Rey Mysterio (Gerçek adı: Oscar Gutierrez), 11 Aralık 1974 tarihinde ABD'nin California eyaletine bağlı Chula Vista şehrinde dünyaya gelmiştir. Aslen Meksikalı olan Rey Mysterio, World Wrestling Entertainment (WWE)'a bağlı Smackdown'da

Rey Mysterio

Rey Mysterio (Gerçek adı: Oscar Gutierrez), 11 Aralık 1974 tarihinde ABD'nin California eyaletine bağlı Chula Vista şehrinde dünyaya gelmiştir. Aslen Meksikalı olan Rey Mysterio, World Wrestling Entertainment (WWE)'a bağlı Smackdown'da Ağır Siklet ve Yarıağır Siklet'te güreşen Amerikan Güreşçisi. Mysterio'nun tane (5 tane WCW 15 tane WWE) Cruiseweight kemeri bulunmaktadır.

WWE'de bir tane Heavyweight şampiyonluğu, 15 tane Cruiseweight kemeri ve altı tanede Tag Team kemeri bulunmaktadır. da vardır. Ayrıca 2006 yılında Royal Rumble'i kazanmıştır.

Rey Mysterio'un kariyeri

Rey Mysterio San Diego, California'da doğdu. Amcası Rey Mysterio, Sr. tarafından eğitildi.Güreşe "Colibra" adıyla 30 Nisan 1989'da başladı.Sonra Meksika ve Japonya'da güreşti. Psicosis ile bir çekişme yaşadıktan sonra ABD'de güreşmeye başladı.

18 yaşına geldiğinde AAA'de "Rey Mysterio" adını kullanarak güreşmeye başladı ve Juventud Guerrera ile çekişmeye girdi.

Extreme Championship Wrestling

Rey Mysterio, 1995'te ECW'ya geldi ve ilk maçında Psicosis'i yendi. Rey'in bu maçı güreşte büyük etki yarattı ve WCW'nin When Worlds Collide PPV'sine katıldı.

World Championship Wrestling

Rey 1996'da WCW'ya geçti.Orada Dean Malenko,Juventud Guerrera,Eddie Guerrero,Ultimo Dragon ve Psicosis ile başarılı maçlar yaptı ve 5 kere WCW Cruiserweight kemerini kazandı.

1997-1998

Mysterio Dean Malenko'yu yenerek ilk cruiserweight kemerini kazandı ve kemeriyle iyi bir etki yarattı.Ocak 1997 Halloween Havoc'ta Eddie Guerrero'yu kemere karşılık maske maçında yendi ve kemeri ikinci kez kazanmış oldu.Rey kemerini 2 hafta sonra WCW Nitro'da Eddie Guerrero'ya kaybetti.

Mysterio 15 Ocak 1998'deki WCW Thunder programında kemeri üçüncü kez kazandı ama bir hafta sonra Souled Out 1998'de Chris Jericho'ya kaybetti.Mysterio sakatlığı nedeniyle 6 ay ringlerden uzak kaldı.Dönüşünü Bash at the Beach 1998'te Jericho'yu yenerek yaptı.1998'de Eddie Guerrero'nun kurduğu Latino World Order'a katıldı.

1999

Rey Superbrawl 1999 Konnan'la birlikte The Outsiders(Kevin Nash ve Scott Hall)'a karşı "saça karşılık maske" maçı yaptılar.Rey ve Konnan maçı kaybedince Rey maskesini çıkarmak zorunda kaldı.

Rey 1999'un ortalarında "giant killer" karakterine girdi ve Kevin Nash,Bam Bam Bigelow ve Scott Norton'ı yendi ve Filthy Animals grubuna katıldı.2001 yılında WCW, WWE tarafından satın alınınca Rey bir süre ekranlarda gözükmedi.

World Wrestling Entertainment

2002-2003

2002 yılında Rey WWE'yle anlaştı ve promolarda maskeli olarak görünmeye başladı.Rey ilk maçını 25 Temmuz 2002 Smackdown'da Chavo Guerrero'yla yaptı ve maçı kazandı. Aynı gece John Cena ve Edge - Un-Americans maçında Cena ve Edge'e yardım etti.7 Kasım 2002'de Rey ile Edge Kurt Angle ve Chris Benoit'yı yenerek tag-team kemerlerini kazandılar ama kemerleri 1 hafta sonraki Survivor Series'de üçlü maçta kaybettiler.

Rey daha sonra Cruiserweight kemeri için Matt Hardy ile çekişmeye girdi.Matt ve Rey Wrestlemania 19'da karşılaştılar.Maça Shannon Moore karışınca Rey kemeri alamadı.Çekişme devam etti ve Matt kemerini 5 Haziran 2003'te Rey'e kaybetti.Kemerini Kasım ayına kadar koruduktan sonra Tajiri'ye kaybetti ve Ocak ayına kadar kemer için mücadele etti.

