Luthercilik

Lutheryanizm, eski bir Augustinusçu keşiş olan Alman teolog Martin Luther`in yazınları temelli bir Hristiyan mezhebidir. Protestan Reform Hareketi

Lutheryanizm, eski bir Augustinusçu keşiş olan Alman teolog Martin Luther`in yazınları temelli bir Hristiyan mezhebidir. Protestan Reform Hareketi sonucu ortaya çıkmıştır. Lutheryanizm,kıta Avrupasında Almanya başta olmak üzere,özellikle Kuzey Avrupa ve İskandinav ülkelerinde yandaş bulmuştur. Kalvenist Reform kiliselerinden farklı olarak kiliselerinde resim ve heykel bulundurur,ancak azizlere ve Meryem Anaya dua etmek gibi İncilde dayanağı bulunmayan uygulamaları diğer Protestan kiliseleri ile birlikte yasaklar.

Lutherci kiliseler, ekümenik ilişkilere ve Hristiyan birliğine verdikleri destek çerçevesinde, diğer Protestan mezhep ve kiliseleri ile beraber,Anglikan, Katolik ve Ortodoks kiliseleriyle diyalog halindedirler.

Lutheryan kiliseler içişlerinde bağımsızlardır ama hemen hemen tüm cemaatler, merkezi İsviçre Cenevre de bulunan Dünya Lutherci Kiliseler Federasyonu`na ve Dünya Kiliseler Konseyine üyedirler.

İlgiliKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Luthercilik
Luthercilik