Tony ParkerNBA Oyuncusu resim = Tony Parker.jpg isim = Tony Parker pozisyon = Oyun kurucu height_ft = 6 height_in = 2 weight_lbs = 180 takım = San Antonio Spurs lakap = TP ulus = Fransız 1982|5|17 doğum_yeri = Brugge, Belçika lise = kolej = önceki_klüp = Paris BR (1999-2001) draft = 28. sıra draft_yılı = 2001 draft_takımı = San Antonio Spurs kariyer_başlangıcı = 1999 kariyer_bitimi = önceki_takımları =
William Anthony "Tony" Parker Tony Parker Bilgi Sayfası - Biyografi, nba.com, 29 Ocak, 2008 tarihinde erişilmiştir. (d. Doğum tarihi|1982|5|17) NBA`in San Antonio Spurs takımı ve Fransa milli basketbol takımı formalarını giyen Fransız profesyonel basketbol oyuncusu. Basketbol ile yakından ilgili bir ailede büyüyen Parker 2001 NBA Seçmelerine (2001 NBA Draftına) girmeden önce iki yıl boyunca Fransa basketbol ligi oynadı. San Antonio Spurs tarafından seçildi ve kısa sürede takımın birinci oyun kurucusu oldu, Spurs ile 2003, 2005 ve 2007 yıllarında üç NBA Şampiyonluğu kazandı. Yüksek hızı ve saha içi şut yüzdesinden üst düzeyde faydalanan Parker iki kez NBA All-Star maçına çağrıldı ve 2007 NBA Finalleri`nin MVP`si seçildi. Türkiye`de CNBC-e kanalında yayınlanan ``Desperate Housewives`` dizisi ile tanınan Eva Longoria ile 7 Temmuz, 2007 tarihinde evlendi. Parker, Longoria Attend Civil Ceremony, www.usatoday.com, 7 Temmuz 2007 tarihinde erişilmiştir.


Yaşamı

Parker Brugge, Belçika`da doğdu, Tony Parker, msn.foxsports.com, 14 Haziran 2007 tarihinde erişilmiştir. fakat yaşamını Fransa`da sürdürdü. Afrikalı-Amerikalı babası Tony Parker Sr., The Import of Winning, The Village Voice. Şikago Loyola Üniversitesi`nde basketbol oynadığı gibi deniz aşırı ülkelerde profesyonel olarak da basketbol oynamıştır. Parker`s Dreams Come True, The New Paper, 24 Haziran 2007 tarihinde erişilmiştir. Annesi, Hollandaı bir manken olan Pamela Firestone`dır. Parker ve çok yakın olduğu erkek kardeşleri beraber sık sık babalarının basketbol maçlarını izlerlerdi. My Family, tp9.net, 14 Haziran 2007 tarihinde erişilmiştir. İlk başta futbola ilgi duyan Parker Michael Jordan`ın dünya çapında bir basketbol yıldızına dönüşümünü gördükten sonra fikrini değiştirdi. A Family Thing, tp9.net, 1 Ekim 2007 tarihinde erişilmiştir. Üstelik, Parker`ın iki küçük kardeşi de basketbol ile oldukça iç içe; T.J. profesyonel olarak, Pierre ise üniversitede basketbol oynuyorlar. Parker yeteneklerini geliştirirken boyunun yeterince uzun olmaması (15 yaşında aniden boy atmasına rağmen) saha içindeki pozisyonunu belirledi. Hızı ve çevikliğinin bu pozisyonu onun için ideal hale getirdiğini fark ederek oyun kurucu posizyonunda oynadı. Yeteneği en sonunda keşfedildi ve Paris`de bulunan Ulusal Spor ve Beden Eğitimi Enstitüsü`ne yazıldı. From INSEP to PSG, tp9.net, 4 Mayıs 2007 tarihinde erişilmiştir. İki sene Fransa`da küçükler takımlarında oynadıktan sonra profesyonel oldu ve 1999 yılında Paris Basket Racing ile anlaşma imzaladı.

