Midtown Madness 2

Kısaca: Midtown Madness 2 Midtown Madness oyununun devamı olan, serinin 2.oyunudur. Angel Studios şirketi tarafından (şimdiki haliyle Rockstar San Diego) yapımı üstlenilmiş ve Microsoft Game Studios şirketi tarafından satışa sunulmuştur. ...devamı ☟

Midtown Madness 2
Midtown Madness 2

Diğer anlamı|Midtown Madness serileri
Infobox CVG
| title = Midtown Madness 2 | image = | developer = Angel Studios (şimdiki haliyle Rockstar San Diego) | publisher = Microsoft Game Studios |series = Midtown Madness |engine=

| released = 22 Eylül 2000 | genre = Yarış | modes = Tek Kişi
Multiplayer (PC) | ratings = | platforms = Windows | media = CD-ROM (1 CD) | requirements=Pentium II 266mhz, 32mb RAM, 350mb hard drive space, 8mb graphics card, DirectX 7.x or higher | input

Midtown Madness 2, Midtown Madness oyununun devamı olan, serinin 2.oyunudur. Angel Studios şirketi tarafından (şimdiki haliyle Rockstar San Diego) yapımı üstlenilmiş ve Microsoft Game Studios şirketi tarafından satışa sunulmuştur. Oyunda birçok araç, Londra ve San Fransisco şehirlerinde sürebiliyor. Şehirler gerçek hayattakinin aynısı gibi tasarlanmıştır. Oyuna ilerleryen zamanlarda yama gibi eklentiler yapılmasından dolayı, başka şehirler ve başka araçlar ortaya çıkmış, oyunu oynayanlar haliyle bu tür eklentilere yönelip, oyuna eklemeler yapmışlardır.

Yarış modları

Oyunda 5 ayrı yarış modu var. Oyunun temelini oluşturanlar ise 4 tane. Bunlar ``Blitz``,``Checkpoint``,``Circuit`` ve ``Cruise`` modlarıdır. Eğer ``Blitz``,``Checkpoint`` ve ``Circuit`` modlarında belirli yarışlar kazanıldığı takdirde, oyunun başında kilitli halde olan araçları ve bunların özel renklerini açabiliyor yani bu araçları kullanılabilir hale getiriyorsunuz. ``Cruise`` modu ise normal trafik modudur. Bu modda 2 şehirde dilediğiniz gibi gezebilir, iki şehride rahatça tanıma imkanına sahip olabilirsiniz.

Bir diğer yarış modu ise ``Crash Course``. Bu moddaki yarışlar ise, tamamen sürücünün arabayı kullanabilme yeteneğini ölçmeye dayalı. Yani kendinizi bir sürücü kursundaymış gibi hissettirip, belli başlı özel hareketleri yaptıran özel bir hocanız var. Tabi ki bu hocanız oyunun içinde yaratılmış. Sadece sesi ile konuşuyor. Bu yarışları da tamamladığınız takdirde 2 araç açılıyor. Londra`da farklı, San Fransisco`da da farklı olarak. Londra`da bulunan ``The Cab Driving School`` (yani Taksi Sürücü Kursu)`nda birer taksi sürücüsü oluyorsunuz ve Londra`da kullanılan klasik eski taksi olan London Cab`i sürerek yarışları tamamlamaya çalışıyorsunuz. San Fransisco`da bulunan ``The Stunt Driver`` (yani Akrobat Sürücü) kursunda ise Londra`nın aksine daha hızlı ve akrobatik hareketler sergilemeye çalışıp kursu tamamlamaya çalışıyorsunuz. Burada kullandığınız araç ise Hollywood filmlerinin vazgeçilmez aracı olan Ford Mustang Fastback.

Oyunu oynayan kişiler, oyunun akışını istediği gibi değiştirme haklarına sahipler. Yapabilecekleri ayarlar polis,yaya,trafik ve havanın nasıl olabileceği görüşündedir. Oyunda ise ilginç olan bir polis aracının, sizin kullandığınız aracığı farkettiği anda peşinize takılması. Hem de siz kurallara aykırı gelmediğiniz takdirde olan birşeydir bu.

