Michael Kamen

Kısaca: Michael Kamen (d. 15 Nisan 1948, New York – ö. 18 Kasım 2003, Londra) ABD'li bestekar, orkestra şefi, aranjör, müzik yapımcısı, şarkı sözü yazarı ve müzisyen. 1992 yılında ''En İyi Pop Enstrümantal Performans'' dalında Grammy Ödülü kazanmıştır. ...devamı ☟

Michael Kamen (d. 15 Nisan 1948, New York – ö. 18 Kasım 2003, Londra) ABD'li bestekar, orkestra şefi, aranjör, müzik yapımcısı, şarkı sözü yazarı ve müzisyen. 1992 yılında En İyi Pop Enstrümantal Performans dalında Grammy Ödülü kazanmıştır.

İlk yılları

Kamen, önce New York Müzik ve Sanat Okulu'na (New York High School of Music & Art) sonra ünlü Juilliard Okulu'na (The Juilliard School) gitti. Bu arada obua çalmaya devam etti. New York Rock & Roll Ensemble adlı grupla New York Filarmoni Orkestrası'na eşlik etti. 1976 yapımı The Next Man filmiyle film müziği çalışmalarına yöneldi. Pop ve Rock tarzlarında aranjörlük üstlendi. Pink Floyd'un The Wall adlı albümünde çalıştı. Adı sonradan "Them Changes" olan "Sing Lady Sing" adlı parça hit oldu.

Popüler müzik kariyeri

İngiltere'de henüz adı duyulmamış bir aranjör olan Kamen'in Pink Floyd, David Gilmour ve Roger Waters gibi sanatçılarla başarılı çalışmalar yapması adının yayılmasını da beraberinde getirdi. Daha sonra Queen, Eric Clapton, Roger Daltrey, Aerosmith, Tom Petty, David Bowie, Eurythmics, Queensrÿche, Rush, Metallica, Herbie Hancock, The Cranberries, Bryan Adams, Jim Croce, Sting ve Kate Bush gibi sanatçı ve gruplarla çalışmasıyla kariyerini sağlamlaştırdı. 1990 yılında Roger Waters'in Berlin'deki The Wall performansına katıldı.

Diğer çalışmaları

Kamen, onbir bale, bir saksafon konçertosu ve birçok film müziğine imza attı. The Dead Zone, For Queen and Country, Polyester, Brazil, The Adventures of Baron Munchausen, Highlander, X-Men, Prince of Thieves, Licence to Kill, the Lethal Weapon serisi, Die Hard serisinin ilk üç filmi, Mr. Holland's Opus, Splitting Heirs ve birçok diğer filmde çalıştı. Televizyonda ise Eric Clapton ile birlikte 1985 yılında BBC'nin Edge of Darkness adlı dizisinin müziğini yaptı. Bu çalışmasıyla Britanya Akademisi Televizyon Ödülünü, En İyi Orijinal Televizyon Müziği dalında kazandı. 1994 yılında The Who'nun müziklerinin orkestrasyon ve düzenlemesini yaptı. Dünyaca ünlü Metallica grubunun iki günlük konserinde San Francisco Seonfoni Orkestrasını yönetti ve parçaların düzenlemelerini yaptı.S&M adlı albüm 2001 yılında multi platin kazandı. Kamen, iki kez Oscar Ödülü'ne aday gösterildi. Üç kez Grammy Ödülü'nü kazandı. İki kez Altın Küre Ödülü'nü kazandı. İki kez Ivor Novello Ödülü'nü ve bir kez Annie ödülünü kazandı. Kamen, bir kez de Emmy Ödülü'nü kazandı.

Son yılları

Bir lisedeki müzik öğretmeninin hikayesini anlatan Mr. Holland's Opus filminden esinlenerek 1996 yılında The Mr. Holland's Opus Foundation vakfını kurdu. Kuruluş, ABD'ddeki müzik eğitimini desteklemekte, müzik programları ve müzik enstrümanları konusunda yardımcı olmaktadır. 2005 yılında Katrina Kasırgası'ndan etkilenen okullar ve öğrenciler için acil yardım fonu oluşturulmuştur. 1997 yılında Kamen'de Multipl skleroz belirtileri görülmeye başlandı. Ancak Kamen 2003 yılında Londra'da kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Son stüdyo kaydını Bryan Adams'ın Room Service adlı albümünde obua çalarak gerçekleştirdi. 2004 yılında Annie Lennox, Into the West adlı çalışmasıyla Oskar Ödülü'nü alırken, ödülü arkadaşı Michael Kamen'a ithaf etti. Kamen, eşi Sandra Keenan-Kamen ve kızları Sasha ve Zoe ile birlikte yaşamaktaydı. Mabbett, Andy (1995). The complete guide to the music of Pink Floyd. London: Omnibus, 150p. ISBN 0-7119-4301-X Dış bağlantılar == * Michael Kamen'in resmi internet sitesi * * Film Composer Tributes - Michael Kamen * Mr. Holland's Opus Foundation Michael Kamen tarafından kurulan Mr. Holland's Opus resmi internet sitesi * Foto * Soundtrackguide.net'te Michael Kamen

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.