2000 yazında, Parker Indianapolis`de gerçekleştirilen Nike Hoop Summit organizasyonuna katıldı. Orada, profesyonel yetenek avcıları ve koçların önünde, gelecekte NBA oyuncusu olacak Darius Miles, Zach Randolph ve Omar Cook gibi oyunculara karşı mücadele etti. Parker, Amerikalı ve Avrupalı oyuncular arasındaki bir maçta 20 sayı, yedi asist, dört ribaund ve iki top çalma ile oynadı. Fransız`ın performansı UCLA ve Georgia Tech dahil bir çok üniversite arasında kendisini aralarına katma yarışı başlamasına neden oldu ki Parker`ı kendilerine katılmaya ikna etmenin eşiğindeydiler. Fakat, Parker NCAA`den vazgeçti ve Fransa`da kaldı; 2001 NBA Seçmelerine girmeden önceki iki yılı Racing ile Fransa basketbol ligi geçirdi.

NBA kariyeri

San Antonio Spursİlk şampiyonluk

; float:; border: 2px solid #aaa; font-size:90%; padding:4px; margin:0 #ifeq:|center|auto 1em; background-color: #f9f9f9;clear:;" |align="center"|Onunla ilk idmanımızdan sonra yeterince güçlü olmadığını düşündük - ve onu evine yolladık. Daha sonra tekrar görüştük ve antremana çıkardık, bu sefer muhteşemdi.
Gregg Popovich, 2007 NBA Finalleri sonrası``Wire Services``. "Spurs Coach: I didn`t like him", The New Paper, 24 Haziran 2007 tarihinde erişilmiştir. |}

2001 NBA Seçmeleri öncesi, Parker San Antonio Spurs yaz kampına davet edildi. Koç Gregg Popovich tarafından Spurs yetenek avcısı ve eski NBA-oyuncusu Lance Blanks`a karşı oynatıldı ve ilk yaşadıkları cesaret kırıcıydı. Parker, Blanks`ın sert ve fiziğe dayalı defansı karşısında ezilince Popovic 10 dakika içinde onu geri göndermeyi düşünmeye başladı. Cite journal
| last = Hieronimi
| first = Jan
| author-link =
| last2 =
| first2 =
| author2-link =
| title =
| journal = FIVE magazine
| pages = 36-39.
| year = 2007
| date = Eylül/Ekim 2007
| url = Fakat Parker`ın en iyi hareketlerinden oluşan bir "en iyiler" karışık kasedini izledikten sonra, Popovich ona ikinci bir şans daha verdi. Tony Parker Bio, jockbio.com, 28 Ocak 2008 tarihinde erişilmiştir. Bu sefer, Parker Blanks`a karşı daha iyi bir izlenim bıraktı; Fransız daha sonra Blanks`dan "tek kişilik yıkım ekibi" olarak bahsedecekti. Popovich Parker`ın oynanacak kumara değebileceğine karar verirken, Spurs`un hala diğer takımların draft sırasında onu seçmemelerini ümit etmesi gerekiyordu. Öyle de oldu, Parker`ın adı draft öncesi tahminlerde pek yer almadı ve oyun kurucu draft günü 28. sırada Spurs tarafından seçildi.


