Rihanna

Rihanna

Robyn Rihanna Fenty (d. 20 Şubat 1988), kısaca Rihanna (okunuşu: /riːˈɑːnə/), Barbadoslu şarkıcı ve model. Rihanna, on altı yaşındayken müzik kariyeri için Evan Rogers'ın rehberliğinde Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındı. Def Jam CEO'su Jay-Z'nin sınavından geçen Rihanna, Def Jam Recordings şirketiyle anlaşma imzaladı.

Rihanna 27 yaşında. Daha kesin bir ifadeyle söylemek gerekirse 10057 gün, 0 saat, 6 dakika ve 27 saniye.
Rihanna, günü, bir Cumartesi günü doğdu. 28. yaşına basacağı bir sonraki doğum gününe, bugünden itibaren 170 gün var.
Rihanna'nın burcu Balık.
Rihanna doğduğunda adı Robyn Rihanna Fenty.
Evet, Rihanna yaşıyor.


Rihanna
Rihanna
Robyn Rihanna Fenty, bilinen adıyla Rihanna (d. 20 Şubat 1988, Barbados), Amerikalı şarkıcıdır.

Barbadoslu beyaz bir babanın Ronald Fenty ve Guyanalı siyah bir annenin Monice Fenty en büyük kızları olarak dünyaya geldi. 1.73 boyundadır. Rorrey ve Rajad adlı iki erkek

Ünlü olmadan önce Amerika`daki Teknik Okul benzerindeki Combermere adlı okula gitmiştir. Rihanna, okulunda düzenlenen bir yetenek sovunda Mariah Carey`in "Hero" isimli parçasını seslendirerek yeteneğini göstermiştir. Ayrıca okulunda düzenlenen bir güzellik yarışmasında birinci seçilmiştir. Nihayet bir arkadaşı onu Bardabos`ta tatilini geçirmek üzere eşiyle birlikte bulunan ünlü New York`lu yapımcı Evan Rodgers ile tanıştırınca Rihanna`nın yeteneği onu okulunda ve çevresinde dinleyenlerle sınırlı kalmamış, sesini ve yeteneğini tüm dünyaya tanıtma fırsatını yakalamıştır.

Rodgers Rihanna`ya Def Jam Records`un yöneticisi ve aynı zamanda ünlü bir R&B şarkıcısı olan Jay-Z ile New-York`ta bir randevu imkanı sağlamıştır. Jay-Z Rihanna`nın sesini dinlediği ilk şarkı sonrasında onun büyük bir star olacağını anlamış Def Jam Records`tan çıkardığı ilk albümü "Music Of The Sun"için anlaşma yapmıştır. Rihanna bu kontrata imza attığı sırada henüz 16 yaşındaydı.

İlk single`ı "Pon De Replay" sayesinde Rihanna uluslararası çapta hem tanınmış hem de büyük bir başarı sağlamıştır. Kendisiyle yapılan bir röportajda kendisine müzikal anlamada örnek aldığı isimler arasında Alicia Keys, Beyonce Knowles ve Mariah Carey`i göstermiştir.

Albümleri

Music of the Sun

2005 yılında Music of the Sun adını taşıyan ilk stüdyo albümünü yayımlayan Rihanna, albümüyle Billboard 200 listesinde ilk ona giriş yaptı ve "Pon de Replay" teklisiyle Billboard Hot 100 listesinde ve UK Singles Chart'ta 2 numara olma başarısını gösterdi.

A Girl Like Me

Bir yıldan kısa bir süre sonra, A Girl like Me (2006) adlı ikinci stüdyo albümünü yayımladı ve Billboard listesinde bu kez ilk beşe girdi. Ayrıca, "SOS" şarkısı da Rihanna'nın ilk bir numara teklisi oldu. Albümden çıkan bir diğer single "Unfaithful", Billboard Hot 100'de 6 ve UK Singles Chart'ta 2 numara oldu.

Good Girl Gone Bad

thumb|150 px|right|Rihanna Glow in the Dark Tour kapsamında bir konserde Rihanna'nın üçüncü stüdyo albümü Good Girl Gone Bad (2007), Billboard 200 listesinde iki numaraya ulaştı ve üç adet bir numara hit tekli piyasaya çıktı: "Umbrella", "Take a Bow" ve "Disturbia" ve dünya çapında hit olan "Don't Stop the Music". Albüm, dokuz dalda Grammy'ye aday gösterildi ve Jay-Z'nin eşlik ettiği "Umbrella" şarkısı En İyi Rap/Sung İş Birliği" dalında ödül kazandı.}}

Rated R

Rihanna, Rated R adını verdiği dördüncü stüdyo albümü için Justin Timberlake, All-American Rejects grubundan Tyson Ritter, Drake, Ne-Yo ve Akon gibi isimlerle çalıştı. Albüm, 23 Kasım 2009 tarihinde piyasaya çıktı. Albümün ilk single'ı "Russian Roulette", ilk kez 20 Ekim'de yayınlandı. İkinci tekli "Hard" ise 10 Kasım'da yayınlandı. Şarkıda Rihanna'ya Young Jeezy eşlik ediyor. Albümdeki "Wait Your Turn" adlı şarkı, 3 Kasım'da promosyon tekli olarak piyasaya çıktı.

DiskografiKaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Rihanna maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Rihanna Rihanna
2011-05-31T18:24:06+03:00
çook tatlısın,harikasın,mükemmelsin RİHANNA sen bizim herşeyimizsin Se.Ço.Se

•Love the Way You Lie (Part II) (feat. Eminem) bu şarkısına bayılıyorum ..! eminemlede cookk yakışıyolarr =)
0 Yorum Yap
Rihanna Rihanna
2011-05-26T17:09:18+03:00
RİHANNANIN ŞARKILARI ÇOK GÜZEL. BEN ONUN HAYRANIYIM. BENCE SAÇLARI ONU GÜZELLEŞTİRİYOR
0 Yorum Yap
Rihanna Rihanna
2011-05-16T15:06:35+03:00
RİHANNA hayatımda gordugum enn ii şarkıcı te amo şarkısına bayılıyorum ve tarzı bir başkaaa RİHANNAAAAAA diyorum RİHANNA
0 Yorum Yap
Rihanna Rihanna
2011-05-13T07:46:40+03:00
rihanna seni ve şarkılarını çok seviyorum.özellikle rude boy şarkını.onun dışında kendin harikasın yaaa.good by
0 Yorum Yap
Rihanna Rihanna
2011-05-06T00:41:48+03:00
Rihanna benim Herşeyim. o Dünyanın en güzeL kızı we şarkıLarı dünyanın en güzeL şarkıLarı ...
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar