--}}

Orinoco

Orinoco, 2140 km uzunluğuyla Güney Amerika'nın en uzun nehirlerinden biri. Nehir yatağının tümü Venezuela mülkiyetindeki topraklardadır.

Orinoco, 2140 km uzunluğuyla Güney Amerika`nın en uzun nehirlerinden biri. Nehir yatağının tümü Venezuela mülkiyetindeki topraklardadır.

Orinoco`nun kaynağı Venezula- Brezilya sınırı yakınlarında ``Parima`` civarında bulunur. Buradan başlayarak geniş ve batıya doğru oluşan bir kavisle kuzeye doğru Atlas Okyanusu`na akar. Bu esnada ilk olarak Venezuela ve Kolombiya arasındaki sınır boyunca ilerleyip, akabinde alt kısımlarında Venezula`yı boydan boya kateder. Deltası 41.000 km²`lik büyük bir hayvan zenginliği olan bataklık coğrafyası oluşturur. Brazo Casiquiare ile Orinoco Nehri ve Rio Negro birbirlerine bağlanırlar.

Orinoco`nun keşfi

Üzerinde Orinoco`nun gösterildiği ilk harita 1529 yılından gelir ve Diego Ribero`ya dayanır.

Ancak ilk büyük keşif 18. yüzyılda Josí© Solano önderliğinde yapılmıştır. Keşif gezisi Yukarı Orinoco Vadisi`nden Rio Negro`ya kadar ilerler. 1800 yılında Alman araştırmacı Alexander von Humboldt ve Fransız botanik Aimí© Bonpland, Rio Apure ağzından başlayan ve Yukarı Orinico Vadisi`ne kadar süren bir keşif gezisine girişirler ve nehrin flora ile faunasıyla ilgili önemli veriler toplarlar.

Buna karşın Orinoco`nun kaynağı, henüz Kasımm 1951`de Venezuellalı araştırmacılar tarafından Brezilya sınırı yakınındaki Sierra Parima`da keşfedilir.

Bifurkation

Orinoco`nun bir özelliği, çok ender doğal fenomen bifurkationdur. Bifurkation bir nehir yolunun çatallanıp kollara ayrılmasının bilimsel tabiridir. Orinoco`nun bir kolu Brazo Casiquiare Nehri, yüksek su seviyesindeyken, Amazonlara açılan Rio Negro`ya da akar. Orinoco kaynağından doğan su, belli şartlar altında Orinoco Deltası üzerinden Karayib Denizi`ne dökülmeyip, bilakis çok daha güney doğudaki Atlas Okyanusu`na dökülür.

Dış bağlantı

Aquanet(Alm)

Kaynakça

  • }


Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

Orinoco

İngilizce Orinoco kelimesinin İspanyolca karşılığı.
npr. orinoco (m)

Orinoco

İngilizce Orinoco kelimesinin Portekizce karşılığı.
npr. orinoco (m)

Orinoco

Almanca Orinoco kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Orinoco, a river

Orinoco

Portekizce Orinoco kelimesinin İngilizce karşılığı.
(m) n. orinoco, major river of South America

Orinoco

İspanyolca Orinoco kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Orinoco, a river

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Orinoco
Orinoco