Çaylak sezonunda Antonio Daniels`ın yedeği olarak oynayan Parker 77 normal sezon maçında yer aldı. Maç başına 29.4 dakika oyunda kaldı ve 9.2 sayı, 4.3 asist ve 2.6 ribaund ortalamasıyla oynadı. 30 Kasım, 2001 tarihinde Los Angeles Clippers karşısında oyuna girdiğinde, Tariq Abdul-Wahad ve Jerome Moiso`dan sonra, bir NBA maçında oynayan üçüncü Fransız oyuncu oldu.Friedman, Brad, "Depth of Talent and Promise Impressive Out of France", nba.com, 4 Mayıs 2007 tarihinde erişilmiştir. Parker, geçiş (transition) hücumuna katıldığında takım arkadaşlarını potayı daha rahat görebilecekleri pozisyonlarda topla buluşturarak, Spurs`un oyununa daha yüksek tempo getirdi. Önü açık olduğunda sıçrayarak attığı şut yüzdesinin yüksek olması takımın uzunları Tim Duncan ve David Robinson`a daha çok boş alan sağlıyordu. Çaylak sezonunda San Antonio`nun en çok asist yapan ve top çalan oyuncusu oldu, ve 2001-02 sezonunda Yılın Çaylak Takımı`na oyun kurucu pozisyonunda seçilen ilk ABD dışında doğmuş oyuncu olma onurunu yaşadı. Spurs`un playofflar elenmesine rağmen, Back to the Big Show, nba.com, 27 Mayıs 2001, 30 Eylül 2007 tarihinde erişilmiştir. Parker`ın performansı gözden kaçmadı.

NBA`de ikinci senesinde, Parker ilk şampiyonluk yüzüğünü kazandı. 82 normal sezon maçına da geçen yıllara göre büyük oranda yenilenmiş San Antonio`nun oyun kurucusu olarak başladı. Tony Parker Info Page - Career Stats and Totals, nba.com, 19 Mart 2008 tarihinde erişilmiştir. Normal sezon istatistiklerini maç başına 15.5 sayı (mbs), 5.3 asist (mba) ve 2.6 ribaund (mbr) ortalalamalarına yükseltti. Parker`ın takımın oyun kurucusu rolü 49 müsabakada takımın en çok asist yapan oyuncusu olmasını sağladı. 2003 NBA All-Star Haftasonu sırasında, Parker NBA`de ikinci yılında olan oyuncuların oluşturduğu takım ile Got Milk? Rookie Challenge, ve ilk defa gerçekleştirilen 989 Sports Skills Challenge karşılaşmalarında yer aldı. Normal sezon sonrası, Parker iki kere kariyer sayı rekorunu kırarken Tim Duncan`ın sürüklediği Spurs finallerde New Jersey Nets`i 4-2 ile geçti ve bu Parker`ın kazandığı ilk şampiyonluk yüzüğü oldu. NBA Finals: All-Time Champions, nba.com, 4 Mayıs 2007 tarihinde erişilmiştir. Zafere rağmen, Parker play-off boyunca oyunundaki istikrarsızlıkla mücadele etti ve maç içinde sık sık daha tecrübeli oyun kurucular olan Steve Kerr ve Speedy Claxton ile yer değiştirdi. Bu sezon boyunca, Parker koç Popovich taradından çok sert ve sık eleştirildiğini düşündü; Koç Popovich daha sonra genç oyun kurucusuna karşı eleştirel olduğunu kabul etti ve Parker`ın yaşıtlarından daha çabuk olgunlaşmasını ve çevresinde gelişen olaylardan daha az etkilenmesini istediğini belirtti.

İkinci şampiyonluk

Spurs ile bir şampiyonluk kazanmasına rağmen Parker`ın geleceği üzerine şüphe bulutları dolaşıyordu. Spurs New Jersey Nets`den Jason Kidd`i kadrosuna katmaya çalıştı fakat başarısız oldu, Parker koç Popovich`e San Antonio`nun ilk beş oyun kurucusu olmak istediğini ve büyük bir oyuncu olmak için çok çalışmaya hazır olduğunu söyledi.Wetzel, Dan, "French connection", sports.yahoo.com, 30 Eylül 2007 tarihinde erişilmiştir. Parker normal sezon boyunca iyi oynadı, ve sezonu 14.7 mbs, 5.5 mba ve 3.2 mbr ortalamalarıyla tamamladı. Fakat, Spurs ezeli rakibi Los Angeles Lakers`a 2004 NBA Playoffları Batı Konferansı yarı finallerinde yenildi, ve favorisi oldukları şampiyonluğu arka arkaya kazanama başarısı gösteremediler.

