Gazze

Gazze, (Arapça غزة ; İbranice עזה ) Filistin'in güneybatısında yer alan Gazze şeridinin en büyük şehri.

Gazze, (Arapça غزة ; İbranice עזה ) Filistin'in güneybatısında yer alan Gazze şeridinin en büyük şehri.

Akdeniz sahilinden 4 km içeride kurulmuş olan Gazze'nin nüfusu 400.000'dir. Gazze 634 yılında Müslümanlar tarafından fethedildi. İmam Şafii 767 tarihinde bu şehirde doğdu. Uzun süre Müslümanların idaresinde kalan Gazze 1149'da haçlıların eline geçti. 1187 tarihinde Selahaddin Eyyubi tarafından geri alındı.

Eyyubilerden sonra Memlukların idaresine giren Gazze 1517'de Yavuz Sultan Selim Mısır seferi sırasında Osmanlı topraklarına katıldı. 1649 tarihinde Gazze'yi ziyaret eden Evliya Çelebi şehirde; 11 cami, 2 hamam, 600 dükkan ve 1300 ev bulunduğunu Seyahatname ismindeki eserinde belirtmiştir.

400 yıl Osmanlıların idaresinde kalan Gazze I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlılarla İngilizler arasında meydana gelen üç büyük savaşa sahne oldu. Bu savaşlardan ilk ikisini Osmanlılar üçüncüsünü ise İngilizler kazandı. Türkler Çanakkale Savaşında olduğu gibi burada da Anzaklarlar ile savaştı.

1917'de İngilizlerin idaresine giren şehir 1948'de İsrail’in kurulmasından sonra Mısır topraklarına katıldı. 1948'de Filistin’den sürülen Arapların gelmesiyle şehrin nüfusu 100.000'in üzerine çıktı. 1967'deki Altı Gün Savaşından sonra şehirde, 27 yıl sürecek bir İsrail işgali dönemi başladı.

1993 yılında imzalanan Oslo Barış Anlaşmasından sonra mayıs 1994 yılında İsrail askerleri şehirden çekildi ve Gazze'nin idaresi Filistin Özerk Yönetimine devredildi. 28 Eylül 2000 tarihinde El Aksa İntifadasının başlamasından sonra Gazze şehri çeşitli tarihlerde İsrail'in hava saldırılarına uğradı.

Gazze ekonomisi tarıma dayalıdır. Bölgede en çok turunçgil üretilir. Çok sayıda gazzeli sınırın açık olduğu zamanlarda İsrail’e giderek çalışır. Şehirde tekstil ve yiyeceğe dayalı küçük sanayi tesisleri bulunmaktadır. Çeşitli malların satıldığı Gazze pazarının ticari canlılığı pek fazla değildir. Balıkçılık ta Gazze'nin geçim kaynakları arasındadır. 1998 yılında açılan Yaser Arafat Hava Alanı El Aksa intifadasının başlamasından sonra gerçekleşen İsrail saldırıları sırasında büyük hasar gördü ve ulaşıma kapandı.

Ulu cami, İbn Osman Camii, İbn Mervan Camii, Seyyid Haşim Camii Napolyon kalesi ve halen kullanılmakta olan St. Porphyrus Kilisesi Gazzenin önemli tarihi eserleri arasındadır.

Kaynaklar

* Vikipedi

Haritası

gazze koordinatları: 31.524250, 34.445808

Diğer anlamları

gazze

Osmanlıca gazze kelimesinin Türkçe karşılığı.
Şam'ın doğusunda bir yerin adı. (Resullulah Efendimizin ceddi Hâşim'in kabri ordadır.)

İlgili konuları ara


Görüşler

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  gazzede yasananlari izleyen ve de hicbir sey yapmayan MUSLUMAN cumhur baskani basbakanlara krallara petrol babalarina yaziklar olsun hic mi ALLAH''TAN KORKMUYORSUNUZ da bu KATLIAMA goz yumuyorsunuz YAZIKLAR OLSUN YAZIKLAR OLSUN YAZIKLAR OLSUN YAZIKLAR OLSUN

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  allah yardımcıları olsun ısraılin belasını versın artık bakamıyorum ogoruntulere bebeklerı katleden ınsan olamaz artık kmseden yardım beklemıyorum allah yardımını o gunahsız cocuklar yuzusuyu hurmetıne bıan once ısraıle bır bela vermesını yurekten ıstyıyorum dıger musluman devletlerıde kınıyorum onlara musluman demek yanlış olacagını dusunuyorum cunku bır musluman bı muslumana haksızlık yaptırmaz allahtan korkar demekkı onlar musluman degıller bır avus mıyonerden korkuyoklar bızım peygamberımız hangı savastan kacdı zulumklere karsı kanını son damlasına kadar mucadele ettı allaha emasnetler onlar gunAHSIZ INSANLAR BEBEKLER

 • misafir Avatar
  misafir - 4 yıl önce
  Atatürk bu vatanı bizim şuanda dost olduğumuz ülkelerdin baskısından kurtardı ama şuanda o devletlerle iç içe yaşıyoruz. Onlar OSMANLININ toprakların isterken biz onlara tpraklarımızı vermedik. onlarda TÜRKİYE ÇUMHURİYETİ 'NİN topraklarını bizim içimize adam sokarak almaya çalışıyor. adamlar istediklerii de yapıyorlar. mesala israil . biz onların mallarının burada satılmasına birşey demiyoruz adamlar bizim yardım gönderdiğimiz gemiye saldırıyor ve üstelik vatandaşlarımızı yaralıyorlar bunlar nasıl insanlar? biz sadece arabulucuyuz ve yardıma muhtaç olanlara yadım ediyoruz. israille de aramızda ne varsa artık onlara sadece uçak gönderip yaralıları alabiliyoruz..... onaları ayakta tuntan bizim gibi olan ülkeler...........

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Gazze
gazze