Rize (il)

Rize, Türkiye'nin kuzeydoğusunda yer alan ve Karadeniz'e sahili olan bir il. Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yer alan Rize'nin batısında Trabzon doğusunda Artvin, Güneybatısında Bayburt, güneyinde Erzurum illeri bulunur.

{{Trİl| İl adı=Rize| Bölge=Karadeniz Bölgesi| Harita adı=Rize| Yüzölçümü= 3920| Nüfus= 500.000| Nüfus yoğunluğu=| Plaka kodu= 53| Posta kodu=53100| Telefon kodu= 0464| İlçe sayısı=12| Vali=Kasım Esen| İnternet Sitesi=www.rize.gov.tr }} Rize, Türkiye`nin Doğu Karadeniz Bölgesi`nde Trabzon ili ile Artvin ili arasında sahilde yer alan bir il. Türkiye`nin en çok yağış alan ilidir. En önemli ürünü çay olan Rize`de kivi meyvesi yetiştiriciliği de başlamış durumdadır.

Fiziki Coğrafya Şartları

Rize Kuzeydoğu Anadolu`da; Doğu Karadeniz kıyı şeridinin doğusunda, 40°-22` ve 41°-28` doğu meridyenleri ile 40°-20` kuzey paralelleri arasında yer alır. Batıdan Trabzon`un Of, güneyinde Erzurum`un İspir, doğudan Artvin`in Yusufeli ve Arhavi ilçeleri ve kuzeyden Karadeniz ile çevrili olan Rize`nin göller hariç yüzölçümü 3920 km²`dir.

Yeryüzü Şekilleri

Doğu Karadeniz kıyı sıradağları yayının kuzey yamacında yer alan Rize toprakları genel ifade ile dağlık ve engebelidir.

Jeolojik Özellikleri

Doğu Karadeniz Dağlık sistemine dahil olan Rize arazisi esas itibariyle Paleozoik zaman (I.zaman) bir temel üzerinde ve Kretase`de (III.zaman ara devresi) başlayan büyük orojenezle (Dağ oluşumu) yüzeye çıkmış Granodiorit ve kertase flişlerinden ibaret olmakla birlikte yer yer Neojen depolarına da rastlanır. Bütün kıyı kesimi yüzeyde üst Kretase serisi volkanik örtü ve tüflerin fazlalığı ile dikkati çeker. Kıyıya yakın yamaçlarda ise Kretase sedimanları yaygın olmakla beraber, bu sedimanların üzeri yer yer Eosen fliş serileri tarafından örtülmüştür. Yüksek dağlık sahada ise daha çok magmatik elemanlar hakim durumdadır. Granit, andezit ve bazalt kütleleri yüksekliği 3000 m`yi aşan hemen her yerde hakim durumdadır. Yörede alüvyonlara, büyük akarsu vadilerinin denizden itibaren en çok 10 km`ye kadar olan kesimlerinde rastlanır.

İklim

Rize`de yazları serin, kışları ılıman ve her mevsimi yağışlı bir iklim görülür. Elli yıl boyunca yapılan rasat sonuçlarına göre Rize`nin yıllık sıcaklık ortalaması 14° biraz geçer. Bu süre içinde kaydedilen en düşük sıcaklık -7 C° derece olup, en yüksek sıcaklık ise 38 C° derecedir. En soğuk ay olan Ocak ayının sıcaklık ortalaması 6,7 C° derece, en sıcak ay olan Temmuz ayının sıcaklık ortalaması ise 22,2 C° derecedir. Ocak minimum -5,6 C° derece, Temmuz maksimumunun 32,5 C° derece olduğu Rize`de yıllık sıcaklık salınımı 25,8 C° derecedir.Bu haliyle Rize, denizsel iklimlerin karakteristik özelliğini taşır. Rize`de aylık ortalama sıcaklık eğrisi bütün yıl 5 C° derecenin üzerinde seyretmekte olup, sadece 4 ayın sıcaklık ortalaması 10 C° derecenin altındadır. Diğer bütün ayların sıcaklık ortalaması 10 C° derecenin üzerindedir. Sıcaklık ortalaması 20 C° dereceyi geçen ay sayısı ise 2`dir. Bütün bunlardan Rize`nin oldukça istikrarlı bir sıcaklık rejimine sahip olduğu sonucunu çıkarmak mümkündür. Türkiye`nin en çok yağış alan ili olan Rize`de yıllık toplam yağış miktarı 2500 mm`nin üzerinde olup, yağışlar her mevsime dengeli olarak dağılmıştır. Bu nedenle Rize`de kurak mevsim yoktur. En az yağış alan ilkbaharın toplam yağış miktarı kuraklık sınırının çok üzerindedir (367,9 mm) Mevsimlere göre değişmekle birlikte Rize`de nem oranı her zaman % 75`in üzerindedir. Yılın 150 günü kapalı, 163 günü bulutlu geçmektedir. Açık gün sayısının az olması Rize`de güneş enerjisinden yararlanma imkanını en aza indirmiştir. Karın ortalama 14 gün yerde kaldığı Rize`de donlu gün ortalama sayısı 10`dur.

Linkler

Resim Galerisi

Resim:Ağaran Şelalesi.JPG Resim:Rize-ayder.JPG Resim:Rize`de gün batımı.JPG Resim:Ayder yaylası-2.jpg Resim:Çayeli-Sırt köyü.JPG Resim:Çayeli-Sıranlık.jpg Resim:Ayder-2.jpg Resimlerin devamı için http://www.rizedeyiz.com/rize/rizeresimleri.htm Eski Rize Resimleri http://www.rizedeyiz.com/rize/eskirizeresim.html

Yöremizden resimler http://www.rizedeyiz.com/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=28 } }

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Rize (il)
Rize (il)