2004-05 sezonu, Parker normal sezon istatistiklerini geliştirerek 16.6 mbs, 6.1 mba ve 3.7 mbr ile kariyer rekoru kırdı. Ayrıca toplam asist sayısında ligde 13. sırayı aldı ve oyun kurucular arasında saha içi şut yüzdesi ile üçüncü oldu. Spurs playofflarda oldukça güçlüydü, ve Parker`ın Denver Nuggets, Seattle Supersonics ve Phoenix Suns karşısında alınan galibiyetlerde payı vardı. Fakat, Fransız Detroit Pistons karşındaki Final serisinde zorlandı. Spurs`da Manu Ginobili ve Brent Barry, normal sezondaki kadar iyi performans sergileyemeyen Parker`dan sık sık oyun kuruculuk görevini devraldılar. Karşısında kariyerinde NBA Finallerinin en değerli oyuncusu seçilmiş ve NBA`de yılın savunma takımına seçilme başarısı göstermiş Chauncey Billups`ı bulan Parker`ın şutları istikrarsızlıştı, ve kendine has potaya yaklaşma çabaları dört kez NBA Yılın Savunma Oyuncusu Ben Wallace`ın desteğiyle savunma yönü güçlü Pistons ön alanı tarafından yumuşatıldı. Bununla birlikte, Tim Duncan`ın istikrarlı performansı, Arjantin yıldız Ginobili`nin kendini göstermesi ve Parker`ın oyun kurucu olarak yaptığı görevin birleşimi ile Spurs 2005 NBA Finalleri`nde bir önceki şampiyonu 4-3 yenerek üçüncü NBA şampiyonluğunu kazandı. ; float:; border: 2px solid #aaa; font-size:90%; padding:4px; margin:0 #ifeq:|center|auto 1em; background-color: #f9f9f9;clear:;" |align="center"|Bana `Koç, NBA`de oynayacağım ve bir gün Fransa beni büyük bir oyuncu olarak takdir edecek` demişti. 18 yaşında kendine böyle güven duyması inanılmaz. NBA`de oynayabileceğini düşünüyordum fakat bugünkü kadar önemli bir oyuncu olabileceğini tahmin etmiyordum.
Claude Bergeaud, Fransa genç takımından Parker`ın koçu |}

Üçüncü şampiyonlukParker ilk kez 2005-06 sezonu NBA All-Star takımına seçilirken, Boxscore, nba.com, 19 Şubat 2006, 4 Mayıs 2007 tarihinde erişilmiştir. 18.9 mbs ve .548 saha içi şut yüzdesi ile de normal sezon kariyer rekorlarını kırdı. Parker`ın sayı ortalaması Duncan`dan bile daha yüksekti, Tim Duncan - Career Stats and Totals, nba.com, 2 Ekim 2007 tarihinde erişilmiştir. ve formu Spurs`u 63 galibiyet 19 mağlubiyet ile 2006 NBA Playofflarına taşıdı. Fakat, normal sezonu konferans lideri olarak tamamlayan Spurs ikinci turda Dallas Mavericks`e elenerek arka arkaya ikinci şampiyonluğunu kazanma şansını bir kez daha elinden kaçırdı. Mavericks March On To Conference Finals, nba.com, 2 Ekim 2007 tarihinde erişilmiştir.