2004-2005

Rey 2004 yılının ilk Smackdown programında kemeri Tajiri'den geri aldı ama 1,5 ay sonra No Way Out'ta Chavo Guerrero'ya yenilerek kemerini kaybetti.Daha sonra Rob Van Dam ile takım oldu ve takım kemerlerini kazandı.Bir ay sonra Rob Van Dam'in sakatlığı nedeniyle kaybetti ama No Way Out 2005'te Eddie Guerrero'yla kemeri geri kazandı.Wrestlemania 21'de Eddie Guerrero vs. Rey Mysterio maçı ayarlandı ve Rey maçı kazandı.Bundan sonra Eddie heel oldu ve Rey ile Eddie takım kemerlerini MNM'e kaybetti.Maçtan sonra Chavo Rey'e demir basamaklar üzerine brainbuster yaptı.

Eddie ile Rey'in feud'u devam etti ve Eddie Rey'in oğlu Dominic'in kendi çocuğu olduğunu iddia etti.Summerslam'de yapılan merdiven maçında Rey Eddie'yi yendi.13 Kasım 2005'te Eddie Guerrero otel odasında ölü bulundu.Rey Eddie'nin ölümü nedeniyle yapılan şovda maskesini çıkarttı ve o gece Shawn Michaels'ı yendi.Maçtan sonra HBK ve Rey havayı Eddie'nin anısı için havayı işaret ettiler ve ağladılar.Rey,Benoit ve Chavo birkaç hafta bounca Eddie'nin anısı için Eddie'nin hareketlerini yaptılar.

Rey Survivor Series'te Randy Orton,JBL,Bobby Lashley ve Batista ile birlikte Smackdown takımında yer aldı.Smackdown takımı RAW takımını(Kane,Chris Masters,Big Show,Carlito,Shawn Michaels) yendi.

Rey ile Batista WWE Tag Team Championship kemerini kazandılar ama bir hafta sonra kemerleri MNM'e kaybettiler.

2006-2007

Rey 29 Ocak 2006'da yapılan Royal Rumble'da 2. sırada girdiği ringde Randy Orton'u eleyerek Rumble'ı kazandı ve WrestleMania'da ana kemer maçı yapmaya hak kazandı.Rey bu maçta 62 dakika kalarak Rumble tarihinin en uzun ringde kalma rekorunu kırdı.

Rey bu maçı Eddie Guerrero için kazandığını söyledi.Rumble'dan sonra arka alanda Chris Benoit, Dean Malenko, Chavo Guerrero ve Rob Van Dam Rey'i tebrik etti.

Rumble'dan bir sonraki SmackDown! programında Randy Orton Rey'in Rumble hakkı için çakişmeye başladı.Orton Rey'e ve Guerrero ailesinin üyelerine saldırdı ve o gece Eddie Guerrero'nun cehennemde olduğunu söyledi.Rey bu sözden sonra Orton'a saldırdı.

No Way Out'ta Randy Orton Rey'i ipleri kullanarak tuş etti ve WrestleMania'da ana kemer maçı yapmaya hak kazandı.Bir sonraki SmackDown! programında GM Theodore Long maça Rey'i de ekledi ve Randy Orton,Rey Mysterio ve Kurt Angle arasında üçlü bir maç olacağını açıkladı.WrestleMania 22'de yapılan maçta Rey Orton'u 619 ve West Coast Pop'tan sonra tuş etti ve ana kemeri kazandı.

Wrestlemania'dan bir sonraki SmackDown! programda Rey Orton'ı,3 hafta sonra da Wrestlemania maçının rövanşında Orton ve Angle'ı yendi.Daha sonra Rey ile JBL arasında çekişme başladı.Rey Judgment Day'den önceki 3 şovda kemerin ortada olmadığı maçlarda Mark Henry ve The Great Khali'ye yenildi,Kane ile olan maçı da no contest olarak sonuçlandı.Judgment Day'de Rey JBL'i yenerek kemerini korudu.Daha sonra rövanş maçı oldu,JBL yenildi ve güreşi bıraktı.

Rey daha sonra Sabu'yla One Night Stand'de kemer için çekişmeye girdi.Bundan bir hafta önceki WWE vs. ECW Head to Head programında Rob Van Dam'e yenildi.One Night Stand'de ise Sabu'yu yenerek kemerini korudu.Rey daha sonra Booker T ile çekişmeye girdi.Booker No.1 contender'lik için yapılan Battle Royal'ı kazandı ve Rey'le Great American Bash'te maç yapmaya hak kazandı.Rey The Great American Bash'te Booker T ile yaptığı maçta Chavo Guerrero maça karıştı ve Rey'in kafasına sandalyeyle vurdu.Rey maçı ve kemerini kaybetti. Daha sonra Chavo ile çekişmeye başladı ve Chavo'yu aynı hafta içinde iki kere yendikten sonra "I Quit" maçında yenildi ve sakatlandı.

