Thomas Edison

Kısaca: Thomas Edison (11 Şubat 1847 – 18 Ekim 1931) 20. yüzyıl yaşamını icatlarıyla büyük bir şekilde etkileyen Amerikalı mucit ve iş adamıdır. Bazı icatları tamamen orjinal olmamakla birlikte, eski icatların geliştirilmesi veya yönetimi altında çalışan yüzlerce çalışana aittir. Yinede Edison elinde bulundurduğu kendi adını taşıyan 1,097 Amerikan patentiyle tarihteki en önemli ve en verimli mucitlerden biri olarak nitelendirilir. ...devamı ☟

Thomas Edison
Thomas EdisonThomas Alva Edison
Thomas Alva Edison
Thomas Alva Edison (11 Şubat 184718 Ekim 1931) 20. yüzyıl yaşamını icatlarıyla büyük bir şekilde etkileyen Amerikalı mucit ve iş adamıdır. Bazı icatları tamamen orjinal olmamakla birlikte, eski icatların geliştirilmesi veya yönetimi altında çalışan yüzlerce çalışana aittir. Yinede Edison elinde bulundurduğu kendi adını taşıyan 1,097 Amerikan patentiyle tarihteki en önemli ve en verimli mucitlerden biri olarak nitelendirilir. Patentlerinin çoğu Amerikan'nın haricinde Almanya, Fransa ve İngiltere onaylarınada sahiptir.

Yedi yaşındayken ailesiyle birlikte Michigan'daki Port Huron'a yerleşen Thomas Alva Edison (1847-1931), ilköğrenimine burada başladıysada yaklaşık üç ay sonra algılamasının yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı. Bundan sonraki üç yıl boyunca özel bir öğretmen tarafından eğitildi. Son derece meraklı ve yaratıcı kişiliğe sahip bir çocuk olan Edison, 10 yaşına geldiğinde kendisini fizik ve kimya kitaplarına verdi.

Bu arada evlerinin kilerinde bir kimya laboratuvarı kurdu. Özellikle kimya deneylerine ve Volta kaplarından elektrik akımı elde etmeye yönelik araştırmalara ilgi duydu; bir süre sonra kendi başına bir telgraf aleti yaptı ve Mors alfabesini öğrendi. O günlerde geçirdiği ağır bir hastalık sonucu kulakları ağır işitmeye başladı.

Oniki yaşına geldiğinde ailesine yardım etmek için Port Huron ile Detroit arasında çalışan trende gazete satmaya başlayan Edison, evlerindeki Laboratuvarını trenin yük vagonuna taşıyarak, çalışmalarını burada sürdürdü.Bu dönemde Edison, Michael Faraday'ın Experimental Research in Electricity adlı yapıtını okudu ve derinden etkilendi. Bunun üzerine bir yandan Faraday'ın deneylerini tekrarladı bir yandanda kendi deneylerine ağırlık vererek daha düzenli çalışmaya ve notlar tutmaya başladı. 1868'de kendine atölye kurdu. Aynı yıl geliştirdiği elektrikli bir oy kayıt makinasının patentini aldı. Aygıt oldukça ilgi topladı ama kimse tarafından satın alınmadı. tüm parasını yitiren Edison borç içinde Boston'dan ayrılarak New York'a yerleşti. Edison'un şansı altın borsasının düzenlenmesinde kullanılan telgrafın bozulması üzerine döndü. Borsa yetkililerinin istemi üzerine aygıtı ustaca tamir eden Edison, Western Union Telegraph company'den geliştirilmekte olan telgraflı kayıt aygıtları üzerinde yetkinleştirme çalışması yapma önerisi aldı. Bunun üzerine bir arkadaşı ile birlikte Edison Universal Stock Printer mühendislik şirketini kurdu. Ve sattığı patentlerle kısa sürede önemlice bir servet edindi. Bu parayla New Jersey'deki Newark'ta bir imalathane kurarak telgraf ve telem aygıtları üretmeye başladı. Bir süre sonra imalathanesini kapatarak New Jersey'deki Menlo Park'ta bir araştırma laboratuvarı kurdu ve tüm zamanını yeni buluşlar yapmaya yönelik çalışmalara ayırdı.