Daha bir sürü ayarlar yapılabilmektedir. Oyunun içinde konuşan kişiler yarış başlangıclarında ve yarış sonlarında duyulabilmektedir. Bu sadece. ``cruise`` modunda geçerli değildir. Sadece başlangıçta konuşurlar ve bir daha konuşmazlar. Konuşmacılar, şehirlere göre farklılık göstermektedirler. Örneğin; San Fransisco`daki konuşmacı hippi tarzında bir kişiliktir. Londra`da ise İskoç bir adam ve İngiliz bir kadındır. Kimi kişiler kadının sesini Britanya kraliçesi II. Elizabeth`e benzetmektedirler. Kelimeler İngiliz İngilizce`sinden ziyade Amerikan İngilizce`si şeklinde ağızdan çıkmaktadır.

Mevcut şehirler

Oyunun orjinal ve iki resmi şehri İngiltere`nin başkenti Londra, diğeri ise Amerika Birleşik Devletleri`nin Kaliforniya eyaletinde bulunan meşhur sahil kenti olan San Fransisco`dur. Oyunun yamaları yapıldığından itibaren birçok küçük yerler ortaya çıkmıştır. Tabi ki başka kişiler tarafından yapılan bu şehir yamaları resmi değildir. Oyunun tüm hakları Microsoft`a aittir.

Oyunda şehir seçimi yapılırken, içinde gerçek hayatın bulunduğu, akıcı ve göze hoş gelen şehirler olmasına dikkat edildi. Zaten oyunun ilk serisindede bir Amerika eyaleti olan Chicago seçilmişti. Bu oyunda ise şehir sayısı ikiye çıkarıldı ve oyun biraz daha geliştirildi.http://www.mm2c.com/features/londonarticle/

LondraOyuncular Londra`da sakin bir şekilde gidiyorlar. Özellikle yolların ve sokakların dar olması, buradaki oyunun daha düzenli olmasını tetikliyor. Ayrıca trafiğin soldan akması, özellikle ülkesinde trafiği sağdan akan kişileri şaşırtıyor. Burada en dikkat çeken yerler ise Buckingham Sarayı,Big Ben,Londra Kulesi,Londra Köprüsü,Times Nehri ve Londra Metrosu. Özellikle Londra Metrosu, oyun severlerin Londra`da en güzel buldukları özellik. Araçlarını istedikleri gibi metronun içine indirip, Londra metrosunun yol ve şema şekillerinide tanıyabiliyorlar.

San Fransisco

şehrinin haritası] San Fransisco`da ise Londra`nın aksine daha hareketli bir hayat var. Pek çok yerin geniş olması ve hız yapabilme olanağı özellikle hız tutkunlarını ve macera arayanları San Fransisco`da oynamaya teşvik ediyor. Burada ise Golden Gate Köprüsü en dikkat çekici yer. Yalnız burada Marin County bölgesi yaratılmadığı için giriş yok. Normalde Golden Gate Köprüsü`nden oraya geçilmektedir. Fakat Marin County ile ilgili gerekli izinler alınamadığından dolayı burası takvimden çıkarılmıştır. Bunun yerine ise köprünün sonunda bir kavşak bulunmaktadır. Buradan geri dönmektesiniz. Oyuncuların en çok ilgi gösterdiği yerlerden bir kaçı ise meşhur kıvrımlı Lombard Yolu ve Çin Mahallesi. San Fransisco`nun dünyaca ünlü hapishanesi olan Alcatraz`da bu oyunda yer almaktadır. Fakat oraya gidiş imkanı bu oyunda yoktur. Çok küçük bir ihtimal ise hızlı bir aracın alınıp limanda bulunan rampadan son hızla atlaması ve adaya doğru uçulmasıdır. Ki bu olayı beceren çok az oyuncu vardır.

Mevcut araçlar

Bu oyunda Aston Martin DB7 Vantage, Mini Cooper ve Audi TT gibi daha popüler araçlar tercih edilmiştir. Kimi araçlar açık, kimi araçlar ise yarışar kazanıldığı sürece açık hale gelmektedirler. Aynı zamanda bu araçların özel renkleride belli birkaç yarış daha kazanıldığında açık duruma gelmektedir. Light Tactical Vehicle ve Aston Martin DB7 Vantage araçları ``Crash Course`` yarışları tamamlanınca açılan araçlardır. LTV, San Fransisco, Aston Martin ise Londra Crash Course yarışları tamamlanınca açık duruma gelmektedirler.

