Otho

Kısaca: Hükümdar ...devamı ☟

Otho Haritası

Hükümdar | adı = Otho | başlık = Roma İmparatoru | resim = | altyazı = Denarius üzerinde İmparator Otho | hüküm süresi =15 Ocak 69 - 16 Ocak 69 | tahta geçmesi = | diğer ünvanları = | tam adı = Publius Septimius Geta | önce gelen = Galba | sonra gelen = Vitellius | varisi = | kraliçe = | gözdesi = | eş 1 = Poppea Sabina | eş 2 = | eş 3 = | eş 4 = | eş 5 = | eş 6 = | çocukları = | hanedan = | resmi marşı = | babası = Lucius Otho | annesi = Terentia Albia | doğum tarihi = 25 Nisan 32 | doğum yeri = Ferentium | ölüm tarihi = 16 Nisan 69 | ölüm yeri = Roma | defin tarihi = | mezar yeri = |Marcus Salvius Otho (25 Nisan 32 - 16 Nisan 69). 15 Ocak - 16 Nisan 69 arası Roma İmparatoru, Dört İmparator Yılı`nın ikinci imparatoru.

Doğumu ve Soyu

Otho, eski ve soylu bir Etrüsk kökenli ailedendir. Aile Etruria soyundan olup Etruria`da Ferentium`da (bugün: Fereno,Viterbo yakınları) yerleşiktirler. Baba tarafından dedesi, babası Roma savaşçısı, annesi soylu olmayan (belkide köle olarak doğmuştu) Marcus Salvius Otho, Livia`nın (İmparator Augustus`un karısı) evinde büyüdü ve Praetor`lıktan öteye gidemediği halde onun etkisiyle senatör olarak yükseldi. Babası Lucius Otho`dur.

Gençliği

Geleceğin İmparatoru, ilk olarak Nero`nun etrafını saran en kayıtsız ve savurgan genç asillerden biri olarak ortaya çıkar. Bu arkadaşlık 58`de Poppea Sabina adlı bir kadın tarafından sona erdirilecektir. Otho güzel karısını, yine onun ısrarı üzerine imparatorla tanıştırdı, bundan sonra başlayan ilişki sonunda onun ölümü olacaktı. Onun metresi olarak durumunu sağlamlaştırdıktan sonra, Otho`dan boşandı ve onu uzak bir eyalet olan Lusitania`yaya göndertti.

Otho, Lusitania`da yaklaşık on yıl kaldı ve eyaleti o dönem için alışılmadık biçimde ılımlı yönetti. 68`de komşu eyalet Hispania Tarraconensis`in valisi Galba, Nero`ya karşı isyan başlattı ve Otho ona Roma yolunda eşlik etti. Onu bu yöne belkide Nero`dan gördüğü muameleye içerlemiş olması zorlamıştır ama bu neden kişisel hırsına çok önceden eklenmişti. Galba çocuksuzdu, yaş olarak da ilerlemişti ve Otho, astrolog`ların öngörülerinin de cesaretlendirmesi ile onun halefi olmaya talip oldu. Galba`nın favorilerinden Titus Vinius`la, onun desteğini sağlamak için kızıyla evlenmeyi içeren gizli bir antlaşma yaptı. Her nasılsa, Ocak 69`da Galba`nın yasal evlatlığı Lucius Calpurnius Piso Licinianus yüzünden umutları suya düştü.

Otho için hiç bir şey değişmedi. Finansal durumunun kötülüğüne rağmen, eski savurganlıklarına teşekkür ederek, Praetorian Muhafızlar`ın yirmi üç askerinin hizmetini satın alacak kadar parayı bulabildi. 15 Ocak sabahında, (Piso`nun evlatlık edinilmesinden sadece beş gün sonra), Otho her zamanki gibi İmparatora saygılarını sunmak için törene katıldı ve ardından kişisel işlerini mazeret göstererek hızlı bir şekilde suç ortaklarıyla buluşmak için huzurdan ayrıldı. Kendisine Praetorian kampına kadar eşlik edildi, kısa bir şaşırma ve karasızlığın ardından İmparator olarak selamlandı.