1876'da Graham Bell'in geliştirdiği konuşan telgraf üzerinde çalışmaya başladı. Aygıta karbondan bir iletici ekleyerek telefonu yetkinleştirdi. Ses dalgalarının dinamiği üzerine yaptığı bu çalışmalardan yararlanarak 1877'de sesi kaydedip yineleyebilen gramafonu geliştirdi. Geniş yankı uyandıran bu buluşu ününün uluslar arası düzeyde yayılmasına neden oldu.

1878'de William Wallace'in yaptığı 500 mum güçündeki ark lambasından etkilenen Edison, bundan daha güvenli olan ve daha ucuz bir yöntemle çalışan yeni bir elektrik lambasını geliştirme çalışmasına girişti. Bu amaçla açtığı bir kampanyanın yardımıyla önde gelen işadamlarının parasal desteğini sağladı ve Edison Electric Light Company'yi kurdu. Oksijenle yanan elektrik arkı yerine havası boşaltılmış bir ortamda (vakum) ışık yayan ve düşük akımla çalışan bir ampul yapmayı tasarlıyordu. Bu amaçla 13 ay boyunca flaman olarak kullanabileceği bir metal tel yapmaya uğraştı. Sonunda 21 Ekim 1879'da özel yüksek voltajlı elektrik üreteçlerinden elde ettiği akımla çalışan karbon flamanlı elektrik ampulünü halka tanıttı. Üç yıl sonra New York sokakları bu lambalarla aydınlanacaktı.

1887'de Menlo Park'tan New Jersey'deki West Orange'a taşınan Edison burada önceki laboratuvarlarının on katı büyüklüğünde Edison Laboratuvarını açtı. 1890'lara doğru uzun erimli iletime daha uygun olan alternatif akım geliştirildi. Doğru akımın üstünlüğüne inanan Edison, bir kampanya başlatarak kamuoyunu, yüksek gerilimli alternatif akım sistemlerinin son derece tehlikeli olduğu yolunda uyarmaya çalıştı. 1892'de ise Edison General Electric Company'nin denetimini yitirdi.Ve şirketi General Electric Company ile birleşti.

İki kez evlenen Edison'un altı çocuğu oldu. Yaşamının sonuna değin yeni buluşlar yapmak için uğraş verdi.

EdisonEdison, ilk icat ettiği fonograflardan biri ile, 1877
Edison, ilk icat ettiği fonograflardan biri ile, 1877
Bini aşkın buluş yapan, bu arada elektrik ampulünü fonografi ve film gösterme makinelerini geliştiren Amerikalı mucittir. 7 yaşındayken ailesi ile birlikte Michigan'daki Port Huron'a yerleşen Edison, ilk öğretimine burada başladıysa da yaklaşık üç ay sonra algılamasının yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı. Bundan sonraki üç yıl boyunca özel öğretmenlerle eğitildi.

Son derece meraklı ve yaratıcı kişiliğe sahip bir çocuk olan Edison, 10 yaşına geldiğinde kendisini fizik ve kimya kitaplarına verdi ve bu arada evlerinin kilerinde bir kimya laboratuvarı kurdu. Özellikle kimya deneylerine ve Volta kaplarından elektrik akımı elde etmeyi yönelik araştırmalara ilgi duydu; bir süre sonra kendi başına bir telgraf aygıtı yaptı ve Mors alfabesini öğrendi.

O günlerde geçirdiği bir hastalık nedeniyle kulakları ağır işitmeye başladı. 1878'de William Wallace'ın yaptığı 500 mum gücündeki ark lambasından etkilenen Edison, bundan daha güvenli olan ve daha ucuz bir yötemle çalışan yeni bir elektrik lambasını geliştirme çalışmasına girişti. Bu amaçla açtığı bir kampanyanın yardımıyla önde gelen işadamlarının parasal desteğini sağladı ve Edison Electric Light Company'yi kurdu.

