Rihanna

Robyn Rihanna Fenty (d. 20 Şubat 1988), kısaca Rihanna (okunuşu: /riːˈɑːnə/), Barbadoslu şarkıcı ve model. Rihanna, on altı yaşındayken müzik kariyeri için Evan Rogers'ın rehberliğinde Amerika Birleşik Devletleri'ne taşındı. Def Jam CEO'su Jay-Z'nin sınavından geçen Rihanna, Def Jam Recordings şirketiyle anlaşma imzaladı.

Rihanna kaç yaşında?

Rihanna 29 yaşında.
Rihanna, günü, bir Cumartesi günü doğdu. 30. yaşına basacağı bir sonraki doğum gününe, bugünden itibaren 92 gün var.
Rihanna'nın burcu Balık.
Rihanna doğduğunda adı Robyn Rihanna Fenty.
Evet, Rihanna yaşıyor.

Rihanna hakkında detaylı bilgiRihanna
Rihanna
Robyn Rihanna Fenty, bilinen adıyla Rihanna (d. 20 Şubat 1988, Barbados), Amerikalı şarkıcıdır.

Barbadoslu beyaz bir babanın Ronald Fenty ve Guyanalı siyah bir annenin Monice Fenty en büyük kızları olarak dünyaya geldi. 1.73 boyundadır. Rorrey ve Rajad adlı iki erkek

Ünlü olmadan önce Amerika`daki Teknik Okul benzerindeki Combermere adlı okula gitmiştir. Rihanna, okulunda düzenlenen bir yetenek sovunda Mariah Carey`in "Hero" isimli parçasını seslendirerek yeteneğini göstermiştir. Ayrıca okulunda düzenlenen bir güzellik yarışmasında birinci seçilmiştir. Nihayet bir arkadaşı onu Bardabos`ta tatilini geçirmek üzere eşiyle birlikte bulunan ünlü New York`lu yapımcı Evan Rodgers ile tanıştırınca Rihanna`nın yeteneği onu okulunda ve çevresinde dinleyenlerle sınırlı kalmamış, sesini ve yeteneğini tüm dünyaya tanıtma fırsatını yakalamıştır.

Rodgers Rihanna`ya Def Jam Records`un yöneticisi ve aynı zamanda ünlü bir R&B şarkıcısı olan Jay-Z ile New-York`ta bir randevu imkanı sağlamıştır. Jay-Z Rihanna`nın sesini dinlediği ilk şarkı sonrasında onun büyük bir star olacağını anlamış Def Jam Records`tan çıkardığı ilk albümü "Music Of The Sun"için anlaşma yapmıştır. Rihanna bu kontrata imza attığı sırada henüz 16 yaşındaydı.

İlk single`ı "Pon De Replay" sayesinde Rihanna uluslararası çapta hem tanınmış hem de büyük bir başarı sağlamıştır. Kendisiyle yapılan bir röportajda kendisine müzikal anlamada örnek aldığı isimler arasında Alicia Keys, Beyonce Knowles ve Mariah Carey`i göstermiştir.

Albümleri

Music of the Sun

2005 yılında Music of the Sun adını taşıyan ilk stüdyo albümünü yayımlayan Rihanna, albümüyle Billboard 200 listesinde ilk ona giriş yaptı ve "Pon de Replay" teklisiyle Billboard Hot 100 listesinde ve UK Singles Chart'ta 2 numara olma başarısını gösterdi.

A Girl Like Me

Bir yıldan kısa bir süre sonra, A Girl like Me (2006) adlı ikinci stüdyo albümünü yayımladı ve Billboard listesinde bu kez ilk beşe girdi. Ayrıca, "SOS" şarkısı da Rihanna'nın ilk bir numara teklisi oldu. Albümden çıkan bir diğer single "Unfaithful", Billboard Hot 100'de 6 ve UK Singles Chart'ta 2 numara oldu.

Good Girl Gone Bad

thumb|150 px|right|Rihanna Glow in the Dark Tour kapsamında bir konserde Rihanna'nın üçüncü stüdyo albümü Good Girl Gone Bad (2007), Billboard 200 listesinde iki numaraya ulaştı ve üç adet bir numara hit tekli piyasaya çıktı: "Umbrella", "Take a Bow" ve "Disturbia" ve dünya çapında hit olan "Don't Stop the Music". Albüm, dokuz dalda Grammy'ye aday gösterildi ve Jay-Z'nin eşlik ettiği "Umbrella" şarkısı En İyi Rap/Sung İş Birliği" dalında ödül kazandı.}}

Rated R

Rihanna, Rated R adını verdiği dördüncü stüdyo albümü için Justin Timberlake, All-American Rejects grubundan Tyson Ritter, Drake, Ne-Yo ve Akon gibi isimlerle çalıştı. Albüm, 23 Kasım 2009 tarihinde piyasaya çıktı. Albümün ilk single'ı "Russian Roulette", ilk kez 20 Ekim'de yayınlandı. İkinci tekli "Hard" ise 10 Kasım'da yayınlandı. Şarkıda Rihanna'ya Young Jeezy eşlik ediyor. Albümdeki "Wait Your Turn" adlı şarkı, 3 Kasım'da promosyon tekli olarak piyasaya çıktı.