2006-07 sezonu ilk yarısı boyunca istikrarlı şekilde skor üreten Parker, 14 Şubat 2007 tarihinde gerçeklen 2007 NBA All-Star maçına yedek oyun kurucu olarak çağrıldı. "2007 NBA All-Star Rosters", nba.com/allstar2007, 14 Şubat 2007, 4 Mayıs 2007 tarihinde erişilmiştir. 2006-07 sezonunda Parker`ın maçlarına oyun kurucu olarak başladığı Spurs Güneybatı Grubu`nu ikinci olarak tamamlayarak 2007 NBA Playofflarına katılma hakkı kazandı. 2006-07 DIVISION STANDINGS, nba.com, 14 Haziran 2007 tarihinde erişilmiştir. Spurs, Batı Konferansı Yarıfinallerinde NBA`de son iki yılın en değerli oyuncu ödülü sahibi Steve Nash`in sürüklediği Phoenix Suns ile karşılaştı. Kendi neslinin en iyi oyun kurucusu ile olan eşleşmesinde Parker turnike ile kolay sayılar bulmak için hızını kullandı ve gelişen orta mesafe şutlarından faydalandı. Suns koçu Mike D`Antoni, Parker`ı engellemek için yılın savuma takımına seçilen forvet Shawn Marion`ı bile kullanmayı denedi fakat Fransız kendisinden çok daha iri olan rakibini pick and roll kullanarak geçti. Suns`ı eledikten sonra Spurs Batı Konferansı Finallerini Utah Jazz`ı 4-1 ile geçerek kazandı. At a Glance 2007, nba.com, 14 Haziran 2007 tarihinde erişilmiştir. Parker ve Spurs 2007 NBA Finallerinde Cleveland Cavaliers ile karşılaştı ve onları 4-0 ile süpürerek şampiyonluğu kazandılar. Parker, Spurs Close Out Cavs for Fourth Title, nba.com, 15 Haziran 2007 tarihinde erişilmiştir. Bu seride, Parker karşısındaki Cavaliers`lı Daniel Gibson ve yılın savuma takımına seçilen Larry Hughes`ı istikrarlı oyunuyla ezmiştir. Yüksek sayılabilecek %56.8 saha içi ve %57.1 üçlük yüzdesi ile serinin en yüksek sayı ortalamasına, 24.5 sayı, ile sahip olmuştur. Gösterdiği başarı sayesinde, bu ödülü kazanan ilk Avrupa doğumlu oyuncu olarak, 2007 NBA Finalleri En Değerli Oyuncu Ödülü`nü kazandı.

Milli takım

Madalya başlık| Madalya ülke | FRA Madalya spor | Erkekler Basketbol Madalya yarış | Avrupa Şampiyonası Bronz madalya | 2005 Sırbistan Karadağ | Fransa Madalya son

Parker 1998 ve 2000 yıllarında Avrupa Gençler Şampiyonasında Fransa Genç Milli Takımı`nda oynadı. Fransa`nın şampiyonluğu kazandığı 2000 yılındaki turnuvada maç başına 25.8 sayı, 6.8 asist ve 6.8 top çalma istatistikleri ile En Değerli Oyuncu seçildi. Palmares de Tony Parker, tp9.net, 4 Mayıs 2007 tarihinde erişilmiştir. Parker A milli takım ile 2001, 2003, 2005 ve 2007 Avrupa Şampiyonları yer aldı. 2005 yılındaki şampiyonada Fransa İspanya`yı 98-68 yenerek bronz madalya kazandı. Eurobasket2005.com, fibaeurope.com, 25 Eylül 2005, 4 Mayıs 2007 tarihinde erişilmiştir. 2003 senesinden beri milli takımın kaptanlığını da yapan Parker, 2006 Dünya Şampiyonası`na da Fransa ile katılacaktı fakat turnuva öncesi son hazırlık maçında parmağı Brezilya takımından bir oyuncunun formasına takılarak kırılınca şampiyonada yer alamadı.Wilkinson, Simon, "Parker ruled out of FIBA World Championship with injury", fiba.com, 18 Ağustos 2006, 4 Mayıs 2007 tarihinde erişilmiştir. Eurobasket 2007`de Parker turnuvanın ilk beş maçında 22.2 sayı ve 3.0 asist ortalamasıyla oynadı, Tony Parker, eurobasket2007.org, 12 Eylül 2007 tarihinde erişilmiştir. fakat Fransa`nın çeyrek finalde Rusya`ya elenmesine engel olamadı. Game card, eurobasket2007.org, 13 Eylül 2007, 14 Eylül 2007 tarihinde erişilmiştir.