Oksijenle yanan elektrik arkı yerine, havası boşaltılmış bir ortamda ışık yayan ve düşük akımla çalışan bir ampul yapmayı tasarlıyordu. Bu amaçla, 14 ay boyunca filaman olarak kullanabileceği bir metal tel yapmaya uğraştı .Sonunda 21 Ekim 1879'da, özel, yüksek gerilimli elektrik üreteçlerinden elde ettiği akımla çalışan, karbon filamanlı elektrik ampulünü halka tanıttı.

Sonraki yıllarında Edison, burada laboratuvarının 10 katı kadar bir laboratuvar açtı. İki kez evlenen Edison'un 6 çocuğu oldu. Yaşamının sonuna kadar yeni buluşlar yapmaya devam etti. Geriye çığır açıcı buluşlarını yanı sıra, gözlemleriyle dolu 3.400 not defteri bıraktı.

Menlo ParkEdison'un Menlo Park Laboratuarı
Edison'un Menlo Park Laboratuarı
Edison'un en önemli keşfi Menlo Park, New Jersey'deki ilk endüstriyel araştırma laboratuarıydı. Sürekli olarak teknolojik keşifler ve geliştirmeler-iyileştirmeler yapmak gibi özel bir amaç için kurulmuş ilk kurumdu. Edison birçok icadını resmi olarak bu labaratuarda üretmiş, birçok çalışanı onun direktifleri doğrultusunda bu icatların araştırma ve geliştirmesinde görev almıştır.

Elektrik mühendisi William Joseph Hammer, 1879 Aralık'ında Edisonun labaratuar asistanı olarak görevine başlamıştır. Telefon, fonograf, elektrikli tren, demir madeni ayıracı, elektrikli aydınlatma ve diğer birçok icatta büyük katkılarda bulunmuştur. Hammer'ı özel kılansa elektrik ampulünün icadındaki ve bu aletin geliştirme ve testleri sırasındaki çalışmalarıdır. Hummer 1880'de Edison'un lamba çalışmalarının şef mühendisi olmuş, bu mevkiideki ilk yılında Francis Robbins Upton'ın genel müdürlüğünü yaptığı fabrika 50.000 ampul üretmiştir. Edison'a göre Hammer elektrik ampulünün bir öncüsüdür. 1000e yakın patenti bulunmaktadır.

Keşifleri

Keşifleri kronolojik sıraya göre şöyledir: Remington haline gelen daktilo, telgraf ve sinyal cihazı, tek hattan aynı anda çeşitli alıcılara mesaj göndermeye yarayan quadruple telgraf vericisi, daha sonra kopya makinası haline gelen bir makina, elektrik lokomotifi, ampül, vanalı vites, 7 adet elektrik güç transmisyon patenti, demiryolu sinyal sistemi, cam yapım aleti (tabaka levha halinde) kinetogratik kamera(ilk hareketli kameranın gelişmemiş hali), sun’i sıva, şarjlı galvanik piller, kompresörle kullanılabilen boyalar, yapım malzemeleri, otomobil tahrik edici ve devamlı ikmal edici sistemler, renklerin çeşitlerini görmek için geliştirilmiş metodlar, el fenerleri, transmiterler, alkalinli piller, radyo alıcıları, sentetik kauçuk vs.

Thomas Edison

İngilizce Thomas Edison kelimelerinin İspanyolca karşılığı.
s. Thomas Edison, Thomas Alva Edison (1847-1931), inventor americano que inventó entre otras cosas la lámpara eléctrica

Thomas Edison

İngilizce Thomas Edison kelimelerinin Fransızca karşılığı.
n. Thomas Alva Edison (1847-1931), inventeur américain qui inventa l'ampoule électrique

Thomas Edison

İngilizce Thomas Edison kelimelerinin Almanca karşılığı.
n. Thomas Edison, Thomas Alva Edison (1847-1931), amerikanischer Erfinder der elektrischen Glühbirne

Thomas Edison

İngilizce Thomas Edison kelimelerinin İtalyanca karşılığı.
s. Thomas Alva Edison (1847-1931), statunitense, inventore della lampadina elettrica

Thomas Edison

İngilizce Thomas Edison kelimelerinin Portekizce karşılığı.
s. Thomas Édison (1847-1931), descobridor americano que descobriu entre o resto a lâmpada incandescente elétrica