Rey uzun süre sakat kaldıktan sonra Summerslam 2007'de SmackDown'a geri döndü ve ilk iş olarak Chavo'yu yendi.Daha sonra Chavo ile yeniden I Quit maçına çıktı ve yaklaşık bir yıl önce Chavo'nun kendisini sakatlamasına çok benzer bir şekilde çelik sandalyeyle Chavo'nun dizine vurarak maçı kazandı.

Devam eden haftalarda Finlay'i yenerek ana kemer maçı yapmaya hak kazandı. Kemer maçında Batista ve Khali ile güreşti, her ikisine de birer 619 yapmasına karşın maçı Batista kazandı.Maçtan sonra Rey, Batista'yı tebrik etti.Rey daha sonra Finlay ile çekişmeye başladı. Bu dönem içinde Finlay'le takım tek maç için takım olarak Tag Team şampiyonları Matt Hardy ve MVP'ye karşı güreşti maç sırasında Finlay'in sopayla Rey'e vurmasından dolayı maçı kaybettiler.Rey iki gün sonra Cyber Sunday'de Finlay'i Stretcher maçında yendi.

Rey daha sonra MVP ile US Title için çekişmeye girdi ve Rey ile MVP Armageddon'da karşılaştılar.Rey maçı count-out ile kazandı ama kemeri alamadı.

Güreşte

thumb|200px|right|Rey Mysterio'dan Guerrero'ya 619 hareketi] Bitirici hareketleri Diğer hareketleri

Tag team hareketleri

Giriş MüzikleriKazandığı Kemerler ve Başarıları

 • Asistencia Asesoría y Administración

 • AAA Hall of Fame (2007)


 • Commisión de Box y Lucha Libre Mexico D.F. (World Heavyweight Champion kemeriyle birlikte]])

 • Mexico National Trios Champion (1 kere) - Octagón ve Super Muñeco ile
 • Mexico National Welterweight Championship (1 kere)
 • Tijuana]], [[Mexico

 • Tijuana Hall of Fame (2006)
 • Pro Wrestling Illustrated

 • Yılın en iyi 7. güreşçisi (1996)
 • Yılın en iyi 4. güreşçisi (1999)
 • Yılın en iyi 1. güreşçisi (2003)
 • Yılın en iyi 7. güreşçisi (2006)
 • Yılın en iyi en çok sevilen güreşçisi (2009)


 • Wrestling Observer Newsletter

 • Yılın çaylağı ödülü (1992)
 • En iyi Flying Wrestler ödülü (1995)
 • En iyi Flying Wrestler ödülü (1996)
 • En iyi Flying Wrestler ödülü (1997)
 • En iyi Flying Wrestler ödülü (2002)
 • Yılın maçı ödülü (2002) - Rey Mysterio & Edge vs. Chris Benoit & Kurt Angle, No Mercy, 20 Ekim 2002
 • En iyi Flying Wrestler ödülü (2003)
 • En iyi Flying Wrestler ödülü (2004)
SENİ SEVİYORUM REY MYSTERYO HEP ALKANDA OLACAM
AMA YALNIZ SENİN MASKENİ KIYAFETİNİ İSTİYUM ACABA NALDE BURABSMAC
SMAC DOW DA HEP SENİ TUTUYORUM VE TUTACAGIMDA DOVÜSCÜMREY MİSTERYO EN BEĞENDİĞİM ADAM EN ÇOK REY MİSTERYO YU SEVİYORUM

rey misteryo senin hayranız arkadaşımla seni çok seviyoruz senin 619 hayranız
hem çok tatlısın hemde hareketlerin senin gibi çok tatlı smackdownda hep snin arkandayım hep başarılar diliyor ve seni seviyorum
REYMİSTERYO SEN SMACKDOWN DA BENİM EN COK SEVDİGİM ADAMSIN SENİN ARKANDAYIM
Rey mysterıo seni çok seviyorum senin ençok maskesi ve hareketleri çok seviyorum en sevdiğim hareketin 619 ve hurracana pin hareketlerini çok seviyorum seni daha çok seviyorum
REYMİSTERYO DÜNYA ŞAMPİONU 619 HAREKETİNE BAYILIYORUM REYMİSTERYOYU BİRDE BATİSTA VAR ONUNLA TAKIM ARKADAŞIYKEN ÇOK İYİLERDİLER BEN
BÖYLE BİR ŞEY GÖRMEDİM

Seni çok seviyorum rey mysterio bütün kuzenler seni tutuyoruz.İnşallah or alberto del rio yu gebertirsin.Gerçi alberto del rio yu geberteceğini hepimizbiliyoruz
reymisteriyo seni çok seviyorum senle bigshow gözel düvüşler yapıyorsunuz


İlgili konuları ara

Yanıtlar