Açık durumdaki araçlar

(``Double-decker Bus``)]

Kapalı durumdaki araçlarBu araçlar 4 ana yarış ve ``Crash Course`` yarışlarının kazanılması durumunda açılan araçlardır. Zorlanan pek çok oyuncu, oyunun tamamlanmış halinin yamasını bularak oyuna kurmaktadırlar. İnternette ``RA`` kullanıcı adıyla dolaşan bu yamayı ortaya çıkaranda bir Türk`tür.

Oyunun birçok hayranı Ford Mustang`in Shelby modelini daha çok istediklerini söylemişlerdi. Oyunun yapımcıları ise buna üçüncü oyunda yapacaklarını söz vermiş ve bunla beraber oyuncular bu aracın yamasını indirerek oyunu oynamışlardır.

Oyunun hazırlanması ve ekip

Bu oyunun hazırlanmasında Angel Studios ve Microsoft Game Studios ekibinden birçok kişi ortak olarak çalıştı. Oyunun hazırlanması ve dağıtımı yaklaşık 8 ay sürdü. Angel Studios, oyunun teknik ayarlarını yaparken, Microsoft Game Studios ise oyunun geri kalan organizasyonları ile ilgilendi.

valign="top" ;Angel Studios
 • Yapımcı : ``Jay Panek``
 • Baş organizatör : ``Frederic Markus``
 • Baş dağıtımcı : ``Clinton Keith``
 • Teknik yönetmen : ``David Etherton``
 • Programcular : ``Gabriel Valencia``, ``Ryan Camoras``, ``Jeremy Jessup``, ``Jim Laurino``, ``Joseph C. Adzima``, ``Jeffrey J. Roorda``, ``Dianna Davies``
 • Artistik yönetmen : ``Marshall Ross``
 • Grafikler : ``Andrea Elam``, ``Ron Suverkrop``, ``Ryan Broley``, ``Mike Carnick``, ``Kouros Moghaddam``, ``Bonnie Bright``, ``Ryan Trenhaile``
 • Sesler : ``Paul Lackey``
| width="50%" | ;Microsoft Game Studios
 • Test Program Menajeri : ``Shannon Loftis``
 • Program Menajeri : ``Christina Chen``
 • Test : ``Brian Bennink``
 • Artistik yönetmen : ``Kiki Wolfkill``
 • İçerik : ``Kiki McMillan``
 • Sesler : ``Jeff Stone``, ``Jerry Schroeder``, ``Gordon Hempton``, ``David Henry``
|}

Multiplayer ayarları

IP adresi,seri kablo ve modem üzerinden iki kişiyle oynanabilmektedir. MSN Games, Midtown Madness 2 yapımcılarına multiplayer üzerinden yeni bir link açmaları için 19 Haziran2006`ya kadar bir teklif yapmalarını istemişti. Fakat 2006 FIFA Dünya Kupası`nın aynı zaman dilimi içerisinde düzenleniyor olması ve oyunseverlerin ilgi göstermemesi oyunun multiplayer açısından kalitesini düşürdü. Şimdi ise GameSpy, IGZones.com ve SlideGamers siteleri üzerinden ve bazı messenger versiyonları üzerinden multiplayer olarak oynanabilmektedir. Bu olanaklar XFire tarafındanda sağlanmaktadır. Multiplayer clientleride bu tür oynanırken kullanılabilecek diğer bir materyal olarak bulunmaktadır.

Ödüller

 • E3 2000`de IGN.com tarafından seçilen en iyi yarış oyunu http://pc.ign.com/articles/079/079681p1.html 17 mai 2000.


Dereceler

 • IGN.com okurları tarafından seçilen 2000 yılının en iyi yarış oyunu http://pc.ign.com/articles/090/090570p1.html (Best of 2000 Awards - Readers` Choice ``Racing Game of 2000``).
 • IGN.com`un 8. en iyi seçilen yarış oyunuhttp://pc.ign.com/articles/733/733620p1.html septembre 2006


Yaş Sınırı

PEGI tarafından oyuna 7 yaş sınırı öngörülmüştür.

LinklerKaynaklar

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Midtown Madness 2 Resimleri