Oyuncu profili

`a karşı turnike atmayı denerken.] Oyun kurucu pozisyonunda oynayan Parker kendisini etkili bir skorer olarak kanıtlamıştır. 2007 yılında oyuncular arasında yapılan bir oylamada NBA`in en hızlı oyuncularından biri seçilmiştir, SI Players Poll, sportsillustrated.cnn.com, 20 Şubat 2007, 20 Nisan 2007 tarihinde erişilmiştir. sık sık turnike veya teardrop şut atmak için içeriye yüklenir. Bir basketbol oyuncusuna göre kısa olan boyuna (1.88 m) rağmen 2005-06 sezonu büyük bir kısmında boyalı alan sayıları istatisklerinde önde gitmiştir.

NBA kariyerinin başlangıç yıllarında Parker istikrarsız bir şutör olarak tanınıyordu ve 2005 sezon arasında koç Popovich oyununun bu yönünü geliştirmeye karar verdi. Popovich vasat şut yüzdesini görüp (bu sırada, Parker %65 serbest atış ve %27.6 üç sayılık atış yüzdesi ile oynuyordu), Spurs şut koçu Chip Engelland ile fazladan antreman yapmasını istedi. Engelland Parker`ın üç sayılık şut atmasını yasakladı ve, diğer şeylerin yanında, şut hareketini ve baş parmağının pozisyonunu düzeltti. Bunların sonucu olarak, 2006-07 sezonu Parker 2005 yılına göre 117 daha az üç sayılık şut atarken 147 daha fazla iki sayılık şut teşebbüsünde bulundu ve isabet yüzdesi 4 puan arttı (üç sayılık ve saha içi şutlarda) ve serbest atış yüzdesi %78`e yükseldi. Parker`ın bir oyun kurucuya yüksek saha içi şut yüzdesi ve hızlı oluşu onu bir fast break oyuncusu yapıyor. Fakat, Parker`ın oyun stili diz kirişlerinde iltihaplanmaya (tendinitis) sebep olmakta. Another face, tp9.net, 4 Mayıs 2007 tarihinde erişilmiştir.

Başarıları

col-begin col-2

 • Klüp başarıları
  • NBA Şampiyonluğu - 2003, 2005, 2007
 • Takım adına bireysel başarıları


col-2

 • Genç milli takım
  • Avrupa 20 Yaş Altı Şampiyonluğu - 2000
 • Genç milli takım ile bireysel başarıları
  • Avrupa 20 Yaş Altı En Deperli Oyuncu Ödülü - 2000


col-end

NBA kariyeri istatistikleri

``19 Mart 2008 tarihine göre``


Normal sezon !! Takım !! OM !! MBD !! MBTÇ !! MBB !! MBR !! MBA !! MBS !! Şut% !! 3S% !! SA%
2001-02 >| San Antonio || 77 || 29.4 || 1.2 || 0.1 || 2.6 || 4.3 || 9.2 || 0.419 || 0.323 || 0.675
2002-03 >| San Antonio || 82 || 33.8 || 0.9 || 0.0 || 2.6 || 5.3 || 15.5 || 0.464 || 0.337 || 0.755
2003-04 >| San Antonio || 75 || 34.4 || 0.8 || 0.1 || 3.2 || 5.5 || 14.7 || 0.447 || 0.312 || 0.702
2004-05 >| San Antonio || 80 || 34.2 || 1.2 || 0.0 || 3.7 || 6.1 || 16.6 || 0.482 || 0.276 || 0.650
2005-06 >| San Antonio || 80 || 33.9 || 1.0 || 0.0 || 3.3 || 5.8 || 18.9 || 0.548 || 0.306 || 0.707
2006-07 >| San Antonio || 77 || 32.5 || 1.1 || 0.1 || 3.2 || 5.5 || 18.6 || 0.500 || 0.395 || 0.783
2007-08 >| San Antonio || 54 || 33.9 || 0.9 || 0.2 || 3.1 || 5.8 || 18.6 || 0.499 || 0.292 || 0.709
Kariyer >| || 510 || 33.2 || 1.0 || 0.0 || 3.1 || 5.5 || 15.9 || 0.486 || 0.315 || 0.717


