İslam Peygamberleri

İslâm í‚dem peygamberle Allah`ın bütün insanlığa gönderdiği Tevhid dini. İbrahimi din olarakda litaretürlere geçmiştir.Kuran`ın ifadesi "Dini doğru tutun ve onda ayrılığa düşmeyin diye, din olarak Nuh`a tavsiye etiğimizi,sana vahiy ettiğimizi,İbrahim`e Musa`ya ve İsa`ya tavsiye ettiğimizi, sizin için hukuk düzeni yaptı.

}

İslam í‚dem peygamberle Allah`ın bütün insanlığa gönderdiği Tevhid dini. İbrahimi din olarakda litaretürlere geçmiştir.

Kuran`ın ifadesi "Dini doğru tutun ve onda ayrılığa düşmeyin diye, din olarak Nuh`a tavsiye etiğimizi,sana vahiy ettiğimizi,İbrahim`e Musa`ya ve İsa`ya tavsiye ettiğimizi, sizin için hukuk düzeni yaptı. Fakat kendilerini çağırdığın bu nizam Allah`a ortak koşanlara ağır geldi. Allah dilediğini kendine seçer ve onu doğru yola iletir." (Şura suresi 13)

Bütün peygamberler bu din üzerinde gönderilmiş zamana göre şeriat getirmişler. Kuran`i ifade "Onlara iyice açıklasın diye her peygamberi kendi kavminin diliyle gönderdik. Sonra da Allah dilediğini saptırır dilediğinide doğru yola iletir. Çünkü o güç ve hikmet sahibidir." (İbrahim suresi 4)

Bazı ilmi kelam alimleri İslamın Muhammed Peygambere verilen din olduğunu söylemişler bu inanış geniş kitlelerce kabul görmüştür. Tasavvufi inanış Kuran`ın bildirisini Mevlana ile "ne olursan ol yine de gel" Yunus Emre ile "72 milleti bir görmeyen hakikatte asidir" Galip Hasan Kuşçuoğlu ile "Allah vardır diyen Müslümandır" diye dile getirmiş, tasavvuf bu anlayışı benimsemiştir.

Kuran`i ifade "Allah katında din İslamdır" Son Peygamber Muhammed "Ben atam İbrahim`in dini üzere geldim" diye ifade etmiştir.

Kur`an-ı Kerim`de Adı Geçen İslam Peygamberleri (Nebiler)Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

İslam Peygamberleri
İslam peygamberleri