Otoyol

Otoyol veya Otoban (Almanca: Autobahn, İngilizce: Freeway, Highway veya Motorway, İtalyanca: Autostrada, Fransızca: Autoroute), hızlı trafik akımı sağlamak için yapılan, çok şeritli ve çift yönlü geniş yoldur. Otoyolların en önemli özelliği, erişme kontrollü olmalarıdır; giriş ve çıkış belirli noktalardan olur, trafik ışıkları ve yaya geçidi gibi yol guzergahı boyunca trafiği engelleyecek unsurlar bulunmaz ve yayalar, hayvanlar ve belirli taşıtlar giremez.

Otoyol ya da otoban (Almanca: Autobahn, İngilizce: Freeway, Motorway veya Highway), hızlı trafik akımı sağlamak için yapılan, çok şeritli ve çift yönlü geniş yoldur. Bazı ülkelerde otoyol geçişleri ücretli (``örn.: Fransa, Türkiye``) olurken bazılarında sadece kamyon ve TIRlardan geçiş ücreti tahsil edilir(``örn.: Almanya). Belçika, Birleşik Arap Emirlikleri, Lüksemburg ve Türkiye´de gece aydınlatmadan yararlanılmaktadır.

Tarih

Otoyolların yapıldığı yerlerde genelde trafik akımı baz alınır. Trafiğin yoğun olduğu bölgelerdeki trafik karmaşasını en aza indirmek en önemli hedeftir. Dünyada ki ilk otoyol 1921 yılında Almanya´da açılan Berlin´in güneyinde ki ``AVUS`` isimli 9 kilometrelik yoldur. Ancak bu yol trafiğe kapalı olup sadece yarış amaçlı kullanılıyordu. Trafiğe açık ilk otoyol ise İtalya´nın Milan ve Como şehirlerini birbirine bağlayan yoldur. Burası 1924 yılında araç trafiğine açıldı. 1925´ten sonra Almanya´da kamu ve özel kurum-kuruluşlar hızla bütün ülkede otoyol inşaatlarına başladılar. Türkiye´deki ilk otoyol ise Turgut Özal döneminde inşaat mühendisi Bahattin Gören tarafından yapılan Gebze-İzmit yoludur.

Hız Limiti

Otoyola sahip Avrupa ülkelerinin birçoğunda hız limiti saatte 110 km ila 130 km arasındadır. Türkiye otoyollarındaki hız limiti saatte 120 kilometredir. Yolların durumuna göre bu limit bazen sınırsız da olabilir.

Türkiye´deki Otoyollar

Türkiye´deki otoyolların yakın bir geçmişe sahip oluşu yolların modern olmasında büyük bir etkendir. Buradaki otoyollar en az üç şeritli (tek yön) olup 1892 kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. 1586 kilometre de inşaat halindedir. Türkiye´nin dağlık bir yapıya sahip olmasından ötürü otoyol yapmak hem masraflı hem de zahmetli bir iştir. Bu tip yerlerde tek yönde çift şeritli yol yapımına ağırlık verilmektedir. Aşağıda Türkiye´deki otoyollar listelenmiştir:

O1-O4O20-O21O30-O33O50-O57Trafik Levhaları

Otoyolu olan her ülke otoban için farklı levhalar kullanmamaktadır. Kullanan ülkeler ise ya mavi ya da yeşil rengi kullanmaktadır.

Mavi Levha

valign="top" | || |}

Yeşil Levha

valign="top" | || |}

Ayrıca bakınız

Asya otoyol tasarısı

Linkler

T.C. Ulaştırma Bakanlığı resmi internet sitesi
Karayolları Genel Müdürlüğü

ulaşım-taslak commons|Category:Traffic

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

otoyol

Hızlı bir trafik akımı sağlamak amacıyla yapılan, çok şeritli, çift yönlü geniş yol, otoban.

otoyol

Türkçe otoyol kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. highway, motorway

otoyol

hızlı bir trafik akımı sağlamak amacıyla yapılan, çift yönlü geniş yol, otoban.

otoyol

Türkçe otoyol kelimesinin Fransızca karşılığı.
voie express, pénétrante [la]

otoyol

Türkçe otoyol kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Schnellstraße

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Otoyol
otoyol