Playofflar !! Takım !! OM !! MBD !! MBTÇ !! MBB !! MBR !! MBA !! MBS !! Şut% !! 3S% !! SA%
2001-02 >| San Antonio || 10 || 34.1 || 0.9 || 0.1 || 2.9 || 4.0 || 15.5 || 0.456 || 0.370 || 0.750
2002-03>| San Antonio || 24 || 33.9 || 0.9 || 0.1 || 2.8 || 3.5 || 14.7 || 0.403 || 0.268 || 0.713
2003-04 >| San Antonio || 10 || 38.6 || 1.3 || 0.1 || 2.1 || 7.0 || 18.4 || 0.429 || 0.395 || 0.657
2004-05 >| San Antonio || 23 || 37.3 || 0.7 || 0.1 || 2.9 || 4.3 || 17.2 || 0.454 || 0.188 || 0.632
2005-06>| San Antonio || 13 || 36.5 || 1.0 || 0.1 || 3.6 || 3.8 || 21.1 || 0.460 || 0.222 || 0.810
2006-07 >| San Antonio || 19 || 37.5 || 1.2 || 0.0 || 3.2 || 6.0 || 20.6 || 0.480 || 0.333 || 0.679
Kariyer >| || 100 || 36.3 || 1.0 || 0.1 || 3.0 || 4.6 || 17.8 || 0.447 || 0.294 || 0.704


Saha dışında

Aile hayatı

Parker`ın anne babası boşanmalarına rağmen üzerindeki etkileri sürmekte. Sağlıklı beslenme koçu olan annesinden beslenmesiyle ilgili ipuçları alırken her maçından sonra performansını babasıyla telefonda değerlendirir.

Parker, kensisinden yedi yaş büyük, aktris Eva Longoria ile evli. 30 Kasım, 2006`da nişanlandıklarını açıkladıktan sonra ,Alexander, Bryan, "Eva Longoria & Tony Parker Engaged", people.aol.com, 30 Kasım 2006, 5 Nisan 2007 tarihinde erişilmiştir. 7 Temmuz 2007`de Fransa`da evlendiler. Parker 2007 NBA All-Star haftasonunda şu sözü söyledi "Herşeyi Eva hazırlıyor, Ben sadece gidip evet diyeceğim." Corpus Christi yakınlarından bir Teksas yerlisi olan Longoria Spurs iç saha maçlarını saha kenarından düzenli olarak takip ediyor. Resmi nikahları Paris`de Saint-Germain l`Auxerrois kilisesinde gerçekleştirilen katolik düğün seremonisi takip etti.

Hayırseverlik

Parker bütün iç saha maçlarında imkanları az olan gençler için 20 kişilik toplu bilet alan hayırsever bir kişidir. Ayrıca, Parker Make-A-Wish Fransa vakfının elçisidir. Charity, tp9.net, 4 Mayıs 2007 tarihinde erişilmiştir. Bu vakıf ölümcül sağlık sorunları bulunan çocukların dileklerini gerçekleştiren kar amacı gütmeyen bir organizasyon. Kişisel internet sitesinde açıklamasında şöyle diyor: "Dünya çapında çok ünlü oldukları için önceden Make-a-Wish vakfı hakkında bilgim vardı ve zaten geçmişte çocuklarla ve onların aileleriyle buluşarak dileklerinin gerçekleşmesine yardımcı olmuştum. Adanmışlıklarını gördükten sonra burada mümkün olduğunca çok dileği gerçekleştirilmesine yardımcı olabileceğimin farkına vararak Make-a-Wish Fransa birlikte çalışmaya gönüllü oldum."

