facebook

Facebook, insanların başka insanlarla iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan bir sosyal paylaşım sitesidir. 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi 2006 devresi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, öncelikle Harvard öğrencileri için kurulmuştu.

FACEBOOK (inglizce) türkçe anlamı
1. Facebook
2. üyelerinin arkadaşlarıyla iletişim kurması ve bilgi alış verişi amaçlı kurulan sosyal ağ web sitesi. 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi 2006 sınıfı öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan facebook
3. Harvard öğrencileri için kurulan bir site idi. Daha sonra Boston civarındaki okulları da içine kapsayan facebook
4. iki ay içerisindeki Ivy Ligi okullarının tamamını kapsadı. İlk sene içerisinde de
5. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm okullar facebook'da mevcuttu. Üyeler önceleri sadece mevzu bahis okulun e-mail adresiyle (.edu
6. .ac.uk vs.) üye olabiliyordu. Daha sonrasında da ağ içine liseler ve bazı büyük şirketlerde katıldı. 11 Eylül 2006 tarihinde ise facebook tüm e-mail adreslerine
7. bazı yaş sınırlandırmalarıyla açıldı. Kullanıcılar diledikleri ağlara
8. liseleri
9. çalışma yerleri ya da yaşadığı yerler itibariyle katılım gösterebilmektedirler.
10. İsmini paper facebooks'dan alır. Bu form A.B.D. üniversitelerinde okulların öğrencilerine
11. öğretmenlere ve çalışanlara doldurduğu onları tanıtan bir formdur.
12. http://www.facebook.com
1. Facebook is a social networking service for high school
2. college,university
3. corporate
4. non-profit
5. military and geographic communitiesprimarily in English-speaking countries. As of December 2005
6. it hadthe largest number of registered users among college-focused sites (atover 7.5 million US college student accounts created with an additional20,000 new accounts being created daily). It is the number one site forphotos
7. ahead of public sites such as Flickr
8. with 2.3 million photosuploaded daily
9. and is the seventh most trafficked site in the UnitedStates
10. according to ComScore's MediaMetrix.,

Facebook hakkında bilgilerFacebook
Facebook
Facebook, insanların arkadaşlarıyla iletişim kurmasını ve bilgi alış verişi yapmasını amaçlayan bir sosyal web sitesidir. 4 Şubat 2004 tarihinde Harvard Üniversitesi 2006 sınıfı öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından kurulan facebook, öncelikle Harvard öğrencileri için kurulmuştu. Daha sonra Boston civarındaki okulları da içine kapsayan facebook, iki ay içerisindeki Ivy Ligi okullarının tamamını kapsadı. İlk sene içerisinde de; Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm okullar facebook'da mevcuttu. Üyeler önceleri sadece söz konusu okulun e-mail adresiyle (.edu, .ac.uk, vb.) üye olabiliyordu. Daha sonrasında da ağ içine liseler ve bazı büyük şirketler de katıldı. 11 Eylül 2006 tarihinde ise facebook tüm e-mail adreslerine, bazı yaş sınırlandırmalarıyla açıldı. Kullanıcılar diledikleri ağlara; liseleri, çalışma yerleri ya da yaşadığı yerler itibarıyla katılım gösterebilmektedirler.

Temmuz 2007 itibarıyla, 34 milyon kullanıcısıyla dünyanın en büyük üniversite tabanlı kullanıcılarına sahip oldu.

Alexa istatistiklerine göre facebook 20 Ekim 2007 itibarıyla; Dünya'nın en fazla ziyaret edilen 7'inci sitesidir. Bunun yanı sıra; Kanada, Güney Afrika ve Norveç'in en fazla ziyaret edilen sitesi; İngiltere ve İsveç'in 2. en fazla ziyaret edilen sitesi, Mısır ve Panama'nın 3., Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya ve Türkiye'nin de 5. en fazla ziyaret edilen sitesidir. Aynı zamanda Türkçe, Facebook'da İngilizce dışında en çok kullanılan dildir.

