Pax Germanica

Kısaca: Pax Germanica, "Alman Barışı" nın Latince karşılığı. II. Dünya Savaşı`da (olası) bir Alman zaferi sonrasında oluşacak Dünya düzenine isnat edilen bir terimdir. Terim genellikle Alternatif Tarih bağlamında ya da Counterfactual Tarih, edebiyat, sanat ve film için kullanılr. Bu Kendine özgü alternatif tarih formu, oldukça tutulan bir tarz olmuştur. Bu edebiyatın çoğunluğunu bir taraftan gerçek durum ve araştırmalar, diğer taraftan ise hayal gücü oluşturur. ...devamı ☟

Pax Germanica, "Alman Barışı" nın Latince karşılığı. II. Dünya Savaşı`da (olası) bir Alman zaferi sonrasında oluşacak Dünya düzenine isnat edilen bir terimdir. Terim genellikle Alternatif Tarih bağlamında ya da Counterfactual Tarih, edebiyat, sanat ve film için kullanılr. Bu Kendine özgü alternatif tarih formu, oldukça tutulan bir tarz olmuştur. Bu edebiyatın çoğunluğunu bir taraftan gerçek durum ve araştırmalar, diğer taraftan ise hayal gücü oluşturur.

Terim aynı zamanda, Pax Britannia ile aynı zamana denk gelen ve 1871`de Otto von Bismarck tarafından Almanya`da tesis edilen barışı tanımlamak için de kullanılmıştır. Bismarck`ın müttefiklik sistemi, Avrupanın diğer güçleri arasındaki geniş çatışmaları engelleyip Avrupa barışını güvence altına alarak yeni, güçlü Almanyayı korumak şeklindedir.

Referanslar

TIGHE, C., "Pax Germanica in the future-historical" in ``Amsterdamer Beitrí¤ge zur neueren Germanistik``, pp. 451-467.

Bkz.KitaplarFilmKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.