Muhteşem bir edayla Forum`a geri döndü ve Kapitol`un eteklerinde kaynağı belirsiz bir ihanet söylentisiyle uyarılmış olan Galba tarafından karşılandı, kalabalık meraklı vatandaşlar muhafızların kışlasının yolu üzerinde toplanmışlardı. Palatine`de görevli olan ve İmparatora eşlik eden cohort , birden bire onu terk etti. Galba, yeni evlatlık edinilmiş oğlu Piso ve diğerleri Praetorianlar tarafından acımasızca öldürüldüler. Kısa boğuşma sona erdi, Otho kampa zaferle döndü ve aynı gün usulüne uygun olarak senatör`ler tarafından Augustus, "tribunal(kanun koyucu) güç" ve "principate" (devletin başı)`e ait asaletler verildi. Otho başarısını, Pretorian muhafızların ve ordunun geri kalanının, Galba`nın yönetime ulaşmasına yardım ettikleri için bekledikleri altını reddetmesi sonucu ona gücenmelerine borçluydu. Aynı zamanda Şehir halkıda Galba`yla mutlu değildi ve Nero`nun anısını sevgiyle anıyorlardı. Otho`nun İmparator olarak ilk icraatı gösterdi ki, olanlar konusunda unutkan değildi.

Zayıflama ve Düşüş

Nero cognomen`i halkın bağrışları arasında ona tevdi edildinde kabul etti ya da kabul etmiş gibi göründü, kimileri onun göreceli gençliği ve dış görünüşünün kadınsılığı ile kaybettikleri gözdelerini hatırlamışlardı. Nero`nun heykelleri yeniden dikildi, azat edilmiş köleleri ve ev halkından görevliler işlerine iade edildi ve Altın Ev`in bitirilmesi niyeti ilan edildi. Aynı zamanda daha ağır başlı ve saygıdeğer vatandaşların korkuları Otho`nun adaletli yönetim niyetinin liberal sözleriyle ve sadık Galba taraftarı atanmış Konsül, Marius Celsus`a karşı sağ görülü merhameti ile teskin edildi.

Ancak Otho`nun politikasındaki her gelişme önceden, Otho tarafından Galba`nın özel yazışmaları okunarak kontrol edildi ve bir kaç lejyon tarafından imparatorluğu ilan edilen, Aşağı Rhine eyaleti orduları komutanı Vitellius`un Germanya`daki devriminin yayıldığını ve İtalya üzerine yürüyüşe başladığını fark etti. Otho`nun İmparatorlupu paylaşma yönündeki boşuna bir gönül alma denemesinin Vitellius tarafından reddedilmesi üzerine Otho, beklenmeyen bir dinçlikle savaş hazırlıklarına başladı. Uzak eyaletlerde, yönetimini kabul etmiş olanlardan biraz destek beklenebilirdi ama Dalmatia, Pannonia ve Moesia lejyonları onun tarafında olmaya istekliydiler, pretorian cohort`ların kendileri oldukça kuvvetli bir güçtü ve becerikli Roma Donanması ona İtalyan denizlerinin hakimiyetini veriyordu.

Donanma önce Liguria`nın koruması için sevk edildi ve 14 Mart`ta Otho, şaşırmadığı kehanet ve kerametlerle, Vitellius`un birlikleri İtalya`ya girmeden önce durdurmayı umut ederek askerlerinin başında kuzeye doğru yürüyüşe başladı. Ama bunun için çok geç kalmıştı ve yapabileceği tek şey kuvvetleri Placentia`ya göndermek ve Po Nehri hattını tutmaktı. Otho`nun yetenekli muhafızları Placentia`yı Aulus Caecina Alienus`a karşı başarılı bir biçimde savundular ve generali Cremona`ya geri çekilmeye mecbur bıraktılar. Ancak Fabius Valens`in gelişi olayın gidişatını değiştirdi.

Vitellius`un komutanları, kesin sonucu getirecek bir çarpışmaya Bedriacum Savaşı`na karar verdiler ve planları Otho`nun karagahına hakim olan bölünmüş ve kararsız danışmanlarlaca istemeden de olsa destekledi. Deneyimli subaylar en azından Dalmatia`daki lejyon gelene kadar bir çarpışmadan kaçınılmasının önemine dikkat çektiler. Ama İmparatorun kardeşi Titianus ve Pretorian Muhafızların başı Proculus`un düşüncesiz aceleciliğine Otho`nun ateşli sabırsızlığıda eklenince bütün karşı fikirler reddedildi ve Otho, Po Nehrinin göney kıyılarındaki Brixellum`da hatırı sayılır bir ihtiyat kuvveti bırakarak derhal ilerlemeye karar verdi. Bu karalar alındığında Otho`nun ordusu çoktan Po nehrini geçmiş ve Bedriacum`da (ya da Betriacum) Dalmatia lejyonlarının geleceği yol üzerinde, ``Via Postumia`` daki küçük bir köyde karagahını kurmuştu.