Facebook ismini "paper facebooks"'dan alır. Bu form A.B.D. üniversitelerinde okulların öğrencilerine, öğretmenlere ve çalışanlara doldurduğu onları tanıtan bir formdur.

Şu anda 175 milyondan fazla üyesi bulumaktadır.

Site kullanıcılara ücretsizdir ve gelirini banner reklamlarından ve sponsor gruplarından almaktadır (Nisan 2006'da gelirlerin haftalık 1.5 milyon dolar olduğu öne sürülmüştür). Kullanıcılar profilleri fotoğrafları, ilgi alanları, gizli ya da açık mesajları ve arkadaş grupları sergilemektedir. Profillerin gösterimi sadece arkadaşlara görünecek şekilde veya belli ağların dışındakilere açık olmayacak şekilde sınırlandırılabilir. TechCrunch'a göre; A.B.D.'deki üniversitelerdeki öğrencilerin %85'inin facebook'da bir hesabı bulunmakta ve bunların %60'ı her gün bağlanmaktadır. %85 her hafta, %93 her ay bağlananlar arasındadır. Facebook sözcüsü Chris Hughes ise kullanıcıların her gün ortalama 19 dakika facebook'da vakit geçirdiğini söylemektedir.

13 Mart 2009 itibarıyla facebook'un yeni arayüzü tüm hesaplarda kullanılmaya başlamıştır. Ancak bu arayüz, kullanıcılar arasında ikilik yaratmıştır. Bazı kullanıcılar bu arayüzü çok başarılı bulurken, bazı kullanıcılar da hesaplarını hızla kapatmaktadır. Facebook yöneticileri ise bu yeni arayüz için ısrar etmektedirler.

Teknik açıdan ise facebook, web otoriteleri tarafından en başarılı Web 2.0 uygulamalarından biri olarak gösterilmektedir.

2006 yılında, MySpace'in News Corporation'a satılmasıyla facebook'un da satılacağı söylentileri çıkmıştır. Zuckerberg ise facebook'u satmak istemediğini belirtmiş ve söylentileri yalanlamıştır.

İlk teklifin Viacom tarafından 975 milyon dolar olduğu öne sürülürken; Eylül 2006'da Yahoo 1 milyar dolar teklifte bulunmuştur. Ekim ayında ise; Google YouTube'u satın aldıktan sonra, facebook için 2, 3 milyar dolar teklifte bulunmuştur.

Facebook yöneticilerinden Peter Thiel ise, Facebook'un iç değerinin 8 Milyar dolar olduğunu ve proje gelirlerinin 2015 yılı için 1 milyar dolar olduğunu söylemiştir.

24 Ekim 2007'de; Microsoft facebook'un %1, 6'lık hissesini 240 milyon dolar ödeyerek satın almıştır. Google ve diğer şirketler de benzeri bir yöntemle facebook hisselerine yönelmektedir.

Sosyal etkisi ve eleştiriler

Facebook, bir sosyal iletişim ve buluşma kanalı olarak dünyada kendine hastalık derecesinde taraftar bulurken, anti-facebook taraftarları da oluşmaya başlamıştır. Olası etkileri:
  • Büyük zaman alan bir alışkanlık haline gelebilmesi
  • Kullanıcıların yanlış ayarları sonucu güvenliğe aykırı durumlara ortam sunabilmesi


Facebook ve benzeri sosyal iletişim ağlarına akademik çevrelerden çeşitli eleştiriler gelmiştir. Örneğin, İngiltere'de Şubat 2009 tarihinde Lordlar Kamarası'nda konuşan Oxford Üniversitesi profesörlerinden Lady Greenfield Facebook başta olmak üzere popüler sosyal iletişim ağlarının bireyler ve özellikle çocuklar üzerinde olumsuz etkileri olduğunu, kısa dikkat süresine, empati eksikliğine, ve sorunlu bir kişisel kimlik bilincine yol açarak 21. yüzyıl insanının zihnini küçülttüğünü iddia etmiştir.