Diğer ilgi alanlarıParker hevesli bir hip-hop müzik ve rap hayranıdır. Yapımcısı Polygrafic (Sound Scientists) olan Fransızca bir hip-hop albümü çıkardı. Mart 2007 tarihinde albümün çıkan ilk single`ı ``Top of the Gamede rapçı Fabolous ve Booba`da yer almıştır. Klibinde Spurs`dan takım arkadaşları Robert Horry, Tim Duncan ve Brent Barry`nin yanında eski takım arkadaşı Nazr Mohammed`de yer aldı.Strong, Nolan, "Spurs Tony Parker Records With Fabolous, French Album On The Way", allhiphop.com, 1 Kasım 2005, 23 Temmuz 2007 tarihinde erişilmiştir. Albümünden ``Balance-toi`` adlı şarkıya da eşi Eva Longoria`nın yer aldığı bir klip çekti.

Parker, Paris`in 2012 Yaz Olimpiyatları için adaylık kampanyasına da katıldı. Londra`nın kazanmasına tepkisi: "Daha başka ne yapabilirdik bilmiyorum. Eğer şimdi kazanamadıysak sanırım bir daha hiç kazanamayız. IOC Anglosaksonların tarafında görünüyor. Tümüyle tükenmiş hissediyorum." oldu. "Chirac `disappointed` in defeat", bbc.co.uk, 6 Temmuz 2005, 23 Temmuz 2007 tarihinde erişilmiştir.

Notlar

Reflist|2

KaynakLinkler

start box succession box | title=NBA Finalleri En Değerli Oyuncu Ödülü | before=Dwyane Wade | years=2007| after=``Yok`` end box

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Tony Parker Resimleri

Tony ödülleri
6 yıl önce

Antoinette Perry Broadway Tiyatrosu'nda Mükemmellik Ödülü, daha yaygın adıyla Tony Ödülü, Broadway tiyatrosunda üstünlüğe verilen ödül. Ödüller American Theatre...

Tony ödülleri, ABD, Broadway, New York, Taslak, Tiyatro
Oyun kurucu (basketbol)
3 yıl önce

benzer. Bu pozisyona örnek olarak NBA'den Chris Paul, Derrick Rose, Tony Parker, Stephen Curry, Kyrie Irving, Russell Westbrook,Rajon Rondo; Avrupa ve...

Fransa Millî Basketbol Takımı
6 yıl önce

itibarıyla Antrenör: Vincent Collet Jim Bilba Richard Dacoury Ian Mahinmi Tony Parker Mickaël Piétrus Antoine Rigaudeau Frédéric Weis Ronny Turiaf Florent...

Fransa Millí® Basketbol Takımı, 1935, 1937, 1939, 1946, 1947, 1948, 1949, 1950, 1951, 1952
ASVEL Basket
6 yıl önce

Spurs'un yıldızı ve Fransız millî basketbolcu Tony Parker kulübün basketbol şubesinin Asbaşkanıdır. Parker yüzde 20 hisseye ek hisseler satın alma seçeneğine...

2003 Avrupa Basketbol Şampiyonası
6 yıl önce

Litvan Šarūnas Jasikevičius ise MVP seçildi. EuroBasket 2003 Takımı : Tony Parker ( Fransa) Šarūnas Jasikevičius ( Litvanya) Saulius Stombergas ( Litvanya)...

Eva Longoria
3 yıl önce

Solis karakteriyle bilinmektedir. Boyu 1,57 m dir. Fransız NBA yıldızı Tony Parker'la 3 yıllık bir ilişkinin ardından 7 Temmuz 2007 tarihinde evlenmiştir...

Eva Longoria, 15 Mart, 1975, Aktris, Aktör, Altın Küre í–dülleri, Amerika, CNBC-e, Desperate Housewives, Türkiye
2013 Avrupa Basketbol Şampiyonası
6 yıl önce

lik eleme aşaması PG - Tony Parker (MVP) SG - Goran Dragić SF - Bojan Bogdanović PF - Linas Kleiza C - Marc Gasol Tony Parker Goran Dragić Bojan Bogdanović...

Rosemary Harris
3 yıl önce

adaylığı bulunan, Tony ödülü sahibi İngiliz aktris. Örümcek Adam filmlerinde Peter Parker'ın halası ve Ben Parker'ın karısı May Parker karakterini canlandırmıştır...