Bedriacum`daki kampı koruması için bırakılan güçlü ihtiyatların ayrılmasından sonra, Otho`nun kuvvetleri Cremona yönünden ``Via Postumia`` bölgesine doğru ilerlemeye başladılar. Bu şehire kısa bir mesafede beklenmedik bir şekilde Vitellius`un kuvvetleriyle çarpışmaya girdiler. Otho`nun kuvvetleri, Vitellius birlikleri daha avantajlı olmasına rağmen, ölesiye çarpıştılar, ancak sonunda düzensiz olarak Bedriacum`daki karargahlarına çekilmek zorunda kaldılar. Ertesi gün muzaffer Vitellius`un birlikleri onları takip ettiler ama bu sadece hevesi kırılmış düşmanlarıyla koşulları konuşmak, kamplarına dost olarak girebilmek içindi.

Daha beklenmedik olanı, Brixellum`da savaşın haberinin ulaşması sonrasında meydana geldi. Otho hala en güçlü birliklerin başındaydı, Dalmatian lejyonu Aquileia`ya ulaşmıştı ve askerlerinin ve subaylarının morali bozulmamıştı. Ama savaş kararı almasını kendi sabırsızlığı hızlandırdı. Veda yemeğindeki ağırbaşlı bir konuşmada bunları açıklarken şöyle der " herkesin bir kişi için ölmesi ,bir kişinin herkes için ölmesinden daha uzundur" ( Dio, LXIV.13), ve dinlenmek için bir köşeye çekildi. Sabah erkenden kendini yastığının altında sakladığı bir kamayla kalbinden hançerledi ve hizmetkarları odaya girdiğinde öldü. Cenaze töreni onun istediği gibi yapıldı. Brixellum`da onuruna bir mezar anıtı dikildi ve basit bir yazıt eklendi, "Diis Manibus Marci Othonis".

Öldüğünce hayatının otuzyedinci yaşında, saltanatının doksanbeşinci günündeydi. Bu yüzden Sikkeleri nadir bulunur.

Linkler

Commons|Otho

başlangıç kutusu sıra kutusu| önce = Galba | başlık= Roma İmparatoru | yıllar= 69| sonra= Vitellius bitiş kutusu

Kaynak wiki |url=http://en.wikipedia.org/wiki/Otho |tarih=20 Mart 2007 |dil=İngilizce |madde=Otho

Roma İmparatorları

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Agrippina (opera)
2 yıl önce

komutanı olan Otho İmparator Claudius'u ölümden kurtarmıştır. Otho olayı doğrular. Ayrıca imparatorun bir şükran simgesi olarak da Otho'yu kendisine varis...

69
2 yıl önce

15 Ocak - Otho, Roma İmparatoru oldu 17 Nisan - Vitellius, Roma İmparatoru oldu 1 Temmuz - Vespasian, Roma İmparatoru oldu Dört İmparator Yılı Polikarp...

69, 1. yüzyıl, 2. yüzyıl, 64, 65, 66, 67, 68, 70, 71, 72
L'incoronazione di Poppea
6 yıl önce

gerçeği söylediğini bilerek ona karşı gelemezler. Poppea'nın sevgilisi olan Otho evine geldiği zaman imparator Neron'nun bu kadınla birlikte olmak istediği...

1. yüzyıl
2 yıl önce

Domitian Galba Antakyalı Ignatius İsa Josephus Vaftizci Yahya Livy Neron Nerva Otho Tarsuslu Pavlus Strabo Tacitus Tiberius Titus Trajan Vespasian Vitellius...

Otto (Yunanistan)
6 yıl önce

Otto ya da Otho (1 Haziran 1815, Salzburg, Avusturya - ö. 26 Temmuz 1867, Bamberg, Bavyera), Yunanistan'ın ilk kralı (1832-62). Yunanistan topraklarını...

Poppea Sabina
6 yıl önce

yakın arkadaşı Otho ile evlenmiştir. Nero, Poppea'ya âşık olmuş ve ardından Poppea Nero'nun metresi olmuştur. 58 yılında kocası Otho'dan boşanarak tüm...

Poppea Sabina, 15, 22, 24, 26, 30, 31, 35, 44, 47, 51
32
2 yıl önce

İsa, Romalılar tarafından çarmıha gerildi. 25 Nisan - Otho, Roma İmparatoru (ö. 69) tarihi bilinmeyen Ban Chao, Antik Çin generali, araştırmacı ve diplomatı...

32, 1. yüzyıl, 2. yüzyıl, 27, 28, 29, 30, 31, 33, 34, 35
Vitellius
2 yıl önce

Aralık tarihine kadar görev yapan Roma İmparatoru'dur (diğerleri Galba, Otho ve Vespasian). Lucius Vitellius' un oğlu olup Sextilia ile evlidir ve Genç...

Vitellius, Roma İmparatorları, 1453, 15, 17 Nisan, 22 Aralık, 235, 24 Ekim, 24 Eylül, 284, 395