleri
doğru bi noktası kalmadı sıfatının entel görünüşü değişmedi
yine benzer konulara değinicek olursak eski duygum hiç gelişmedi
kendime son bi yalan söylüyorum, kahpelerle hiç sevişmedim...

nakarat2x
----------

(stoppable)

neam neam neam neam neam neam neam gibidi mic them meaov
neam neam neam neam neam neam neam gibidi mic them meaov
neam neam neam neam neam neam neam gibidi mic them meaov
neam neam neam neam neam neam neam gibidi mic them meaov
İlgili Konu Başlıkları Tümü

çizmeli Kedi

Çizmeli Kedi. Charles Perrault tarafından 1697'de toplanan Anne Kazın Hikayeleri'nde ve daha önce 1634'de Giambattista Basile tarafından toplanan avrupa halk hikayelerinde geçmektedir.

Kedi Sesi Sendromu

(Kısmi Monosomi 5 Hastalığı) Gözlemle teşhis edilebilen bir otosomal kromozom bozukluğuyla ilgili bir sendromdur; yani kromozom 5'in kısa uzantısı kısmen yoktur (Denver sistemi). Şiddetli akıl geriliği mevcuttur. Doğumdan sonraki ilk yıl içinde bebek kedi sesini andıran tuhaf ...

Kedi Tırmığı Hastalığı

Kedi tırmığı hastalığı, Bartonella henselae adlı bakteriyel enfeksiyöz etkenin yol açtığı iyi huylu bir enfeksiyon hastalığıdır.Sıklıkla kedi tırmığı ya da ısırığına maruz kalan ufak çocuklarda gözlenmektedir.Henri Parinaud tarafından 1899 yılında ilk olarak ...

Balıkçı Kedi

Balıkçı kedi (``Prionailurus viverrinus``), Balık kedisi olarak da bilinir, kedigiller (Felidae) familyasından Güney Asya`da yaşayan bir yaban kedisi.

Benekli Kedi

Benekli kedi (``Felis margarita``), kedigiller (Felidae) familyasından Güneydoğu Asya`da yaşayan az rastlanan yaban kedisi türü. Benekli kedi hemen hemen evcil kediyle aynı büyüklüktedir; uzunluğu 45-60 cm, kuyruk uzunluğu da buna yakındır. Uzun ve yumuşak tüylü kürkü soluk ...

Gri Kedi

Gri kedi (``Felis bieti``), Çin çöl kedisi ya da Çin dağ kedisi olarak da bilinir, kedigiller (Felidae) familyasından Çin`in batısında yaşayan küçük bir yaban kedisi türü. Kedigiller içerisinde en az bilgi bilinen türlerinden biridir.

Halkalı Kuyruklu Kedi

Halkalı kuyruklu kedi (``Bassariscus astutus``), Halkalı kuyruk veya Miner kedisi olarak da bilinir, rakungiller (Procyonidae) familyasından memeli hayvan türü.

Kara Ayaklı Kedi

Kara ayaklı kedi (Felis nigripes), kedigiller (Felidae) familyasından Güney Afrika, Botswana, Zimbabwe ve Namibya'da ki step ve savanalarda görülen bir kedi türü.