Site özellikleri

Fotoğraflar

Fotoğraflar uygulaması ile kullanıcılar kendi aralarında resimlerini, kendilerini ve arkadaşlarını da üzerine etiketleyerek sunabilmektedir. Bazı gizlilik sorunları nedeniyle facebook, resimlerin gösterilmeleri üzerine limitasyon özellikleri koymuştur. Ağustos 2007 itibarıyla; facebook'da 1.7 milyar resim bulunmaktadır, bu da kişi başı 44 resme eşittir.

Armağanlar

Armağanlar, facebook'un Şubat 2007 tarihinde yaptığı bir uygulamadır. Kullanıcılar birbirlerine küçük ikonlardan oluşan hediyeler gönderebilmektedir. Bu ikonlar Apple tasarımcısı Susan Kare tarafından tasarlanmaktadır, ve kullanıcılar bu hediyeleri gizli ya da açıkça vermektedir. Kullanıcılar isterse "hediyeler" kutusunu profillerinde de gösterebilir. Kullanıcılar hesaplarının açılmasıyla ücretsiz bir hediye verme hakkına sahiptir; bundan sonraki hediyeler ise 1 dolar ile ücretlendirilmektedir. Hediyelerin %50'si sevgililer gününde verilmektedir.

Bunun yanı sıra, Zachary Allia tarafından geliştirilen "Free Gifts" uygulaması gibi uygulamalarla, ücretsiz olarak da hediye gönderilebilmektedir.

Pazar Yeri

Mayıs 2007 itibarıyla; Facebook Marketplace (Facebook Pazar Yeri) uygulamasıyla; satılık eşyalar, kiralık/satılık ev, işler ve diğerleri olmak üzere bir market ortamı yaratmış ve burada kullanıcıların birbirleriyle alışveriş yapmasını sağlamıştır. Bu hizmetleri ücretsizdir.

Dürtmeler

Pokes (Dürtmeler) uygulaması ile bir kullanıcının diğer bir kullanıcıyı dürterek diyalog kurmasını sağlamaktadır. Bazen bu merhaba anlamına gelse de, aynı işi yapan X Me ve SuperPoke gibi facebook uygulamaları da bulunmaktadır. Bu uygulamalar, dürtme işlemini değişik varyasyonlarda yapılmasını sağlamaktadır.

Etkinlikler

Etkinlikler uygulaması ise; kullanıcıların arkadaşlarını belli buluşma, parti ve toplantılara çağırması için kullanılmaktadır. Her kullanıcı, ücretsiz olarak, bu tip etkinlikleri, için bir etkinlik sayfası oluşturabilir ve diğer kullanıcılar da bu etkinlikler için RSVP'lerini bildirebilirler.

Video

Facebook'un video uygulaması ise; kullanıcıların birbirlerine YouTube ve benzeri sitelerdeki videoları göndermelerinin yanı sıra; özel mesajlar da dahil olmak üzere video kamerasıyla görüntü kaydederek bunu mesaj olarak göndermesini sağlamıştır.

Uygulamalar

24 Mayıs 2007 itibarıyla; Facebook, Facebook Platform adını verdiği altyapısı ile geliştiricilerin Facebook ile etkileşimli uygulamalar yaratmasına olanak sağlamıştır. Uygulamalar, Facebook API ile kolayca geliştirilebilir. 11 Ekim 2007 itibarıyla, facebook'da 5500 üzerinde uygulama mevcuttur.

Yabancı dil seçeneği

Gökhan Çeliker tarafından Kasım 2007'de hazırlanan bir Mozilla Firefox eklentisiyle, İngilizce dışındaki ilk kullanım dili Türkçe olmuştur. Daha sonra Çeviriler Uygulaması ile Türkçe dil seçeneği ekleneceği açıklanmıştır. 21 Ağustos 2008 tarihinden itibaren resmi olarak Türkçe görüntülenmektedir.

