--}}

Hidrojenasyon

Hidrojenasyon, bir kimyasal reaksiyon sınıfıdır ve organik bileşiklere hidrojen (H2) eklenmesi işlemidir. Hidrojenasyon, özellikle doymamış organik bileşikler (alkenler, alkinler, ketonlar ve nitriller ) için önemli bir reaksiyondur.

Hidrojenasyon, bir kimyasal reaksiyon sınıfıdır ve uygulandığı maddeye hidrojen (H2) eklenmesiyle sonuçlanır. Hidrojenasyon, özellikle doymamış organik bileşikler (alkenler, alkinler, ketonlar ve nitriller) için önemli bir reaksiyondur. } Genellikle basınç altında katalizörler yardımı ile direkt hidrojen eklemesi ile gerçekleştirilir.

Hidrojenasyon için en klasik örnek, alkenlerdeki doymamış karbon kimyasal bağına bir hidrojenin ekleyerek, alkeni alkana dönüştürmektir. İlaç ve petrokimya endüstrisinde çok değişik uygulamaları vardır.

Bu kimyasal işlemin tersi dehidrojenasyondur.

Tarihi

İşlem

KatalizörlerHidrojenolisisReaksiyon mekanızmasıHidrojen kaynaklarıSıcaklıkGıda sektöründeki uygulamaları

Hidrojenasyonun gıda sektöründeki en önemli uygulamasıdır, doymamış yağların ihtive ettiği ikili ve üçlü bağların platin ya da nikel katalizörlüğünde hidrojen ile doyurulması ile margarin elde edilmesidir

Kaynak

  • {{Kaynak wiki
|url=http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Hydrogenation&oldid=93601658 |tarih=17.12.2006 |dil= İngilizce |madde=Hydrogenation}}

Diğer anlamları

hidrojenasyon

Türkçe hidrojenasyon kelimesinin İngilizce karşılığı.
hydrogenation

hidrojenasyon

Türkçe hidrojenasyon kelimesinin Almanca karşılığı.
Hydrierung

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.