mistik

Mistisizm, Yunanca μυστικός (mystikos) yani Eleusis Gizemlerine "katılan kişi" (initiate) ve gizemlere katılım anlamına gelen μυστήρια (mysteria) terimiyle ilişkilidir. Sözcüğün kökeni hakkındaki görüşlerden biri Yunanca'da dudak ve gözleri kapamak anlamına gelen mueinden geldiği yönündedir.[1] Ancak günümüzde mistisizm sözcüğü Eleusis gizemlerinden daha çok Neoplatoncu manevi gerçek veya Tanrı ile doğrudan deneyim, sezgi veya içe bakış yoluyla özdeşleşme veya yeni bir idrak düzeyine varma anlam...

MISTIK (türkçe) anlamı
1. 1 . Mistisizm yanlısı olan
2. ilahiyat veya mistik yaşamla uğraşan kimse
3. gizemci
4. 2 . sıfatMistisizm ile ilgili:
5. Gaipten sesler duyuyor
6. ruhuna fısıldanan mistik şiirler yazıyordu artık.- Y. Z. Ortaç.
MISTIK (türkçe) anlamı
7. mistisizm yanlısı olan
8. gizemci
9. gizemsel
MISTIK (türkçe) ingilizcesi
1. adj. mystic,
MISTIK (türkçe) fransızcası
1. mystique [le][la]
MISTIK (türkçe) almancası
1. n. Mystiker
2. adj. mystisch

Mistik hakkında detaylı bilgi

mistik ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamız: Mistisizm

Şarkı Sözleri

Tanar Catalpinar tarafından Keklik albümünde söylenen mistik adlı şarkının sözleri.

İlgili Konu Başlıkları Tümü

Mistik Olay (film)

Mistik Olay İng: The Happening 2008 ABD- Hindistan yapımı Bilim Kurgu / Dram / Gerilim / Gizem / Macera türü bir filmdir.

Mistik Olay

Mistik Olay İng: The Happening 2008 ABD- Hindistan yapımı Bilim Kurgu / Dram / Gerilim / Gizem / Macera türü bir filmdir.

Mistik Felsefe

Mysticism Yunanca μυστικός (mystikos) yani Eleusis Gizemlerine "katılan kişi" (initiate) ve gizemlere katılım anlamına gelen μυστήρια (mysteria) terimiyle ilişkilidir. Kelimenin kökeni hakkıdaki görüşlerden ...

Chosen

Chosen, Buffy The Vampire Slayer adlı dizinin 7. sezonun 22. ve final bölümüdür.

Ichthys

İchtys (Yunanca: ἰχθύς, transliterasyonları: ichtys, icthys veya ikhthus) Yunanca "balık" anlamına gelen kelimedir. Kesişen iki yay parçası içeren bir sembolü tanımlamakta kullanılır, bu sembolün ismidir.

Mystic

Mandolyn Wind Ludlum ya da sahne adıyla Mystic Amerikalı hip hop şarkıcısı. Digital Underground grubuyla yaptığı kayıtlar ve turnelerden sonra, 2001'de ilk solo albümünü yayınlamıştır.

Om

Om, Hinduizm'de ve çoğu Hindistan'a özgü bazı başka inanç sistamlerinde tinsel ya da mistik etkisi olduğuna inanılan sözcüklerin (''mantra'') en kutsalı sayılan hece. Sanskrit dilinde birlikte ''o'' sesini veren ''a'' ve ''u'' ünlüleriyle ''m'' sesinden oluşur. Bu üç ses ...

Orpheus

Thrakia kralı Oiagros'un oğlu ve Yunanlıların efsanevi şairi.Ezoterik öğretiler İlk Çağlar boyunca da varlıklarını sürdürmüşlerdir.Bize öğretilmeye çalışılan tarihte , ilk insanların politeist oldukları , yani bir çok tanrıya taptıkları , ilk dinlerin doğa dinleri ...

Ronin

Ronin sözcüğü efendisiz savaşçı (samuray) anlamına gelmekteyse de aylak, boşta gezer şeklinde de kullanılmaktadır. Kelime anlamına bakıldığında ronin "dalga adam" demektir ve denizdeki dalgalar gibi oradan oraya savrulan kişi anlamına gelmektedir.

Runaway

Runaway, şu anlamlara geliyor olabilir;

Slayer

Slayer, 1981 yılında gitaristler Kerry King ve Jeff Hanneman tarafından Huntington Park, Kaliforniya'da kurulan ABD'li thrash metal grubudur. 1986 yılında piyasaya sürülen Reign in Blood albümü ile adını duyurmayı başardı.

Stonehenge

Dünyanın birçok yerinde sırrı çözülemeyen yerler vardır ve bunların içinde en çok tanınanlarından birisi yılda bir milyon insanın ziyaret ettiği İngiltere´deki Stonehenge´dir.

Sufi

Sufizm'in diğer anlamları için Sufi (anlam ayrımı) sayfasına bakınız

Tat

Tat, mistik özellikleri olan,tarih boyunca yaşadıkları topraklardaki dini, siyasal düzeni etkilemiş olan, köklü bir kavim.

Yoga

Hint felsefesinin geleneğe bağlı kolu içinde yer alan ve Patanjali tarafından kurulmuş olan felsefe sistemi.