30 Ağustos tarihinden itibaren Çeviriler Uygulaması ile mevcut olan diğer diller Almanca, Çekçe, Basitleştirilmiş Çince, Geleneksel Çince, Hong Kong Çincesi, Danca, Fince, Fransızca, Galce, Hollandaca, İspanyolca, İsveççe, İtalyanca, Japonca, Katalanca, Korece, Lehçe, Bokmål Norveççesi, Brezilya Portekizcesi, Türkçe ve Rusça.

Ayrıca her sene 19 Eylül'de kutlanan "Uluslararası Korsan Gibi Konuş Günü"'nü kutlamak için 19 Eylül 2008'de Korsan İngilizcesi seçeneği de mevcut oldu.

9 Ekim 2008'de beta halinde Galiçyaca, Macarca, Nyorsk Norveççesi, Rumence, Slovence ve Tayca sürümleri mevcut oldu.

Tepe yönetimi

Linkler

http://www.facebook.com

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki facebook maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Şarkı Sözleri

İsmail Yk tarafından söylenen facebook adlı şarkının sözleri.

internet kafeye gittim
facebook sayfasına girdim
adımı çılgın diye verdim
artık ben de üye oldum
tanıştım güzel biriyle
yazışıyoruz günden güne
merhem oluyor gönlüme
artık ben de seven oldum

ama sevmeye bedel
gözleri çok güzel
öyle bir tatlı zor bulursun
herkes sorar nerden buldun

facebook, facebook
her gün aradım durdum
facebook, facebook
bu kızı orda buldum
facebook, facebook
ya görür görmez tutuldum
facebook, facebook
galiba âşık oldum

lokomotif gülşen, çıtı pıtı birsen
ah bir görsen
cici bici ebru, esmer banu
tanışabilsen
güzellerden güzel beğen, ne istersen
herkesin zevkine göre facebook'ta
yakışıklı erkan, karizmatik serkan
canlar yakan
sempatik ercan, çılgın ayhan
yüzüne hayran
ister dost ister yeni aşk bulursun
ben zaten aşkımı facebook'ta buldum

facebook, facebook...

Hanedan tarafından söylenen facebook adlı şarkının sözleri.

hop dinleyin beni kasmayın sakın
yaranız varsa gocunun aslanım
konu bu değildi evet abicim
facebook alemine akında edelim

şimdide konu şu anlatalım biraz
online olursun anında mesaj
onu bunu beğen ve duvarındayım der
noluyo abicim bi rahat duralım

hadi 3-5 kişi beğenir durumu
başkasına bakar beğeni yağmuru
400-500 beğenisi vardır
canı çeker tabi sohbete vurdurur

bidaha yazma kızarım ama
beğenmiyorum ve moralini bozma
sakin ol kızım zır zır ağlama
başlarım şimdi senin durumuna

ilişki yapıyo şimdi veletler
abi beğensene diyo bana birden
duvarına giriyorum ilişkiside var
tam beğeneceğim kaldırmışlar

noluyo abisi tam beğeniyodum
abi kız motormuş ayrıldık
ah be abisi sıkma kendini
daha çok motor var yorma beynini

evet bu böyle facebook ortamı
güzelim aşkları batırıp kaldı
biri istanbul biri antalya
birbirlerini seviyolar güya

hadi lan ordan senide sümüklü
kimi kandırıyon beynim çürüdü
yorma kendini bas şuna tekmeyi
sanal bu abisi yenileri geldi

baksana şu kızı ne güzel kanki
ekleme yapma abaza bilir bizi
hadi dur dürtelim ekler belki
ahanda dürttük bekleme vakti

biraz bekledik 5-10 dakika
arkadaş isteği geldi şu anda
onayladık ve resimlere bak ya
fake falan olmasın patlarız ama