Thomas Edison

İngilizce Thomas Edison kelimelerinin Flemenkçe karşılığı.
zn. Thomas Edison (Amerikaanse uitvinder van o.a neonlicht)

Thomas Edison

n. Thomas Alva Edison (1847-1931), United States inventor, inventor of the electric light bulb n. Thomas Edison, (1847-1931), American inventor

misafir - 8 yıl önce
çok güzel bir site anlamını bilmediğimiz kelimelerin üstüne fareyi getiriyoruz hemen çıkıyor kelimenin anlamı teknoloji o kadar çok geliştiki kendin hiç yazmıyorsun yazıcıdan çıkarıyorsun her şeyi anlatıyor hadiseyi tıkladım soyadı AÇIKGÜZ müş SÜPER BİR SİTE :=)

misafir - 8 yıl önce
çok mükemmel bir bilim adamı yada tam anlamıyla bir dahi....yalnız dikkat ederseniz bilim adamşarının çoğu küçük yaşlarda sorunlarla karşılaşmış..

misafir - 8 yıl önce
super br adam bu adama bişey denılmez ama bılım adamı o olamasa şimdi evımıde ampul olmasdı

Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Thomas Edison Resimleri

Edison
3 yıl önce

Thomas Edison (d. 11 Şubat 1847), Amerikalı mucit Edison Peréz-Nunez (d. 14 Nisan 1936), Perulu emekli futbol hakemi Edison, Georgia Edison, Nebraska...

Ampul
3 yıl önce

Swan ve Amerikalı Thomas Alva Edison, şaşırtıcı bir şekilde aynı yıllarda daha uzun ömürlü ampulü bulmuşlardır. Daha sonra Edison, 1880 yılında daha...

Ampul, 1880, Argon, Edison, Elektrik, Fransızca, Thomas Edison, Tungsten
Gramofon
3 yıl önce

bir silindir ile çalışır. Fonografı ilk tasarlayanlardan biri ünlü Thomas Alva Edison dir. İlk müzik çalar kutusu. Günümüzde hala dinlenmektedir. Plaklar...

Fonograf, 1887, 29 Eylül, Müzik, Patent, Taslak, Thomas Alva Edison, Emil Berliner
Kinetoskop
3 yıl önce

Le Prince tarafından tanımlanmıştı. Bu konsept 1889'da ABD'li mucit Thomas Edison tarafından da kullanıldı ve 1889-1892 yılları arasında, onun bir çalışanı...

Hollywood
3 yıl önce

diğer nedeni de ünlü buluşçu Thomas Edison'a sinema konusundaki patentlerinden dolayı ödeme yapmaktan kaçınmaktı. Thomas Edison sinema dalındaki birçok patent...

Hollywood, 1900, ABD, Amerika Birleşik Devletleri, Amerikan, Avukat, Eyalet, Kaliforniya, Los Angeles, Meksika, New York
1879
3 yıl önce

21 Ekim - Thomas Edison, karbon filamanlı elektrik ampulünü icat etti. 31 Aralık - Thomas Edison elektrik ampulunu kamuya tanıttı. Kiros Silindiri, Asur...

1879, 14 Mart, 18. yüzyıl, 1874, 1875, 1876, 1877, 1878, 1880, 1881, 1882
IEEE
3 yıl önce

gelen teknik organizasyonudur. 1884 yılında Alexander Graham Bell ve Thomas Edison gibi dönemin büyük bilim adamlarınca temelleri atılmıştır. 150 ülkede...

IEEE, Alexander Graham Bell, Bilgisayar, Elektrik, Elektronik, Mühendislik, Otomasyon, Telekomünikasyon, Thomas Edison
1880
3 yıl önce

Gadolinyum elementi keşfedildi ABD’de James Abram Garfield 21. başkan oldu Thomas Alva Edison 40 saat dayanabilen ampulü icat etti 12 Ocak - Fahrettin Altay, Kurtuluş...

1880, 17 Mayıs, 18. yüzyıl, 1875, 1876, 1877, 1878, 1879, 1881, 1882, 1883