DiskografiBu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Rihanna maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Rehab (Rihanna şarkısı)

Rehab", Barbadoslu pop şarkıcısı Rihanna'nın üçüncü stüdyo albümü ''Good Girl Gone Badden ABD ve Birleşik Krallık'ta çıkan sekizinci teklisidir.

Rihanna Diskografisi

Rihannanın diskografisi; yedi stüdyo albümü, iki toplama albüm, iki remix albümü ve kırk yedi single'dan oluşur. Kariyerine 2005 yılında Def Jam Recordings ile bir albüm anlaşması imzalayarak başlamıştır. Kariyeri boyunca dünya çapında sattığı 25 milyon albüm ve 60 milyon ...

Rihanna ödülleri Listesi

Bu liste, Barbadoslu pop/R&B şarkıcısı Rihanna'nın kazandığı ödülleri ve adaylıklarını içeren bir listedir.

Take A Bow (Rihanna şarkısı)

Take a Bow", Barbadoslu pop şarkıcısı Rihanna'nın üçüncü stüdyo albümü ''Good Girl Gone Bad'' için Ne-Yo ve Stargate tarafından yazılan şarkıdır. Rihanna'nın ''Good Girl Gone Bad: Reloaded'' albümünün ilk teklisi olarak yayımlanmıştır.

Farewell (Rihanna şarkısı)

Farewell", (Türkçe: Elveda) Barbadoslu şarkıcı Rihanna'nın 2011 yılında yayınladığı altıncı stüdyo albümü ''Talk That Talk''tan bir şarkı. Ester Dean, Alexander Grant tarafından yazılmış, prodüktörlüğü Grant tarafından yapılmıştır. Enstrümantasyonu piyano ile ...

Diamonds (Rihanna şarkısı)

Diamonds" (Elmaslar), Barbadoslu şarkıcı Rihanna'nın ''Unapologetic'' adlı yedinci stüdyo albümünden çıkan ilk teklidir (2012). Şarkı Sia Furler, Benjamin "Benny Blanco" Levin ve StarGate (Mikkel S. Eriksen, Tor Erik Hermansen) tarafından yazılmıştır. Tekli ilk kez 26 Eylül 2012 ...

Do Ya Thang (Rihanna şarkısı)

Do Ya Thang", Barbadoslu şarkıcı Rihanna'nın altıncı stüdyo albümü ''Talk That Talk''un delüks sürümünden bir şarkı.

Bad Girl (Rihanna şarkısı)

Bad Girl", Rihanna ve Chris Brown tarafından ''Confessions of a Shopaholic'' filminin müziği olarak kullanılmak amacıyla 2009 yılında kaydedilen bir şarkı.

Drunk On Love (Rihanna şarkısı)

Drunk on Love", Barbadoslu şarkıcı Rihanna'nın altıncı stüdyo albümü ''Talk That Talk''tan bir şarkı.

3 CD Collector's Set (Rihanna Albümü)

''3 CD Collectors Set'', Barbadoslu sanatçı Rihanna'nın ''Music of the Sun'' (2005), ''A Girl Like Me'' (2006) ve ''Good Girl Gone Bad: Reloaded'' (2008) albümlerinde yer alan şarkılardan oluşan bir kutu seti. 15 Aralık 2009'da Def Jam etiketiyle yayımlanmıştır.

A Million Miles Away (Rihanna şarkısı)

A Million Miles Away", Barbadoslu sanatçı Rihanna'nın ikinci stüdyo albümü ''A Girl Like Me''den (2006) bir şarkı.

Skin (Rihanna şarkısı)

Skin", Barbadoslu şarkıcı Rihanna'nın beşinci stüdyo albümü ''Loud''tan bir şarkı.

Stay (Rihanna şarkısı)

Stay, Barbadoslu şarkıcı Rihanna'nın ''Unapologetic'' adlı yedinci stüdyo albümünden çıkan albümün ikinci teklisidir. Rihanna şarkıda Mikky Ekko ile düet yapmıştır. Mikky Ekko, Justin Parker ve Elof Loelv tarafından yazılmıştır. Prodüktörlüğünü Ekko, Parker ve Loelv ...