durrr. baksana yazdı
selam be tatlım dedi bana kaldı
noluyo olum sakin ol kanka
facebook alemi moralini bozma

aman sakın ha yenge duymasın
fena olur ve ayrılırsınız
o kdar değil lan biz aşığız
şuna cevap verelim ayıp olmasın

aleykümselam dedim aniden
naber bebeğim demez mi inceden
şaşırıp kaldım düşünürüm biraz
beğeniye baksana ölücez biz lan

görüşürüz kızım harbi motorsun
böyle devam et işini bulursun
kurtulduk vede başkası gelmesin
bide paylaş 'a bas herkes dinlesin

Gergana tarafından söylenen facebook adlı şarkının sözleri.

в facebook нощ и ден ти търсиш контакт с мен
на снимката готин си, на живо такъв ли си.
в facebook нощ и ден ти сваля зведи за мен
мен ли искаш за ноща - първо чуй това.

тази нощ до мен те искам, очи в очи
този път покана пращам в сърцето ти
истински да бъда твоя приемаш ли.

харесваш ми профила - да, но там съм излъгала,
харесваш ми снимката, но тя не е моята,
на живо различна съм и секси и дива съм
мен ли искаш за ноща - първо чуй това.

тази нощ до мен те искам, очи в очи
този път покана пращам в сърцето ти
истински да бъда твоя приемаш ли.'3

Cenk Çetin tarafından söylenen facebook adlı şarkının sözleri.

internet cafe to went ı facebook page to entered ı
name of mine crazy as gave ı now me too member became
met ı beatiful one with writing we we to day from day to
pomade being heart of to mine now me too lover was ı
but love to cost eyes of very beatiful
so one sweet difficult finds you
everyone asks where from found you facebook facebook
every day searched ı stopped ı facebook
this girl of there found ı facebook facebook
first sight at love to falled ı
probably loving ı am facebook facebook
every day searched ı stopped ı facebook
this girl of there found ı facebook facebook
first sight at love to falled ı
probably loving ı am facebook facebook
lokomotive ayşe petite meryem ah one see you
capricious ebru brunette britney one meet if you
beatifuls from beatiful choose you what wants you
everyone of pleasure of to facebook at
handsome cenk charismatic davut lifes burner
sympathetic ibrahim crazy hulk face of to admirer
wants friend wants new love finds you
i am already admirer of facebook to
facebook facebook everyday searched ı stopped ı
facebook facebook this girl of there found ı
facebook facebook first sight at love to falled ı
facebook facebook probably loving ı am
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Facebook Hacker Cup

Facebook Hacker Cup, Facebook tarafından düzenlenen ve yönetilen uluslararası programlama yarışmasıdır. Facebook'da çalışmaya aday mühendislerin belirlenmesi amacıyla 2011 yılında başlatılmıştır. Yarışma, verilen algoritmik problemlerin belirli bir zamanda çözülmesi ...

Leverage

Leverage (Türkçe: ''Koz''), TNT'nin 2008 yılı yapımı dizi.

Slot

Slot (Rusça: Слот) bir Rus nu metal grubudur.

Soil

''SOiL'', 1997 yılında kurulan Chicago çıkışlı Alternatif Metal grubu Adam Zadel, Tim King, Ryan McCombs'dan oluşuyor. Adını 11 Eylül 2001 tarihinde yayınladıkları ikinci albümleri Scars ile duyurmuştur.

Arpağ

Arpağ - Türk ve Altay mitolojisinde ve halk kültürlerinde efsun anlamına gelir. Büyülü söz, mistik dua, sihir demektir. Arbağ (Arba) veya Arvağ (Arva) olarak da söylenir. Yine aynı kökten türeyen Arvaş, Arbaş, Arbış, Arbuz sözcükleri de aynı anlamları içerir.

ATV

ATV aşağıdaki anlamlara gelebilir: